🎙 Najlepsze mikrofony studyjne na 2020 rok

0

Nie ma znaczenia, czy dana osoba tworzy własne studio, prowadzi transmisje lub nagrywa filmy na YouTube, we wszystkich przypadkach konieczne jest wybranie mikrofonu wysokiej jakości. Bez tego nie można normalnie przekazać głosu.

Początkowo kreatywni ludzie oszczędzają na sprzęcie nagrywającym, używają dyktafonu w smartfonie lub wbudowanej mikro kamery. Ale ta decyzja jest błędna, lepiej wcześniej kupić odpowiednie urządzenie. Ponadto niektóre modele są sprzedawane po niskich cenach.

Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowała dla Państwa ranking najlepszych mikrofonów studyjnych na rok 2020.

Odmiany i ich różnice

W profesjonalnych studiach stosuje się drogi sprzęt, który nie tylko przekazuje normalny ludzki głos, ale także nieznacznie go poprawia. Obecnie istnieją 4 popularne odmiany:

 • Dynamiczny;
 • Taśma;
 • Elektret;
 • Skraplacz.

Te ostatnie są bardziej popularne niemal na całym świecie. Zasada działania mikrofonu pojemnościowego jest prosta: wewnątrz znajdują się dwie płytki, jedna z nich reaguje na drgania membrany, która wytwarza określone sygnały dźwiękowe. Takie okazy są używane nie tylko do nagrywania głosu, ale także do wokali i instrumentów muzycznych, ponieważ transmitują sygnały z dużą dokładnością. Jedyną rzeczą do zapamiętania jest to, że te urządzenia wymagają zasilania phantom. Bez tego normalna praca jest niemożliwa.

Następną odmianą są mikrofony dynamiczne. Główna różnica polega na tym, że używana jest specjalna cewka, a nie płytki kondensatora. Ruch elementu jest spowodowany polem magnetycznym, które przekształca odebrany dźwięk w sygnały elektryczne. W studiach nagraniowych takie urządzenia są popularne do nagrywania gitar lub perkusji. Nie wymaga zasilania fantomowego.

Modele wstęgowe, podobnie jak modele elektretowe, są rzadko używane w profesjonalnych studiach, ponieważ z wielu powodów technicznych nie nadają się do pracy z instrumentem lub wokalem. Oprócz nich są mikrofony węglowe, ale są używane w przypadkach, gdy wymagane jest przetworzenie dźwięku harmonijki ustnej i podobnego sprzętu muzycznego.

Ale różnice dotyczą nie tylko rodzaju zastosowanego konwertera. Oprócz tego parametru większość wyposażenia jest również podzielona zgodnie ze schematem kierunkowym. Jego znaczenie polega na tym, że najlepiej oddaje strony, z których mikrofon nagrywa. Obecnie istnieją 3 schematy:

 • Koło. Cechą takiego urządzenia jest możliwość nagrywania fal dźwiękowych ze wszystkich stron, tutaj nie ma ograniczeń. Produkt będzie potrzebny tym, którzy nagrywają głos z efektem przestrzeni.
 • Kardioidalna znajduje się we wszystkich profesjonalnych studiach, odwrotna strona jest niewrażliwa, więc nie będzie możliwe nagrywanie dźwięku, jednak przednia część doskonale przetwarza fale. Ta opcja jest uważana za najlepsze rozwiązanie do nagrywania wokali.
 • Najnowszy model to ósemka. Nadaje się do nagrywania dźwięku z przodu iz tyłu, a żaden szum po bokach nie będzie zakłócał normalnej pracy. Urządzenie doskonale nadaje się do nagrywania chórków.Dlatego jest również aktywnie wykorzystywany.

Kryteria wyboru

Kiedy człowiek rozpoczyna samodzielne poszukiwanie profesjonalnego sprzętu, trzeba wiedzieć, czego szukać. Pomoże to wyeliminować błędy przy wyborze i wyborze opcji jakości.

Najpierw określa się zakres częstotliwości. Parametr jest ważny nie tylko w przypadku drogich modeli, ale także w przypadku najpopularniejszych urządzeń gospodarstwa domowego. Wskazuje użytkownikowi, na jakich częstotliwościach urządzenie jest w stanie pracować. Ważne jest, aby zrozumieć, że im szerszy zakres, tym lepszy i bardziej przestrzenny dźwięk. Jeśli kupisz produkt typu kondensatora, tutaj zakres mieści się w granicach ludzkiej percepcji - 20 Hz ... 20 kHz. Inne opcje elektretowe i dynamiczne mają niższe wartości.

Po znalezieniu akceptowalnego zakresu zwraca się uwagę na obwód przedwzmacniacza. Parametr jest ważny, dlatego należy do niego podchodzić odpowiedzialnie. Można go zmontować przy użyciu kilku technologii:

 • Hybrydowy;
 • Lampa;
 • Tranzystor;
 • Transformator.

Druga opcja jest uważana za jedną z najlepszych, ponieważ zapewnia miękki i przyjemny dźwięk. Modele półprzewodnikowe (tranzystor) gwarantują użytkownikowi przejrzysty dźwięk. Wybór tutaj zależy wyłącznie od preferencji samej osoby i aby lepiej wybrać, warto przetestować wszystkie te opcje w sklepie.

Ostatnią rzeczą do rozważenia jest maksymalne ciśnienie akustyczne. Pozwala określić, jakie ciśnienie może wytrzymać membrana, zanim sygnały dźwiękowe zaczną się odchylać. Niektórzy producenci ustawiają ten parametr powyżej progu bólu ludzkiego, aby po jego przekroczeniu nagranie było kontynuowane na dobrym poziomie. Należy to wziąć pod uwagę podczas pracy z wokalem operowym lub perkusją. Ponieważ urządzenie będzie narażone na wysokie ciśnienie i aby się nie zepsuło, należy najpierw wyrzucić mikrofony pojemnościowe.

Mikrofon do wokalu. Funkcje wyboru

Aby głos nie gubił się w przestrzeni i żadne echo nie przeszkadzało w normalnej pracy, zaleca się dobór modeli typu kardioidalnego, przy czym diafragma powinna być wysoka. Wtedy użytkownik będzie mógł przekazać każdy niuans. Niektórzy profesjonaliści po zakupie dobrego modelu specjalnie obcinają dolny zakres, co pozwala na wyeliminowanie obcego szumu.

Mikrofony pojemnościowe, takie jak Sojuz, nadają się do profesjonalnego nagrywania głosu. Jest używany nie tylko w Rosji, ale także w USA i Europie, ponieważ urządzenie zapewnia dźwięk wysokiej jakości. Jedyną wadą jest wysoki koszt. Ale jeśli ktoś pracuje ze złożonymi wokalami - krzyczy, warczy, lepiej kupić wersje dynamiczne. Najlepiej oddadzą agresję.

Większość instrumentów do prawidłowego działania będzie wymagała przedwzmacniacza. Po części, wbudowany przedwzmacniacz karty dźwiękowej świetnie radzi sobie z tymi funkcjami, jeśli kupisz dobry sprzęt. Kiedy nie musisz ciągle próbować czegoś nowego, wystarczy zapewnić czysty dźwięk. W przypadkach, gdy dana osoba musi wyrazić swój głos i rozjaśnić go, najlepiej jest użyć zewnętrznego ustawienia.

Ostatnim elementem jest konsola mikserska. To kolejny przydatny atrybut. W końcu kupując standardowy produkt nie należy się spodziewać, że wokale się poprawią. Dlatego po nagraniu jest przetwarzany. Ale nadal musisz mieć to w notatkach, ponieważ żadne urządzenie nie może naprawić usterek, ale wręcz przeciwnie, pokaże wady, które pozwolą ci na wykonanie wysokiej jakości pracy nad błędami.

Jaki jest najlepszy wybór do nagrywania instrumentów muzycznych

Nie ma tu nic skomplikowanego. Do nagrywania dźwięku służą małe mikrofony, które powinny znajdować się bezpośrednio przy źródle dźwięku, nie dalej. Ponieważ mogą występować obce szumy lub zakłócenia powodujące zniekształcenia. Jeśli planujesz jednocześnie nagrywać wokale i głos, kupujesz specjalną parę stereo. Oczywiście można znaleźć profesjonalne urządzenie, które może wykonywać obie funkcje jednocześnie, ale jest to zbyt kosztowne.

Aby bębny brzmiały dobrze, nie wolno używać kondensatorów.Tylko pogarszają sytuację, lepiej dać pierwszeństwo modelom dynamicznym, które zapewniają dobry dźwięk nawet przy agresywnej grze. Nie możemy też zapominać o montażu, tutaj będzie on nieco inny niż standardowy. Nie ma nic trudnego w wyborze, najważniejsze jest to, że mocowanie jest niezawodne.

Rzeczy do zapamiętania

Jeśli ktoś dopiero rozpoczyna karierę muzyczną lub planuje zostać inżynierem dźwięku, ważne jest, aby wiedzieć jedno - mikrofon nie jest narzędziem do rozwiązywania problemów. Maskuje pewne wady studia, ale szum będzie słyszalny zarówno na urządzeniu budżetowym, jak i drogim. Nawet jeśli nagranie odbędzie się w dźwiękoszczelnym pomieszczeniu. Tyle, że gdzieś będzie więcej obcych dźwięków, ale mniej w sprzęcie premium. Wynika to z faktu, że mikrofon ma swój własny szum, którego nie można wyeliminować bez specjalnych programów.

Zwróć uwagę na warunki pracy. Jeśli ktoś wynajmuje pokój, w którym stworzył dobre studio, lepiej kupić dobry i wysokiej jakości sprzęt. Lepiej kupować w odpowiednich sklepach, a nie na AliExpress. Podczas nagrywania głosu w mieszkaniu nie ma sensu kupować drogich urządzeń, ponieważ potencjał produktu może nie zostać ujawniony.

Ocena najlepszego dynamicznego mikro

Shure SM7B

Dobre urządzenie ze średniej półki cenowej. Urządzenie nadaje się do codziennych podcastów, radia czy telewizji. Wzór kierunkowy jest kardioidalny, co jest doskonałym rozwiązaniem do nagrywania głosu.

Istnieje zasilanie fantomowe, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Zakres częstotliwości wynosi 50 Hz… 20 000 Hz. Jest filtr dolnoprzepustowy. Konstrukcja jest nieruchoma. Czułość urządzenia wynosi -59 dB. Zawiera osłonę ochronną i przednią szybę.

Średnia cena to 31000 rubli.

Shure SM7B

Zalety:

 • Dobry dźwięk nagrywania;
 • Konstrukcja jest łatwa do zainstalowania;
 • Montaż odbywa się na poziomie;
 • Produkt jest łatwy w użyciu nawet dla początkujących;
 • Dobre do przesyłania strumieniowego.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Audio-Technica BP40

Wysokiej jakości mikrofon studyjny dla zaawansowanych użytkowników i hobbystów. Użyte złącze to mini XLR. Impedancja wynosi 450 omów, co jest dobrym wskaźnikiem. Zakres częstotliwości jest tutaj nieco niższy niż w poprzednim modelu i wynosi 50-16000 Hz. W zestawie wszystkie niezbędne adaptery i mocowania, dodatkowo w zestawie miękki pokrowiec ochronny. Masa urządzenia wynosi 632 g. Charakterystyka kierunkowości jest hiperkardioidalna.

Średnia cena to 32550 rubli.

Audio-Technica BP40

Zalety:

 • Niezły dźwięk;
 • Niezawodna konstrukcja;
 • Doskonały do ​​podcastów;
 • Minimalny poziom obcego hałasu;
 • Trwałość.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Sennheiser E 965

Wysokiej jakości koszulka studyjna przeznaczona do profesjonalnego nagrywania wokalu. Dla większej wygody schemat jest przełączalny, co umożliwia pracę w dowolnym trybie. Urządzenie jest w stanie wytrzymać ciśnienie akustyczne do 142 dB, co jest doskonałym wynikiem przy nagrywaniu trudnych fragmentów z agresywnym posuwem. Korpus wykonany jest z wytrzymałego metalu. Waga jest niewielka i wynosi 400 g. Złącze tutaj różni się od poprzedniego - 3-pinowe XLR (M).

Średnia cena to 40300 rubli.

Sennheiser E 965

Zalety:

 • Niezawodne urządzenie popularnej firmy;
 • Dobra transmisja wokali;
 • Wytrzymuje wysokie ciśnienie;
 • Przełączany schemat;
 • Prosty w użyciu.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Niezawodne mikrofony pojemnościowe

Samson Meteor USB

Wszechstronne rozwiązanie, które dobrze sprawdza się zarówno do nagrywania wokali, jak i do przesyłania strumieniowego i podcastów. Połączenie odbywa się za pomocą złącza USB. Wytrzymuje ciśnienie do 120 dB. Minimalna i maksymalna częstotliwość to 20 ... 20000 Hz. Zasilanie jest dostarczane przez kabel połączeniowy, co jest zaletą. Łatwy w użyciu przycisk zasilania. Korpus wykonany jest z metalu.

Średni koszt to 7000 rubli.

Samson Meteor USB

Zalety:

 • Wrażliwość;
 • Brzmi dobrze w tej cenie;
 • Gniazdo słuchawkowe;
 • Wyrównuje głośność;
 • Możesz bezzwłocznie słuchać własnego głosu;
 • Mały rozmiar.

Niedogodności:

 • Obudowa szybko się brudzi.

Maono AU-A04T

Wygodny model, który jest pożądany wśród blogerów wideo. Konstrukcja jest umieszczona na stole, co jest wygodnym rozwiązaniem, jednak miejsce trzeba wcześniej przygotować. Mikrofon jest idealny do różnych celów, w tym do przesyłania strumieniowego. Maksymalne ciśnienie akustyczne jest takie samo jak w poprzedniej wersji. Czułość -38 dB. Stosunek sygnału do szumu wynosi 70 dB. Zasilanie jest dostarczane przez USB. Kolejną zaletą tej konstrukcji jest długi przewód (2,5 metra).

Średnia cena to 5000 rubli.

Maono AU-A04T

Zalety:

 • Ekwipunek;
 • Wykonanie zewnętrzne;
 • Wygodne umieszczenie;
 • Wartość pieniądza;
 • Hałasy są obecne, ale minimalne;
 • Niezawodna konstrukcja.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

AKG P120

Dobre, wszechstronne urządzenie, które poprawi transmisję dźwięku w porównaniu z tanimi chińskimi modelami. Impedancja 200 omów. Czułość -32,5 dB. Moc jest fantomowa, co może powodować pewne problemy. Są dwa filtry - HF i LF, a także tłumik. Korpus wykonany jest z wytrzymałego metalu. Zestaw zawiera niezbędne mocowania do stojaka.

Sprzedawane po cenie 6900 rubli.

AKG P120

Zalety:

 • Dobry wokal;
 • Ciężki;
 • Mocowanie standardowe;
 • Obecne są przełączniki funkcji;
 • Piękne wykonanie.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Ocena popularnych mikrofonów wstęgowych

sE Electronics VR2

Niezawodne urządzenie przeznaczone do nagrywania wokali i instrumentów muzycznych. Oprócz użytku studyjnego urządzenie nadaje się do organizacji koncertów. Czułość urządzenia wynosi -37 dB. Jedzenie jest fantomem. Stosunek sygnału do szumu wynosi 76 dB. Wzór kierunkowy - dwukierunkowy. Konstrukcja jest nieruchoma, dlatego znajduje się w określonym miejscu. Wytrzymuje ciśnienie 135 dB.

Średni koszt to 32000 rubli.

sE Electronics VR

Zalety:

 • Wygoda;
 • Stylowy wygląd;
 • Niezawodność;
 • Długa żywotność;
 • Nadaje się do nagrywania instrumentów.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

RODE NTR

Wszechstronny model, który dobrze odtwarza naturalnie brzmiące głosy. Nadaje się do profesjonalnych studiów lub amatorskich programów radiowych. Wytrzymuje ciśnienie do 130 dB. Pasmo przenoszenia: 20-20000 Hz, co jest rozwiązaniem optymalnym. Zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy do bezpiecznego dopasowania.

Średni koszt to 52400 rubli.

RODE NTR

Zalety:

 • Profesjonalne urządzenie;
 • Trwałość;
 • Proste sterowanie;
 • Niezawodność;
 • Dobre parametry techniczne.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Aston Microphones Stealth

Niezawodny instrument na scenę i do studia. Ponadto urządzenie jest często używane do podkładania głosu w kreskówkach lub grach. Dostępne są 4 przełączalne tryby, które zapewniają wysoką jakość dźwięku w każdej sytuacji. Aby zapewnić dodatkową niezawodność, wbudowano przedwzmacniacz i uchwyt antywibracyjny, który zapobiega generowaniu hałasu. Montaż wykonywany jest na najwyższym poziomie co pozytywnie wpływa na żywotność.

Średni koszt to 30000 rubli.

Aston Microphones Stealth

Zalety:

 • Wszechstronność;
 • Zyskaj 50 dB;
 • Obsługuje nawet bębny;
 • Wygodne wykonanie;
 • Piękny design;
 • Łatwe do podłączenia.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Wreszcie

Nie jest łatwo znaleźć mikrofon wysokiej jakości, ale jeśli ktoś planuje nagrać głos lub instrumenty, to problem ten należy rozwiązać natychmiast i najlepiej samodzielnie. Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu z modeli opisanych w rankingu lub bardziej interesujących modeli, powiedz nam o tym w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię