Najlepsze terraria na 2020 rok

0

Terrarium to specjalna ograniczona przestrzeń w postaci pojemnika lub oddzielnego pomieszczenia, budynku lub konstrukcji, w której istnieją optymalne warunki do przetrzymywania i rozmnażania niektórych przedstawicieli flory i fauny. W większości przypadków są to gady, płazy i inne bezkręgowce.

Główny cel

Terraria to miejsce, w którym bada się różne gatunki fauny, opracowuje się plany działań w celu ochrony środowiska i zwalczania szkodników upraw rolnych.

Prowadzi się tu również cały szereg rozwoju hodowlanego: zwierzęta są hodowane do badań laboratoryjnych, wykorzystywane w eksperymentach. Terrarium służy jako wylęgarnia różnorodnej fauny tropikalnej lub egzotycznej, bierze udział w wystawach organizowanych w ogrodach i parkach zoologicznych lub jest do sprzedaży i późniejszej pielęgnacji jako zwierzę domowe.

Produkowanych jest kilka rodzajów terrariów do przechowywania słodkiej wody:

 • w przypadku węży, agamamów, gekonów, traszek i gadów należących do tego typu, typ poziomy jest odpowiedni;
 • w przypadku kameleonów, legwanów, rzekotek drzewnych i niektórych rodzajów węży dobrze nadają się siedliska pionowe, które są wyposażone tak, aby przedstawiciele fauny mogli zaspokoić istniejące potrzeby związane ze wspinaniem się na drzewa;
 • niektóre gady mają takie same potrzeby czołgania się i wspinania;
 • sprzęt w kształcie sześcianu jest idealny dla gadów zakopujących się w piasku.

Jak wybrać

Terraria dają niektórym przedstawicielom flory i fauny możliwość życia w warunkach zbliżonych do naturalnych. Przy odpowiednim doborze siedliska zwierzęta będą spać, jeść i rozmnażać się, więc musisz wybrać idealny dom dla zwierząt. Zastanówmy się, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Przestrzeń

To musi być darmowe. Tak więc dla małego żółwia, którego długość wynosi 15 cm, siedlisko powinno mieć wysokość 0,5 mi szerokość 0,4 m. Długość urządzenia powinna być kilkakrotnie większa od rozmiaru żółwia. Jeśli w planach jest kilka małych żółwi lub jeden, ale duży rozmiar, to miejsce trzymania powinno być wybrane bardziej.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania przy wyborze jest to, że zwierzęta nie powinny znajdować się w ciasnych warunkach, ponieważ gady rosną w szybkim tempie, dlatego wymiary pojemnika należy dobierać z uwzględnieniem wielkości osoby dorosłej.

Materiał

Materiał, z którego wykonane jest siedlisko, powinien umożliwiać kontrolę życiowej aktywności gadów i nie szkodzić ich zdrowiu. W większości przypadków jako materiał stosuje się szkło standardowe lub organiczne. Ten rodzaj materiału pozwala na obserwację gadów pod dowolnym kątem.

Materiał musi spełniać następujące wymagania: być przyjazny dla środowiska, lekki, odporny na wstrząsy. Należy pamiętać, że żółwie nie widzą szkła i ciągle się na nie potykają, dlatego w tym przypadku warto otworzyć część, co pozwoli kontrolować życie mieszkańców, a resztę zamknąć szmatką lub grubym kartonem z obrazem odpowiedniego motywu.

Rekomendacje! W wielu przypadkach terrarium wyposażone jest w pokrywę, która pozwala na utrzymanie wewnątrz stabilnej temperatury. Jest to konieczne, aby mieszkaniec nie opuszczał miejsca zatrzymania. Jeśli pokrywka jest przesuwanym szkłem, ułatwi to karmienie zwierząt i czyszczenie.

Najprostsze terrarium składa się z czterech ścian, dolnego, górnego i dolnego panelu oraz pokrywy. Cztery stojaki w rogach działają jak rodzaj ramy. W większości przypadków są to metal lub drewno. Dno to pudełko w kształcie prostokąta lub kwadratu, którego wysokość ścian wynosi 10-20 cm.

Jest wypełniony wodą. Dno musi być większe niż rozmiar terrarium. Zainstalowane są w nim podpory do regałów, aw jednej z części umieszczony jest otwór wentylacyjny. Średnia cena pełnoprawnego domu dla egzotycznych przedstawicieli zależy od jego wielkości i dodatkowych funkcji.

Sprzęt i akcesoria

W domu dla gadów należy zapewnić reżim temperaturowy i stopień wilgotności, zbliżone do wymaganego dla nich naturalnego środowiska:

 • Do rozgrzania instalowane są żarówki (lustro lub z reflektorem), których intensywność jest nie mniejsza niż 60 watów.
 • W przypadku gadów, które kochają ciepło, należy użyć lampy ultrafioletowej, która będzie służyć jako rodzaj słońca. Do produkcji witaminy D. potrzebne jest światło. Lampy tego typu mocuje się od zewnątrz w odległości 0,3 m od dna. Okres eksploatacji lamp uzależniony jest od wymaganej temperatury, którą należy utrzymać wewnątrz.
 • Na dole umieszcza się podłoże, w tym żwir, kamyki lub trociny. Struktura podłoża uzależniona jest od rodzaju gadów i środowiska bytowania w warunkach naturalnych.
 • Wyposażenie wewnętrznej przestrzeni siedliska gadów dokonywane jest z uwzględnieniem stopnia wilgotności odpowiadającego naturalnym warunkom ich siedliska. Jeśli zwierzęta są przyzwyczajone do suchego klimatu, nie ma potrzeby umieszczania roślin, które będą nawilżały powietrze. Dla przedstawicieli gadów i gadów, którzy żyją na obszarach o dużej wilgotności środowiska naturalnego, nie tylko umieszczają rośliny, ale nawet urządzają sztucznie utworzone bagno, na którym będą rosnąć różnorodne rośliny torfowiskowe.

Gady lubią samotność, dlatego konieczne jest wyposażenie terrariów w groty lub inne ustronne zakątki. Należy upewnić się, że są wygodne w trzymaniu zwierząt domowych i nie szkodzą im.

Jakie są rodzaje

Znanych jest wiele rodzajów terrariów różniących się przeznaczeniem, wyposażeniem wnętrza i lokalizacją.

Konieczne jest wyposażenie terrarium w oparciu o cechy osoby, która planuje osiedlić się w stworzonych warunkach. W zależności od kształtu, terraria są poziome, pionowe i przypominają sześcian:

 • Urządzenia poziome są odpowiednie dla tych osobników fauny, które w środowisku naturalnym żyją na terenach otwartych, w rejonie stepów, pustyń oraz dla przedstawicieli płazów, najczęściej gadów.
 • Terraria wertykalne są przeznaczone dla przedstawicieli świata zwierząt, którzy żyją w środowisku naturalnym, na gałęziach drzew lub na zboczach gór.
 • Terraria w kształcie sześcianu pozwalają na trzymanie dwóch rodzajów zwierząt, a także tych, które żyją w warstwach ziemi w ich naturalnym środowisku.
 • Wielkość terrarium zależy od liczby przebywających w nim zwierząt oraz ich wielkości. Jeśli zwierzęta są małe, na przykład żółwie, jaszczurki i żaby, odpowiedni jest dla nich mały domek. W przypadku gadów o imponujących rozmiarach, takich jak krokodyl, wymagana jest struktura na dużą skalę.

Odniesienie! Pomieszczenia dla zwierząt muszą być tak dobrane, aby miały swobodę ruchów. Dobrze, gdy jego rozmiar jest 3-5 razy większy od zwierzaka. Dla tych gadów, które spędzają długi czas w wodzie, potrzebne są akwarium. Przypominają akwarium z niewielką powierzchnią ziemi, w której zwierzę może wygrzewać się w świetle lampy.

 • Odmiana taka jak paludarium jest używana dla przedstawicieli flory i fauny bagiennej, które potrzebują stosunku ziemi do wody 2: 1. Mogą składać się z kilku poziomów. Na dolnym pływają płazy, na środku jest samo mieszkanie, a na szczycie poziom z lampą.
 • Faunaria służą do transportu zwierząt lub ich tymczasowego przetrzymywania. Są miniaturowe, lekkie i wyposażone w uchwyt do przenoszenia.
 • Inkubator do terrarium jest niezbędny do czasowego przetrzymywania zwierząt chorych lub ciężarnych, a także w okresie przyzwyczajania się zwierząt do nowych warunków przetrzymywania, np. Przy oddzielaniu młodych od dorosłych.
 • Jedną z odmian terrariów są hodowle mrówek. To zwykły pojemnik wypełniony żelem, piaskiem lub inną substancją.

Wiele opcji jest wyposażonych w drzwi przesuwne lub na zawiasach, aby ułatwić opiekę nad zwierzętami.

Ocena jakościowych terrariów

W tym artykule dokonano przeglądu najlepszych modeli wraz ze szczegółowymi specyfikacjami i opisami. Recenzja jest oparta na opiniach klientów. Po przestudiowaniu tego dowiesz się, które terrarium najlepiej kupić i za jaką cenę. Popularność prezentowanych modeli oparta jest na opiniach konsumentów.

Turt-House Terra 85

Szklarnia dla żółwi, ryb, innych płazów i bezkręgowców wyprodukowana w Rosji. Wewnątrz nie ma przegród, więc nie można łączyć jednocześnie kilku rodzajów zwierząt, na przykład żółwi i ryb.

Jest to małe akwarium umieszczone na szafce z drzwiami. Nie ma tu osłony, więc wymiana powietrza jest naturalna i maksymalna. Umieszczona centralnie lampa zapewnia zwierzętom światło ultrafioletowe. Często jest używany tylko jako akwarium.

terrarium Turt-House Terra 85

Zalety:

 • model jakości;
 • ze stojakiem;
 • bez dodatkowych akcesoriów.

Niedogodności:

 • nie nadaje się do jednoczesnego przyjmowania różnych przedstawicieli;
 • bez osłony.

Koszt: od 7668 rubli.

Lucky Reptile Aqua-Terrarium

Model ten został opracowany przez niemiecką firmę i stworzony z myślą o sprzyjającym życiu w nim krabom, żółwiom, wężom, a nawet rybom. Funkcjonalność jest tak różnorodna, że ​​możesz jednocześnie zawierać przedstawicieli flory i fauny. Dobrze nadaje się do uprawy roślin tropikalnych i żółwi czerwonolistnych.

Dzieli się na kąpielisko i strefę suchą dzięki paludarium florarium. Zwierzęta mogą jednocześnie otrzymać wystarczającą dawkę promieniowania ultrafioletowego i zabiegów wodnych. Jest system wentylacji i aromatyzacji. Zestaw wyposażony jest w wieczko. Dopuszczalna objętość wynosi do 80 litrów.

terrarium Lucky Reptile Aqua-Terrarium

Zalety:

 • połączenie dwóch stref jednocześnie;
 • nadaje się do trzymania małych żółwi;
 • wszechstronność pod względem zawartości różnych przedstawicieli (woda i ziemia);
 • filtr można swobodnie czyścić;
 • z dodatkowym oświetleniem;
 • niezawodny zamek i osłona.

Niedogodności:

 • wysoka cena.

Koszt: od 34000 rubli.

Plaża Imac Dafne

Ten przedstawiciel o prostokątnym kształcie jest łatwy w montażu i demontażu. Ma układ poziomy. Nadaje się do rozrodu żółwi i innych drobnych zwierząt lądowych. Urządzenie wyposażone jest w bezpieczną pokrywę, a otwory po bokach poprawiają cyrkulację powietrza wewnątrz. Pakiet zawiera 2 palmy z wyspą. Model wykonany z tworzywa sztucznego.

Terrarium Imac Dafne Beach

Zalety:

 • materiał nietoksyczny;
 • ciekawy projekt.

Niedogodności:

 • mały rozmiar.

Cena: od 2795 rubli.

Exo terra

Ten przedstawiciel segmentu jest produkowany w Kanadzie. Spełnione są tutaj wszystkie wymagania i warunki opieki nad zwierzętami w domu. Model wykonany jest z grubościennego szkła, które może wytrzymać maksymalne obciążenia. Tło jest przedstawione w postaci kamiennego krajobrazu.

Dla ułatwienia użytkowania przednie drzwiczki otwierają się, a góra jest blokowana zdejmowaną pokrywą przy maksymalnym napełnieniu. Dobry klimat zapewnia opatentowany system wentylacji. Gadom i innym przedstawicielom przyrody gwarantuje się naturalne otoczenie.Światło dobrze wnika do środka, a kamienie mają zdolność nagrzewania się. Jest miejsce do zainstalowania wodospadu lub nasypu z ziemi dla gryzoni i przedstawicieli kopaczy.

terrarium Exo Terra

Zalety:

 • duża pupa;
 • z urządzeniem do pomiaru światła;
 • najlepszy producent;
 • lepszy system wentylacji i przepuszczalność światła;
 • z tarasem;
 • naturalne szkło bez szkodliwych materiałów;
 • realistyczne tło, zarówno pod względem wyglądu, jak i kompozycji.

Niedogodności:

 • Cena £;
 • imponująca waga - 25 kg.

Koszt: od 20000 rubli.

Repti Zoo 0119RK

Model odpowiedni dla ślimaków, płazów, gadów i niektórych gatunków żółwi wodnych. Model chiński został zaprojektowany z osłoną wentylacyjną z metalowej siatki. Przewidziano otwory do podłączenia dodatkowego wyposażenia (wodospady, kamienie itp.). Zestaw zawiera paletę na wodę. Posiada uszczelnione właściwości z grzałką.

Terrarium Repti Zoo 0119RK

Zalety:

 • wygodne i dobrze wahadłowe drzwi;
 • mocne szkło;
 • nadaje się do wszystkich ryb;
 • otwory do podłączenia akcesoriów;
 • wentylacja boczna i górna;
 • sprzyjające warunki do życia ślimaków Achatina;
 • łatwy w montażu i transporcie.

Niedogodności:

 • nie znaleziono, według kupujących.

Cena: od 14675 rubli.

Barbus Вox 013

Miniaturowy i lekki model do hodowli żółwi, chrząszczy i małych ryb. Model wykonany z tworzywa sztucznego. Wygodny jest transport i przestawianie z miejsca na miejsce. W centrum znajduje się mała symulowana wyspa z palmą. Odpowiedni dla początkujących zoologów. Zawiera nie więcej niż 5 litrów wody.

terrarium Barbus Вox 013

Zalety:

 • wygodny i kompaktowy;
 • Plastikowy;
 • łatwe do mycia i śledzenia Twojego zwierzaka.

Niedogodności:

 • zbyt prymitywne.

Cena: od 318 rubli.

Meijing

Markowy i niedrogi przedstawiciel w tym segmencie z funkcją wyróżnienia dla żółwi, gadów i ryb. Opływowy kształt z łatwością wpasuje się we wnętrze mieszkania czy biura. Zwierzęta będą mogły się opalać przy świetle dziennym. Według recenzji stało się jasne, że model jest poszukiwany dzięki doświadczeniu producenta. Możesz z łatwością zaaranżować prawdziwy tropikalny kącik w swoim domu za rozsądną cenę.

Terrarium Meijing

Zalety:

 • Cena budżetu;
 • ciekawy projekt;
 • wewnątrz jest wyposażone w światło dzienne.

Niedogodności:

 • według opinii klientów nie został znaleziony.

Cena: od 5867 rubli.

Aquatlantis TORTUM

Ten przedstawiciel jest przeznaczony wyłącznie dla żółwi lądowych i wodnych. Portugalska firma produkcyjna uwzględniła wszystkie potrzeby życia i wygodnej opieki nad zwierzętami. Model wykonany ze szkła z systemem filtracji TK-500, który działa na bazie węgla i piany. Pozwala to oczyścić wodę z mikrocząstek i bakterii.

terrarium Aquatlantis TORTUM

Zalety:

 • prawdziwy raj dla żółwi;
 • popularny model;
 • ulepszony filtr do wody;
 • z systemem oświetlenia.

Niedogodności:

 • niewykryty.

Koszt: od 4000 rubli.

AquaEl 60

Polscy producenci opracowali terrarium dla gadów. Model wykonany z naturalnego szkła i wyposażony w specjalne drzwiczki, które gwarantują, że zwierzęta nie uciekną. Zestaw terrarium zawiera cyrkulację powietrza, która działa dzięki wydajnemu systemowi wentylacji. Pokrywka szczelnie przykrywa powierzchnię. Gdy wewnątrz urządzenia dochodzi do kondensacji, ciecz spływa rowkami do specjalnie wyznaczonego miejsca.

terrarium AquaEl 60

Zalety:

 • dobry system wentylacji;
 • wygodne drzwi klapowe;
 • szczelna pokrywa.

Niedogodności:

 • niewykryty.

Cena: od 4765 rubli.

Hagen Exo Terra Naturalne Terrarium Mini Szerokie

To świetne miejsce do życia, rozwoju i hodowli płazów i gadów. Nadaje się do trzymania pająków, skorpionów i chrząszczy. Karmienie i czyszczenie można przeprowadzić przez przednie drzwi ze zintegrowaną żaluzją. Siatkowa osłona umożliwia penetrację dużych ilości tlenu i promieniowania ultrafioletowego. Jest strona do stworzenia małego stawu.

terrarium Hagen Exo Terra Naturalne Terrarium Mini Szerokie

Zalety:

 • przystępna cena;
 • wielofunkcyjny.

Niedogodności:

 • nie nadaje się dla ptactwa wodnego i ryb.

Koszt: od 4000 rubli.

Na rynku sprawdzają się modele produkcji francuskiej, amerykańskiej i włoskiej.

Gdzie mogę kupić

Istnieje możliwość zakupu terrarium w punkcie sprzedaży z towarami dla zwierząt lub zrobienia go własnymi rękami.

Do wyboru jest szeroki wybór terrariów. Do ich produkcji można wykorzystać szkło lub plastik z ramą lub bez. Produkty wielkogabarytowe wykonywane są w oparciu o ramę, dzięki czemu są trwałe i mają długą żywotność.

Produkty bezramowe w większości przypadków tracą swój kształt na skutek wahań temperatury, dlatego ich wymiary są zwykle niewielkie. Terrarium można wykonać samodzielnie, co nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Błędy wyboru

Główne błędy przy wyborze terrarium to:

 1. Niewłaściwy sprzęt.
 2. Naruszenie systemu wentylacji.
 3. Niewłaściwy typ terrarium.

Uwaga! Plexi uważane jest za najlepszy rodzaj materiału do stworzenia terrarium, ponieważ trudno go uszkodzić. Standardowe szkło jest kruche, a plastik traci swoją przezroczystość w wyniku najmniejszych zarysowań.

Po przestudiowaniu wszystkich kryteriów wyboru i przydatnych wskazówek możesz łatwo zrozumieć, które terraria której firmy są lepsze i ile kosztują.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *