💊 Najlepsze środki na wzdęcia (wzdęcia) na 2020 rok

0

Wzdęcia to delikatny problem, więc dla człowieka jest to podwójnie niewygodne. Również ta patologia nie zawsze jest wynikiem niewłaściwego odżywiania, często wzdęcia są objawem choroby. Ale pozbycie się gazu w jelitach nie jest trudne, ponieważ istnieją zarówno alternatywne metody, jak i wiele leków. Nasi redaktorzy strony „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Ciebie ranking najlepszych środków i metod leczenia wzdęć.

Przyczyny zwiększonego tworzenia się gazów

Wzdęcia są częstym zjawiskiem, często nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia, ale mogą też postawić człowieka w niezręcznej sytuacji. A nowi rodzice z własnego doświadczenia odczuwają wszystkie „uroki” tego problemu, a mianowicie kolka u noworodków może pozbawić całą rodzinę snu na kilka miesięcy. U małych dzieci wzdęcia są konsekwencją niedoskonałości układu pokarmowego, można tu również przypisać indywidualne cechy rozwojowe. Z jakiego powodu zwiększona produkcja gazu może objawiać się u dorosłych z w pełni uformowanym jelita

 1. Niewłaściwa dieta - jeśli nadużywasz przekąsek w drodze, dużo rozmawiasz podczas jedzenia, na pewno połkniesz za dużo powietrza. Część powietrza wydostanie się w formie odbijania, a część wyruszy w „podróż” przez jelita. Obejmuje to również stosowanie niewłaściwie dopasowanych protez i stosowanie gumy do żucia. W pierwszym przypadku wzdęcia są spowodowane połykaniem powietrza z powodu niedogodności podczas żucia.
 2. Do rozwoju wzdęć przyczynia się szereg chorób, zwłaszcza przewlekłych. W tym przypadku gaz w jelitach to tylko jeden z objawów choroby. Jakie patologie prowadzą do wzdęć? Zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie okrężnicy, zapalenie jelit, zapalenie wątroby, choroba Leśniowskiego-Crohna, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, onkologia przewodu pokarmowego, infekcje jelit, dysbioza.
 3. Nietolerancja laktozy to niedobór enzymu laktazy, który rozkłada białka mleka, powodując wzdęcia, bóle brzucha, a nawet biegunkę.
 4. Celiakia to kolejna nietolerancja, polega na problemach z rozkładem glutenu.
 5. Zespół jelita drażliwego - ta patologia często występuje w wyniku stresu. Objawia się częstą chęcią wypróżnienia, biegunką i wzdęciami. Kobiety są bardziej podatne na ten stan.
 6. Cechy kobiecego ciała - dziewczęta często zauważają wzdęcia w okresie przedmiesiączkowym i podczas menstruacji. Jest to normalne i można je złagodzić dietą.

Pokarmy powodujące wzdęcia

Niewłaściwie dobrana dieta, zwłaszcza u osób ze skłonnością do nadmiernego tworzenia się gazów, może zaostrzyć ten problem. Jakie pokarmy należy wykluczyć z menu, aby wyeliminować wzdęcia

 • fasola - groch, fasola i inne - znani sprawcy wzdęć;
 • produkty mleczne;
 • kapusta;
 • słodkie wypieki;
 • zboża - zwłaszcza kukurydza, otręby, pszenica.

Często leczenie wzdęć polega tylko na przestrzeganiu diety i wykluczaniu prowokacyjnych potraw. A więc np. U pacjentów z nietolerancją laktozy czy glutenu warto usunąć z menu odpowiednie składniki. Osoby z dysbiozą powinny pić probiotyki. A pacjenci z innymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, oprócz leków, zdecydowanie powinni przestrzegać diety.

Dieta na wzdęcia

Przestrzeganie określonej diety będzie doskonałą metodą zapobiegania i leczenia. Jakie są główne punkty do naśladowania

 • powinno być 4-5 posiłków dziennie, posiłki ułamkowe;
 • przerwa między posiłkami wynosi co najmniej 3 godziny;
 • temperatura potraw nie powinna być zbyt niska, natomiast nie zaleca się spożywania zbyt gorących potraw;
 • obróbka kulinarna: potrawy gotowane i gotowane na parze. Smażone potrawy są surowo zabronione;
 • wędzonki, pikle, marynaty i ostre przyprawy są zabronione;
 • należy preferować owsiankę na wodzie, kurczaku, rybach o niskiej zawartości tłuszczu, produktach mlecznych.

Jeśli przestrzeganie diety nie przyniosło pożądanego rezultatu, zdecydowanie zalecamy konsultację z lekarzem. Tylko specjalista, po zebraniu wywiadu i przepisaniu dodatkowych metod badawczych, będzie w stanie ustalić dokładną diagnozę i prawidłową przyczynę wzdęć. Nie powinieneś samoleczać i wstydzić się tego problemu. Jakie leki są najczęściej przepisywane w leczeniu zwiększonej produkcji gazu?

Ocena najlepszych leków na wzdęcia na 2020 rok

Enterosorbenty

Leki mające na celu wyeliminowanie wszelkich toksyn z jelit, gazy są również usuwane z organizmu dzięki sorbentom. Takie fundusze są przepisywane na kursy krótkoterminowe, ponieważ wraz z toksynami usuwają wszystkie przydatne substancje i elementy z jelit. Należy pamiętać, że enterosorbenty należy przyjmować oddzielnie od innych tabletek lub kompleksów witaminowo-mineralnych, ponieważ takie podejście dezaktywuje korzystne działanie innych leków. Idealny czas na przyjęcie to pusty żołądek.

Polysorb MP

Dobrze znany lek często przepisywany na zatrucia, nudności, wymioty i biegunkę. Forma uwalniania - jasny biały proszek o wyjątkowo niskiej wadze. Jest dobrze tolerowany przez pacjentów, nie powodując skutków ubocznych. Minimum przeciwwskazań pozwala nawet małym dzieciom na przyjmowanie polisorbu.

Głównym składnikiem aktywnym jest dwutlenek krzemu, który jest drobno zmielony i jest w stanie usunąć prawie wszystkie rodzaje toksyn i gazów z jelit. Warto również zwrócić uwagę na korzyści płynące ze stosowania leku w przypadku zatrucia alkoholem, reakcji alergicznych, w celu zwiększenia sił odpornościowych organizmu. Często proszek jest przepisywany obywatelom mieszkającym na obszarach zanieczyszczonych ekologicznie, w szczególności na obszarach narażonych na obecność promieniowania w tle. Lekarze zalecają również przyjmowanie leku pacjentom, którzy są zmuszeni do odczuwania fizycznego i psychicznego przeciążenia.

Sposób użycia: zalecaną ilość proszku rozcieńczyć w czystej wodzie i pić w trzech dawkach w ciągu dnia. Dawka jest różna dla różnych grup wiekowych, dlatego przed przyjęciem należy uważnie przeczytać ulotkę. Przebieg leczenia wynosi 14 dni.

Polysorb MP

Zalety:

 • wszechstronność;
 • szeroki zakres zastosowań;
 • bezpieczeństwo;
 • może być stosowany w praktyce dziecięcej;
 • szybka poprawa stanu;
 • kilka przeciwwskazań.

Niedogodności:

 • usuwa przydatne substancje z jelit;
 • zakłóca metabolizm;
 • wymaga dodatkowego spożycia witaminowo-mineralnych suplementów diety.

Średni koszt to 330 rubli rosyjskich za 50 gramów.

Enterosgel

I znowu preparat zawierający silikon, teraz w postaci białej pasty. Produkt nadaje się do leczenia wzdęć, bólu w nadbrzuszu i zgagi. Jednak to nie jest cała lista wskazań. Lek jest w stanie złagodzić stany w następujących patologiach: dysbioza, biegunka, nudności i wymioty, zapalenie wątroby, niewydolność wątroby.Eksperci przepisują również pastę do zatrucia niskiej jakości żywnością i alkoholem, w tym dopuszczalne jest stosowanie leku do zatrucia produktami ropopochodnymi, rtęcią, ołowiem i innymi substancjami toksycznymi.

Jak wspomniano powyżej, lek jest dostępny w postaci miękkiego żelu, który należy rozcieńczyć w czystej wodzie. Płyny należy przyjmować trzy razy więcej niż sam lek. Taka masa w jelitach jest w stanie zneutralizować dużą ilość trucizn, toksyn i alergenów.

Enterosgel

Zalety:

 • szeroki zakres zastosowań;
 • dobrze tolerowany we wszystkich grupach pacjentów;
 • nie powoduje zaparć;
 • nie wpływa na wchłanianie jelitowe;
 • nie neutralizuje witamin i innych przydatnych pierwiastków;
 • nie narusza mikroflory;
 • można przypisać dzieciom.

Niedogodności:

 • istnieją przeciwwskazania;
 • możliwa jest indywidualna nietolerancja.

Średni koszt to 400 rubli rosyjskich za tubę 225 g.

Smecta

Wielu z was słyszało o takim „pomocniku” dla przewodu pokarmowego, ten środek odnosi się również do enterosorbentów. Lek szybko usuwa toksyny z organizmu, jest w stanie skutecznie chronić ściany błony śluzowej, zwiększając całkowitą ilość śluzu i wydzielin.

Smecta jest dopuszczalna do stosowania u dorosłych i dzieci, w tym niemowląt, jednak nie zalecamy leczenia kolki u niemowląt w ten sposób, ponieważ doprowadzi to do niedoboru witamin i poważnych wad rozwojowych. Oprócz wzdęć lek jest przepisywany na biegunkę, wymioty, niestrawność, zgagę i wszelkie dolegliwości w jamie brzusznej.

Forma uwalniania - proszek o różnych smakach, który należy rozcieńczyć w płynie. Dawka zależy od wieku pacjenta.

Smecta

Zalety:

 • dobra tolerancja;
 • wydajność;
 • odpowiedni dla dzieci.

Niedogodności:

 • są wady i skutki uboczne;
 • często wywołuje zaparcia.

Średni koszt to 140 rubli rosyjskich za 10 saszetek.

Węgiel biały

Wszyscy znamy czarny węgiel aktywny, ale opisywany lek ma najlepsze właściwości. Lek składa się również z dwutlenku krzemu, ale w składzie nie znajdziesz węgla. Ale obecna jest celuloza, taka mieszanka składników zapewnia wysoki poziom reabsorpcji, więc nie zaleca się przyjmowania leku w dużych dawkach. W przeciwieństwie do węgla aktywnego tabletki te nie powodują zaparć. Nadmiar gazów z jelita jest usuwany w sposób naturalny dzięki stymulacji motoryki przewodu pokarmowego. Dodatkowo lek polecany jest jako preparat do różnych procedur diagnostycznych, np. RTG z kontrastem.

Węgiel biały

Zalety:

 • wydajność;
 • naturalnie usuwa toksyny;
 • pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit.

Niedogodności:

 • nie należy przyjmować w czasie ciąży i laktacji;
 • zabronione jest stosowanie w przypadku zapalenia żołądka i wrzodów.

Średni koszt to 200 rubli rosyjskich za 10 tabletek.

Odpieniacze

Pęcherzyki gazu w jelitach są zdolne do tworzenia piany, odpowiednie leki mogą zmniejszyć jej ilość, zmniejszając tym samym objawy wzdęć. Ze względu na swoje delikatne działanie środki przeciwpieniące są popularne wśród niemowląt cierpiących na kolkę. Większość leków z tej grupy zawiera symetykon.

Simethicone (Espumisan, Bo-boat, Sub-simplex)

Jeśli masz dzieci, prawdopodobnie już słyszałeś o tych funduszach. Wszystkie mają różne nazwy, ale składniki aktywne i mechanizm działania są w przybliżeniu takie same.

Główną zasadą działania substancji czynnych jest usuwanie napięcia powierzchniowego piany, dzięki czemu pęcherzyki gazu tracą zdolność łączenia się ze sobą, tworząc jeszcze więcej piany, gazu i odpowiednio oznaki pęcznienia. W rezultacie gazy opuszczają jelita w sposób naturalny iw niewielkich ilościach. Simethicone jest stosowany zarówno u dorosłych, jak iu dzieci. Postać uwalniania i dawkowanie różnią się w zależności od wieku pacjenta. Lek jest w stanie złagodzić stan nie tylko przy wzdęciach, ale także stać się doskonałą metodą przygotowania narządów wewnętrznych do USG.Wynika to z faktu, że pęcherzyki gazu zasłaniają widok czujnika i oczy diagnosty.

Espumisan

Zalety:

 • wydalony z organizmu w postaci niezmienionej;
 • nie wpływa na metabolizm;
 • duży wybór analogów za wszelką cenę;
 • wydajność.

Niedogodności:

 • nieobecny.

Średni koszt to 500 rubli rosyjskich za 50 kapsułek.

Meteospasmil

Ten środek zawiera symetykon i przeciwskurczowy. Ta mieszanka zapewnia eliminację wzdęć i bólu. Należy zauważyć, że lek nie powoduje niedociśnienia jelitowego z powodu zmniejszenia ruchliwości jelit.

Wskazania do stosowania: wzdęcia, zgaga, odbijanie. Obszar zastosowania obejmuje nie tylko leczenie, ale także przygotowanie do zabiegów diagnostycznych.

Meteospasmil

Zalety:

 • może być stosowany u dzieci;
 • działanie przeciwbólowe;
 • nadaje się na zaparcia.

Niedogodności:

 • są skutki uboczne i przeciwwskazania;
 • wysoka cena.

Średni koszt to 850 rubli rosyjskich za 30 kapsułek.

Enzymy

Pochodne soku żołądkowego poprawiają wchłanianie węglowodanów i białek. W ten sposób zostanie wyeliminowany brak wydzielania gruczołów przewodu żołądkowo-jelitowego. Zapalenie trzustki i zapalenie pęcherzyka żółciowego mogą powodować fermentację żywności w żołądku, a fermentacji towarzyszy wydzielanie gazów.

Creon

Lek jest wskazany dla pacjentów z niską kwasowością i zapaleniem żołądka. Środek ten sprawdził się najlepiej w złożonej terapii wzdęć i związanego z nimi bólu. Dużym plusem będzie również możliwość wykorzystania Creona do celów profilaktycznych.

Składniki aktywne: enzymy trzustkowe, ułatwiają szybkie trawienie ciężkich pokarmów. Liczbę enzymów określa wskaźnik - jednostki (jednostki). Na przykład w łagodnych sytuacjach przepisuje się 10000 jednostek, w zaawansowanych przypadkach lekarz może zalecić 40000 jednostek.

Creon

Zalety:

 • skuteczna pomoc;
 • może być stosowany jako profilaktyka;
 • dobrze tolerowany.

Niedogodności:

 • istnieją przeciwwskazania.

Średni koszt to 600 rubli rosyjskich za 50 kapsułek po 10000 sztuk.

Probiotyki

Ta grupa leków ma na celu nasycenie flory jelitowej korzystnymi bakteriami. W tym przypadku wzdęcia jako objaw dysbiozy są neutralizowane dzięki prawidłowemu funkcjonowaniu trawienia. Jeśli pacjent nie ma wyraźnych oznak zaburzeń przewodu pokarmowego, probiotyki szybko poradzą sobie z gazami, jednocześnie zwiększając odporność.

Hilak Forte

Produkt zawiera w swoim składzie środowisko, które powstaje w wyniku prawidłowego metabolizmu. To środowisko jest wytwarzane przez pałeczki kwasu mlekowego, Escherichia coli i niektóre rodzaje paciorkowców. W rezultacie otrzymujesz zdrową mikroflorę, w której szkodliwe bakterie po prostu nie przeżywają.

Lek jest często przepisywany po odstawieniu antybiotyków, po zatruciach lub infekcjach jelitowych. Sposób przyjmowania: rozcieńczyć 50 kropli dla osoby dorosłej w wodzie, pić trzy razy dziennie. Przebieg leczenia wynosi 30 dni.

Hilak Forte

Zalety:

 • wszechstronność;
 • wydajność.

Niedogodności:

 • to tylko część leczenia.

Średni koszt to 500 rubli rosyjskich za 100 ml.

Linex Forte

Uzupełnieniem naszej oceny jest wysokiej jakości i skuteczny lek, który obejmuje bifidobakterie i pałeczki kwasu mlekowego. Podobnie jak w powyższym przypadku produkt jest przepisywany w celu normalizacji mikroflory jelitowej na tle biegunki, zatruć, infekcji jelitowych i długotrwałej antybiotykoterapii. Narzędzie jest bardziej aktywne, nadaje się do neutralizacji wzdęć w najtrudniejszych i najbardziej zaawansowanych sytuacjach. Nie zapominaj jednak, że żadnego probiotyku nie należy spłukiwać gorącą cieczą, wysoka temperatura zniszczy pożyteczne mikroorganizmy.

Linex Forte

Zalety:

 • wydajność;
 • można podawać noworodkom;
 • nie reaguje z lekami innymi niż antybiotyki.

Niedogodności:

 • wysoka cena.

Średni koszt to 535 rubli rosyjskich za 14 kapsułek.

Kompleksowe preparaty

Laktofloren

Laktofloren Płaski brzuch to złożony suplement. Zawiera: bifidobakterie i pałeczki kwasu mlekowego, enzymy i ekstrakty roślinne (melisa, rumianek, marakuja i imbir).

Pomaga przywrócić równowagę mikroflory jelitowej, pomaga w trawieniu ciężkich pokarmów (takich jak rośliny strączkowe i produkty mleczne) oraz ogranicza tworzenie się gazów - czyli zwalcza przyczyny wzdęć.

Sposób przyjmowania: zawartość saszetki rozpuścić w wodzie, pić 1 raz dziennie 30 minut przed posiłkiem. Czas przyjęcia wynosi 10-30 dni.

kompleksowy suplement Lactoflorene

Zalety:

 • pomaga wyeliminować przyczyny wzdęć;
 • w składzie nie 1, ale aż 8 aktywnych składników;
 • sprytne opakowanie: dwukomorowe saszetki, które zachowują dobroczynne właściwości składników.

Niedogodności:

 • wysoka cena ze względu na to, że jest produkowany we Włoszech.

etnoscience

Środki ludowe nie rezygnują ze swoich pozycji, najpopularniejsze są wywary ziołowe. Na przykład koper włoski i koper są uważane za najlepsze pokarmy wiatropędne. Możesz również zrobić wywar z liści mięty, kwiatów rumianku, owoców kopru włoskiego i korzenia kozłka. Obecnie wszystkie potrzebne składniki można znaleźć w aptece.

Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu z narzędzi opisanych w ocenie, napisz swoją opinię w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię