Najlepsze podróżne palniki gazowe na 2020 rok

0

Każdy, kto kiedykolwiek był na wędrówce, pamięta, jak po długiej wędrówce, zwłaszcza przy złej pogodzie, trudno rozpalić ognisko do gotowania. Trzeba iść po gałęzie, rozpalić ognisko, co może być trudne w deszczu, a dopiero potem zacząć gotować jedzenie. I to, nie wspominając o tym, że może w ogóle nie być drewna na opał, albo są tak wilgotne, że się nie palą. Albo parking jest tak krótki, że nie ma czasu na szukanie drewna na opał i rozpalanie ognia.

Palnik gazowy pomoże rozwiązać wszystkie powyższe problemy. Gotowanie na nim jest szybsze niż na otwartym ogniu, nie jesteś już zależny od paliwa, ponieważ jest ono zawsze z Tobą. W parkach narodowych jest wiele miejsc, w których zbieranie martwego drewna i rozpalanie ognisk jest zabronione - tu też pomoże palnik.

Pozostaje tylko wybrać go w oparciu o swoje potrzeby i wymagania.
Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowała dla Państwa ranking najlepszych gazowych palników turystycznych na 2020 rok.

Jakie są turystyczne palniki gazowe?

Wędrówki są różne. Wyjazd samochodem nad jezioro i biwak to jedno. Chodzenie po nierównym terenie pod plecakiem lub wspinaczka po górach to kolejne. W pierwszym przypadku waga sprzętu gaśniczego praktycznie nie ma znaczenia, nie trzeba go nosić przy sobie. W przypadku skomplikowanych i długotrwałych zmian, w których nawet dzienne porcje są obliczane według gramów, waga i wymiary stają się kluczowe. Jakie są rodzaje palników?

Na wymiar

 • Na kemping.

Z jednym lub kilkoma palnikami wyglądem przypominają nieco małą kuchenkę gazową. Odpowiedni dla małej grupy. Ze względu na swój rozmiar są niewygodne podczas uprawiania turystyki pieszej.

 • Kompaktowy turysta.

Zajmują mało miejsca. Z kolei są podzielone według wielkości na mocne i małe, do gotowania, piszą dla 2-3 osób. Moc mierzona jest w kilowatach. Dla grupy jednej lub dwóch osób wystarczy 1,5 - 2,6 kW. Dla grupy 3-5 turystów moc musi wynosić co najmniej 2,8 kW. Strukturalnie różnica mocy wynika z wielkości palnika i średnicy jego otworów.

Mocne modele mają duży palnik o średnicy 5-7 cm i szerokie występy, dzięki czemu można włożyć duże naczynia. W związku z tym moc jest kilkakrotnie wyższa, a zużycie paliwa.

 • Systemy gotowania.

W tym rzędzie wyróżniają się systemy gotowania. Pionierem w ich produkcji była firma JetBoil. System to palnik z wbudowanym radiatorem będący jednocześnie wiatrołapem, do którego można przymocować tytanowe lub aluminiowe naczynia, na które nakładana jest neoprenowa osłona. Taka konstrukcja umożliwia gotowanie lub podgrzewanie wody przy silnym wietrze, w ruchu, a nawet w ruchu, jeśli przymocujesz cylinder o małej objętości.
Ogólnie rzecz biorąc, sprzęt okazał się ekonomiczny dzięki zastosowaniu grzejnika i metali lekkich do produkcji naczyń. Naczynia wykonane są z aluminium, aw ekskluzywnych modelach - z tytanu.

Nie bez wad - będziesz musiał używać tylko markowych potraw. Zwykłe garnki i patelnie kempingowe nie mają elementów mocujących, które przyczepiają się do palnika.Mimo obecności wszelkiego rodzaju adapterów, nie działają one tak wydajnie, jak te autorskie.

Drugą wadą jest wysoki koszt systemu. Jest 2-3 razy droższy niż konwencjonalny sprzęt. Naczynia można kupić osobno, producent posiada duży asortyment, od patelni po garnki o różnych rozmiarach. Ale ich koszt jest również 3-5 razy wyższy w porównaniu ze zwykłymi sprzętami kempingowymi.

Według rodzaju używanych butli gazowych

Gwintowane. Gwintowane cylindry są niższe, z szeroką podstawą, co zapewnia stabilność konstrukcji - po nawinięciu cylindra palnik stabilnie stoi na podłożu. Ponadto systemy gwintowane można uzupełniać, a nawet przelewać gaz z jednej butli do drugiej. (Niezalecane przez producentów sprzętu, ale jest stosowane wszędzie wśród turystów. Zdarzają się sytuacje, gdy duża grupa potrzebuje zapasu 5-6 kg gazu, aw pobliżu nie ma sklepów turystycznych. Butle trzeba tankować z domowych pojemników poprzez adaptery).

Oprawka. Są częściej używane w sprzęcie budżetowym. Jednorazowy. Są bardziej wydłużone (porównywalne ze standardowym odświeżaczem powietrza)

W razie potrzeby można kupić adapter z jednego typu mocowania na inny. W sprzedaży łatwiej jest znaleźć przejściówkę z gwintu na tuleję zaciskową, chociaż szukając na AliExpress, można znaleźć egzotyczne wersje adapterów i same palniki. Kwestię ich jakości i rzetelności zostawmy na sumieniu sprzedawców. Pamiętaj tylko o stosunku jakości do ceny. Jeśli cena jest 2-3 razy niższa niż w rosyjskich sklepach, oznacza to, że sprzedawca zaoszczędził na materiale lub dostarczył tanie komponenty.

Zgodnie z opcją montażu siłownika

 • Z wężem.

Podobny system jest często stosowany ze zbiornikami paliwa typu tulei zaciskowej, ze względu na ich kształt - wygodniej jest ustawić cylinder obok niego. Jeśli musisz gotować na zewnątrz w niskich temperaturach, puszkę można schować do rękawicy lub plecaka, aby utrzymać ciepło. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania w tym przypadku jest to, że połączenie węża z butlą musi pozostać na zewnątrz, aby uniknąć gromadzenia się gazu.

Palnik jest przykręcony do cylindra.

Struktury te z kolei są podzielone na dwa typy: cylinder jest zainstalowany pionowo, do niego przymocowany jest palnik. Taki układ jest typowy dla wkładek gwintowanych - są szersze u podstawy i bardziej stabilne. W przypadku sprzętu z tuleją zaciskową mocowanie jest zapewnione z boku, zbiornik gazu jest zamontowany poziomo.

Akcesoria do turystycznych palników gazowych

Jest kilka drobiazgów, które mogą sprawić, że korzystanie ze sprzętu gazowego będzie bardziej wydajne i łatwiejsze. Zwykle nie są zawarte w standardowej konfiguracji, więc będziesz musiał dodatkowo dokupić.

Przednia szyba

Zalecamy zdecydowanie zakup. Prawie zawsze, o ile nie gotujesz w pomieszczeniu, wiatr dmucha w płomień palnika. Musisz zwiększyć zapas paliwa, a przy silnych podmuchach ogień może całkowicie zgasnąć.

Szyba przednia rozwiązuje ten problem. Z założenia jest to kilka długich metalowych płyt połączonych wzdłuż dłuższego boku za pomocą stalowego pręta. Połączenie wygląda jak zawias. Po złożeniu ekran składa się jak akordeon i nie zajmuje dużo miejsca. Jeśli zajdzie taka potrzeba, talerze są układane i instalowane wokół palnika i naczyń, tworząc barierę dla wiatru i odbijając ciepło.

W sprzedaży dostępne są modele z wbudowaną szybą przednią. Blachy ułożone są płatkami wokół palnika, tworząc miskę chroniącą płomień. Ta konstrukcja ma jednak szereg wad - po pierwsze, zwiększają się wymiary sprzętu, a po drugie wydajność ekranu jest niższa niż w przypadku wymiennego, który jest zainstalowany wokół niego, ponieważ palnik znajduje się na tym samym poziomie co górna krawędź ekranu. Po trzecie, zazwyczaj są to modele niedrogich marek o wątpliwej jakości materiałów i wykonania.

Stojak na butle gazowe

Przydatny dodatek, o którym nie wszyscy wiedzą. Niemniej jednak ta mała rzecz świetnie sprawdza się, jeśli musisz zainstalować sprzęt na nierównej powierzchni.
Jest to składana konstrukcja składająca się z trzech nóg z otworami na popularne typy zbiorników gazu. Średnica podstawy cylindrów tulei - 65 mm, cylindry gwintowane - 117 mm.

Żebra balonu są wkładane w szczeliny z pewnym wysiłkiem. Zwiększa to powierzchnię łożyska i zwiększa stabilność. Możesz kupić stojaki w wyspecjalizowanych sklepach lub w Internecie, na przykład na AliExpress.

Zapasowa butla gazowa

Ich standardowa waga to 220 gr. - do tulei zaciskowej 230 i 450 gr. - dla gwintowanych. Ogólnie przyjmuje się, że 220 gr. gaz wystarcza grupie trzech turystów na 1 dzień, biorąc pod uwagę trzy posiłki dziennie. Jest to wartość średnia i może się zmieniać w zależności od mocy sprzętu, temperatury i innych czynników. Zaleca się mieć na stanie mały zbiornik, aby uniknąć pozostawienia go na trasie bez możliwości podgrzania i przygotowania jedzenia oraz w sytuacjach awaryjnych.

Osłona butli gazowej

Jedną z wad sprzętu gazowego jest jego niestabilność podczas pracy na zimno. Zastanówmy się trochę więcej nad składem gazu. Jest wieloskładnikowy. Składa się z propanu, butanu i izobutanu w różnych proporcjach.

Klasyczny stosunek mieszanki to 30% propanu, 70% butanu lub 20% propanu, 80% butanu. Wytwarzane są również mieszaniny gazów o różnym stosunku.

Jeśli planujesz używać palnika w niskich temperaturach, lepiej zabrać butlę ze zwiększoną zawartością propanu, co najmniej 50% i dodatkiem izopropanu.
Procent i rodzaj gazu są zawsze wskazane na naboju.
Producenci zaznaczają butle do użytku zimowego piktogramem płatka śniegu lub odpowiednim napisem.

Jest mieszaniną 100% propanu. Palniki na czysty propan mogą pracować w temperaturach do -40 ° C. Jest to jednak raczej egzotyczne, ponieważ gaz jest skraplany pod wysokim ciśnieniem, a do przechowywania wymagane są solidne pojemniki o grubych ściankach.

Jeśli planujesz używać palnika w temperaturach ujemnych, kup zimową mieszankę gazową, kilkakrotnie energicznie potrząśnij wkładem, jeśli to możliwe, rozgrzej go. Jeśli podłączenie jest wężem, butlę można schować w rękawicy lub czapce, aby chłodziła mniej.

Przybory kuchenne

Turyści i podróżnicy mają własne wymagania dotyczące potraw. Skupiamy się tutaj na lekkości i zwartości. Dobrze, jeśli elementy zostaną zagnieżdżone jeden w drugim bez zajmowania dodatkowego miejsca. Garnki, patelnie czy czajniki muszą się szybko nagrzewać, aby zmniejszyć zużycie paliwa, dlatego popularne modele wykonane są z aluminium, cienkościennej stali, a najdroższe i najbardziej zaawansowane z tytanu, który ma najniższą wagę. Istnieją modele z wbudowanym grzejnikiem na dole, który spełnia podwójną funkcję - ochronę przed wiatrem i magazynowanie ciepła dla szybszego ogrzewania.

Najlepsze podróżne palniki gazowe na 2020 rok

Modele zawarte w recenzji:

KOVEA KB-0703WU Alpine Pot Wide UP8 630 RUB
KOVEA KB-0211G-L Moonwalker Kuchenka Camp-44 435 RUB
KOVEA KB-0409 Solo Kuchenka1538 pkt.
CHINGIZKHAN 333-519845 pkt.
ECOS CS-G01479 pkt.
TURYSTYCZNY MINI-1000 TM-1001 380 RUB
TURYSTYCZNY TULPAN-L TM-450950 RUB

TURYSTYCZNY TULPAN-L TM-450

Model budżetowy z ochroną przed wiatrem i zapłonem piezoelektrycznym. Popularny wśród kupujących, głównie ze względu na niską cenę. Moc 1,75 kW wystarcza na gotowanie w towarzystwie 2-4 osób.

Mocowanie boczne do zbiornika paliwa, typ tulei zaciskowej. Jest walizka ułatwiająca transport. Zalecamy używanie go na daczy lub na pikniku, lub na nieskomplikowany trekking do dwóch dni. Nie jest to najlepszy wybór na trudną wędrówkę.

TURYSTYCZNY TULPAN-L TM-450

Zalety:

 • Niska cena;
 • Ochrona przed wiatrem.

Niedogodności:

 • Duże wymiary;
 • Duża waga dla sprzętu klasy turystycznej - 665 g.
 • Konstrukcja na czterech nogach jest niestabilna.

TURYSTYCZNY MINI-1000 TM-100

Szóste miejsce w rankingu to palnik TOURIST. To chiński producent, który jest masowo obecny w całej Rosji w sieciach sklepów z towarami budżetowymi.

Rodzaj zastosowanych butli to tuleja zaciskowa; są one połączone z urządzeniem za pomocą węża. Miłym detalem był nacisk na urządzenie zaworowe, które nie pozwoli na toczenie się cylindra.

Moc urządzenia to 1,5 kW, wystarczy na potrzeby grupy 2-3 osobowej. Jak na model Touring waga jest nadal duża - 450g.
TOURIST MINI-1000 wyposażony jest w zapłon piezoelektryczny. Sprzedawane w komplecie z plastikową skrzynką.

TURYSTYCZNY MINI-1000 TM-100

Zalety:

 • Zdalne mocowanie butli za pomocą węża;
 • Korek zapobiegający przewróceniu się i stoczeniu się kanistra z paliwem.

Niedogodności:

 • Wielka waga.

ECOS CS-G01

Na piątym miejscu jest najlżejszy palnik gazowy w tym przeglądzie, jego waga to 80 gramów.
Przyłącze zasilania paliwem jest gwintowane. Ze względu na redukcję wagi producent zrezygnował z samozapłonu i zmniejszył średnicę dyszy palnika. Jak na tak skromne rozmiary ECOS CS-G01 wytwarza całkiem przyzwoitą moc 2,6 kW. Aby zmniejszyć wymiary, nogi, na których stawiane są naczynia, są składane. Po zmontowaniu do transportu podnoszą się i przesuwają razem.

ECOS CS-G01

Zalety:

 • Niewielka waga;
 • Gwintowane mocowanie cylindra.

Niedogodności:

 • Należy ostrożnie obchodzić się z delikatnymi stopami.

Czyngis-chan 333-519

Model pod względem parametrów technicznych jest w pełni równoważny z już obecnym w rankingu TOURIST TULPAN-L TM-450. Sprzęt ma jednego producenta, dystrybutorzy stosują różne kolory i marki do sprzedaży w różnych sieciach handlowych.

Czyngis-chan 333-519

Zalety:

 • Niska cena;
 • Ochrona przed wiatrem.

Niedogodności:

 • Duże wymiary;
 • Duża waga dla sprzętu klasy turystycznej - 665 g.

KOVEA KB-0409 Solo Kuchenka

Siódme miejsce recenzji to palnik południowokoreańskiej marki. Nazwa KOVEA jest znana wszystkim miłośnikom ekstremalnej rekreacji i pieszych wędrówek. Firma została założona w 1982 roku i specjalizuje się w sprzęcie gazowym i produktach pokrewnych. Firma zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem asortymentu modeli. Ideologia deweloperów to co miesiąc nowy model. Naboje gazowe KOVEA są używane w co trzecim palniku gazowym na świecie.

KOVEA KB-0409 Solo Stove kompaktowy turystyczny palnik gazowy. Typ bagnetowy - gwintowany.

Deklarowana moc to 1,91 kW przy zużyciu gazu 137 g / h. Sprzęt przeznaczony jest dla 1-2 osób. Aby ułatwić przechowywanie i transport, nogi, na których stawiane są naczynia, są składane. Waga modelu - 134 g.

KOVEA KB-0409 Solo Kuchenka

Zalety:

 • Niewielka waga;
 • Zapłon piezoelektryczny.

Niedogodności:

 • Niezidentyfikowany.

KOVEA KB-0211G-L Moonwalker Kuchenka Camp-4

Niezawodny model na wędrówki w ekstremalnych warunkach. Działa na butlach z połączeniem gwintowanym, które są połączone wężem. Konstrukcja podwójnego palnika - otwory + siatka zapewnia równomierny, stabilny płomień, odporny na podmuchy wiatru. W modelu zastosowano system podgrzewania gazu - wąż składa się z dwóch warstw. Wewnętrzna warstwa materiału o wysokiej przewodności cieplnej jest wyprowadzana do płomienia palnika. Płomień podgrzewa materiał i wnętrze węża nagrzewa się. Przechodząca przez niego mieszanina gazów nagrzewa się. Dzięki zastosowaniu tej technologii urządzenie pracuje stabilniej na mrozie, moc pozostaje stała, a gaz z butli jest w pełni wykorzystany.

Moc modelu to 2 kW, przy czym litr wody gotuje się w 3 minuty.
Waga 290 g., Zapłon piezoelektryczny umieszczony nieco z dala od rurki węża, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo poparzenia.

KOVEA KB-0211G-L Moonwalker Kuchenka Camp-4

Zalety:

 • System podgrzewania gazu;
 • Gwintowane połączenie gazowe.

Niedogodności:

 • Niezidentyfikowany.

KOVEA KB-0703WU Alpine Pot Wide UP

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje palnik gazowy z serii systemów gotowania. Pomysł zapożyczony z JetBoil i dopracowany przez inżynierów KOVEA.
Palnik gazowy z gwintowanym cylindrem przymocowany jest do kubka z anodyzowanego aluminium z radiatorem. Po zmontowaniu konstrukcja tworzy integralny system, w którym pojemnik do gotowania jest bezpiecznie zamocowany, można nawet podgrzać w nim wodę w locie i poza nim. Pokrowiec z neoprenu zapewnia dodatkową izolację termiczną, skracając czas wrzenia i jednocześnie chroniąc użytkownika przed poparzeniem. Palnik jest chroniony przed wiatrem metalowymi płytami.

Alpine Pot Wide jest przeznaczony do indywidualnego użytku, chociaż kubek może pomieścić dwie osoby. Zestaw zawiera dodatkowy stojak na butlę oraz siatkową torbę do przenoszenia.

Waga po złożeniu - 535 gr.

KOVEA KB-0703WU Alpine Pot Wide UP

Zalety:

 • Wyrafinowana ergonomia;
 • Wysoka niezawodność;
 • Gwałtowne wrzenie wody;
 • Niezawodna ochrona przed wiatrem.

Niedogodności:

 • Trudności w używaniu innych przyborów niż markowe;
 • Wysoka cena zestawu;
 • Wysoki koszt wymiany naczyń.

Jeśli masz jakieś doświadczenia z turystycznymi palnikami gazowymi lub masz pytania i sugestie, podziel się nimi w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *