Najlepsze nawozy do systemów hydroponicznych na 2020 rok

0

Bujne kwitnienie i owocowanie jest wskaźnikiem zdrowia i szybkiego wzrostu rośliny. Flora uprawiana w glebie może pobierać składniki odżywcze z gleby. I dla systemy hydroponiczne stworzono specjalne nawozy, które są zaangażowane w tworzenie pożywki.

Redaktorzy strony „best-pl.designuspro.com” dokonali przeglądu nawozów, które według kupujących są produkowane przez najlepszych producentów. Zrozumiałem pytania: czym jest hydroponika i dodatki do hydroponiki, czym one są i ile kosztują. Artykuł opisuje kryteria wyboru, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Co to jest hydroponika?

Hydroponika oznacza tworzenie sztucznego środowiska bez gleby do uprawy kwiatów, warzyw i owoców. Takie podejście pozwala zorganizować niezbędne warunki i dietę. Dostarczaj składników odżywczych, nasycaj powietrze dwutlenkiem węgla, stwórz najlepsze środowisko do fotosyntezy. Kontrolowana jest temperatura powietrza, wilgotność i oświetlenie. Stworzone warunki prowadzą do wysokiej jakości zbiorów.

Trochę historii

Metoda opiera się na badaniu systemu korzeniowego. Naukowcy od dziesięcioleci starają się zrozumieć, jakie substancje wyciągają z gleby korzenie, jak wpływają na wzrost i rozwój. Pomogło temu rosnące na wodzie. Doświadczenia polegały na rozpuszczeniu składników odżywczych w cieczy destylowanej.

Doświadczalnie udało się stwierdzić, że obecność w wodzie potasu, siarki, żelaza, magnezu, wapnia, azotu i fosforu prowadzi do pełnego rozwoju i szybkiego wzrostu. Brak potasu powoduje, że roślina przestaje rosnąć. Wapń odpowiada za rozwój systemu korzeniowego. Chlorofil powstaje z żelaza i magnezu. Po pewnym czasie naukowcy przekonali się, że tych substancji nie wystarczą, są inne pierwiastki, które występują w niewielkich ilościach, ale mają korzystny wpływ na wszystkie procesy życiowe.

W Rosji w XIX wieku Timiryazev zanurzył rośliny w roztworach wodnych. Knop zrobił to w Niemczech. Metoda zyskała swoją nazwę w 1936 roku w USA. Słowo zostało użyte przez Gerikke. Pierwsze badania przeprowadzono tylko na wodzie, bez użycia podłoża. W tym przypadku niektóre rośliny umarły. Zaczęli rozwijać inne metody hydroponiki. Zastosowano obojętny substrat zanurzony w pożywce. Z empirycznego punktu widzenia udało się stworzyć idealne środowisko do uprawy wysokiej jakości plonów w krótkim czasie.

Podstawowe systemy hydroponiczne

Systemy hydroponiczne dzielą się na dwie kategorie:

 • pasywny (knot),
 • aktywny.

W pierwszym przypadku składniki odżywcze są pobierane siłami kapilarnymi, nie ma działania mechanicznego. Drugi wykorzystuje pompę do cyrkulacji elementów. Obecnie powstała ogromna liczba modyfikacji hydroponicznych.

Podstawowe typy:

 • knot;
 • pływająca platforma;
 • system, w którym występują okresowe powodzie;
 • NFT - technika warstwy odżywczej;
 • nawadnianie kroplowe;
 • aeroponika.

Nawozy do hydroponiki

Minerał

Popularność modeli nawozów mineralnych wynika z faktu, że gatunek ten zawiera całą gamę składników odżywczych. Używany w klasycznej hydroponice i aeroponice. Ważne jest przestrzeganie proporcji i częstotliwości stosowania kompleksów, aby nie powodować zasolenia substratów.

Odpowiadając na pytanie - która firma nawozowa jest lepsza, możemy wyróżnić General Hydroponics Europe, która opracowała unikalną formułę dla serii Flora. Pielęgnacja może być również stosowana do roślin uprawianych na glebie.

Organiczny

W skład nawozów organicznych wchodzą substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Rozkład produkuje minerały. Powoli, ale delikatnie działaj na system korzeniowy, nie spalając go.

Podejście oparte na rozkładzie substancji organicznych na łatwo przyswajalne pierwiastki nazywa się bioponiką.

Płyn - ETISSO

Do karmienia roślin domowych zwykle stosuje się nawozy płynne. Jest to jednorodny roztwór, który jest rozcieńczany w wodzie, ponieważ stężenie pierwiastków śladowych jest bardzo wysokie. Istnieją: mineralne i organiczne.

Solidny

Nazwa sugeruje, że składniki odżywcze są zawarte w postaci stałej. Są: nawozy w granulkach i świece. Okrągłe, małe granulki dobrze podtrzymują kwiaty w pomieszczeniach. Są rozprowadzane po ziemi i posypywane niewielką warstwą gleby. „Kulki” mocnieją i stopniowo rozprowadzają przydatne substancje.

Świece umieszcza się pionowo na obwodzie garnka. Nadaje się do dużych wanien, ponieważ w tym przypadku substancje nie wchodzą w kontakt z korzeniem.

Rozpuszczalny

Gatunki rozpuszczalne są uwalniane w postaci skoncentrowanego proszku, który rozcieńcza się wodą. Z jednej strony użytkownik kupuje tylko nawóz, nie przepłaca za wodę, z drugiej strony nawozy w postaci proszku po pewnym czasie zbrylają się.

Dlaczego ważne jest, aby używać nawozów?

Korzyści z pokarmów uzupełniających można porównać z wpływem witamin na ludzi.

Zapewniają:

 • pełna roślinność;
 • stymulacja fotosyntezy;
 • tworzenie jajników i bujne kwitnienie;
 • tworzenie nasion i owoców;
 • służą do leczenia i zapobiegania chorobom.

Zalety i wady metody uprawy hydroponicznej

Jak każdy inny rodzaj uprawy, metoda hydroponiczna ma kilka zalet i wad.

Zalety:

 • plon rośnie, występuje dodatnia dynamika rozwoju, wzrost roślin jest szybszy niż w glebie;
 • owoce nie kumulują szkodliwych substancji znajdujących się w glebie: azotanów, radionuklidów, metali ciężkich;
 • nie ma potrzeby codziennego podlewania uprawy;
 • rośliny nie wysychają ani nie są podmokłe;
 • łatwe do przeszczepu i pielęgnacji;
 • nie ma potrzeby stosowania pestycydów do zwalczania szkodników.

Niedogodności:

 • koszt systemu jest wyższy niż cena gleby i wydajności;
 • instalacja systemu wymaga straty czasu i wysiłku, gotowy system będzie kosztował jeszcze więcej;
 • uważa się, że metoda hydroponiczna wiąże się ze sztuczną uprawą opartą na nawozach chemicznych.

Zrób to sam system hydroponiczny

Poniżej znajduje się krótki przewodnik, jak samodzielnie zbudować kompleks w domu.

Organizacja systemu zaczyna się od wyboru pojemności. Aby to zrobić, musisz określić wielkość przyszłej rośliny. Wielkość systemu korzeniowego jest wprost proporcjonalna do ilości potrzebnych składników odżywczych. Na przykład pietruszka lub truskawki sprawdzą się w małym garnku. Jeśli roślina rośnie, zawsze można ją przesadzić do innego pojemnika. Ale pomidor najlepiej sadzić od razu w dużej misce.

Pojemnik przykryty jest wieczkiem, w którym wierci się otwór na doniczkę i do obsługi kompleksu. Rozmiar dobiera się w taki sposób, aby wygodnie było dodawać wodę i mierzyć poziom pH.Miska jest odizolowana od światła, aby zapobiec tworzeniu się glonów, które pozbawiają roślinę składników odżywczych.

W przypadku roślin używaj małych doniczek, możesz użyć zwykłych plastikowych. Otwory wiercone są po bokach i na dole. Podłoże umieszcza się w doniczkach. Utrzymuje korzenie i zatrzymuje wilgoć. Możesz wziąć ekspandowaną glinę, perlit. Odpowiednie włókno kokosowe, wełna mineralna. Najlepiej jest zapoznać się z zaletami i wadami każdego z nich, zanim zdecydujesz, którego wypełniacza użyć.

Sprężarka odgrywa znaczącą rolę. Dostarcza do roztworu powietrze. Można go zamówić online. Najważniejsze jest to, że mechanizm jest mocny i cichy. W sklepie zoologicznym musisz kupić kurki, które będą regulować wylot powietrza na kamieniach. Będziesz także potrzebować butelki z rozpylaczem.

Poziom roztworu ustawia się kilka centymetrów poniżej dna garnka. Aby zapobiec uduszeniu się korzeni, bardzo ważne jest kontrolowanie poziomu kompozycji, nie powinien on być wysoki. Sprężarkę można monitorować za pomocą timera.

Dokładnie podejdź do wyboru nawozów. Konieczne jest nauczenie się, jak przygotować pożywkę, jak ją stosować.

Istnieją alternatywne rozwiązania do organizacji systemów hydroponicznych. Z doświadczeniem przychodzi zrozumienie, jak sprawić, by system był jak najbardziej wydajny, jaki rodzaj nawozu lepiej kupić, jakie mogą być błędy w wyborze i jak ich uniknąć.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

Niuanse pielęgnacyjne:

 • samodzielne karmienie metodą zewnętrzną nie odbywa się w świetle dziennym: liście zwilżone na słońcu mogą ulec poparzeniu;
 • warto wybierać najlepsze odżywcze produkty od zaufanych producentów.

Lepiej jest kupować nawozy w dużych centrach handlowych, można je zamówić w sklepie internetowym. W małych prywatnych kioskach jest szansa na zakup produktów niskiej jakości. Informacje zwrotne od użytkowników i oceny pomogą złożyć zamówienie w Internecie.

Ocena jakości nawozów do systemów hydroponicznych na rok 2020

Poniżej znajduje się ocena, która szczegółowo opisuje właściwości nawozów. Prezentowane są zarówno niedrogie, jak i drogie leki. Recenzja na podstawie opinii klientów.

Nawóz mineralny Etisso

Etisso to płyn zawierający potas, fosfor i azot. Skład wzbogacony jest witaminami i minerałami, które mają zbawienny wpływ na rośliny zarówno w okresie wegetacji, jak iw trakcie kwitnienia. Producent twierdzi, że powstają piękne kwiatostany i owoce, liście zyskują soczysty zielony kolor.

Zalecenia dotyczące stosowania:

 • pożywka zmienia się raz w tygodniu;
 • pH i EC są mierzone okresowo.

Średnia cena: 414 rubli.

SpecyfikacjeWartość
Objętość i waga250 ml, 340 g.
PodanieRoślinność i kwitnienie
N - P2O5 - K2O5.2-5.0-5.6
Uprawa typuHydroponika
Dawkowanie6,7 ml. 1 litr. woda
Nawóz mineralny Etisso

Zalety:

 • bogata w składniki odżywcze kompozycja;
 • piękne, długo kwitnące rośliny.

Niedogodności:

 • koszt jest powyżej średniej, ponieważ objętość wynosi 250 ml.

Zaawansowana hydroponika rośnie

Kompleks do szybkiego wzrostu w okresie wegetacji. Firma Advanced Hydroponics opracowała i opatentowała unikalny zestaw Dutch Formula Plant Healthy Growth. Rosnąć to jeden z trzech składników. Nadaje się do wszystkich upraw.

Średnia cena: 554 rubli.

SpecyfikacjeWartość
Objętość i waga500 ml, 600 g.
PodanieRoślinność i kwitnienie
N - P2O5 - K2O2.5 - 1.2 - 5.0
Uprawa typuHydroponika
Dawkowanie1-2 ml. 1 litr. woda
Na podstawieBloom - Grow - Micro
Rodzaje używekEnzymy - Ostateczne rozwiązanie - Eksklerator wzrostu i rozkwitu - Stymulator korzeni
Zaawansowana hydroponika rośnie

Zalety:

 • wszechstronność: nadaje się do wszystkich upraw w okresie wegetacji;
 • zwiększona zawartość potasu i azotu stanowi „budulec”, wzmacnia układ odpornościowy, przygotowuje do przejścia w fazę kwitnienia.

Niedogodności:

 • koszt jest powyżej średniej.

HydroVital z witaminami i regulacją pH, ETISSO

Karmienie roślin wodnych. Używany również do upraw hydroponicznych. Butelkę warto schować przed dziećmi i zwierzętami. Unikaj zamarzania lub hipotermii.

Średnia cena: 350 rubli.

SpecyfikacjeWartość
Tom500 ml
PodanieNadaje się do karmienia wszystkich roślin wodnych
Uprawa typuHydroponika
Dawkowanie10 ml. 3 litry. woda
Procent substancji w składzieAzot - 5,2%; fosforany rozpuszczalne w wodzie 5,0% P2O5, tlenki potasu rozpuszczalne w wodzie - 6,6% K2O5, 0,03% bor. Zawiera również pierwiastki śladowe i witaminę B1.
HydroVital z witaminami i regulacją pH, ETISSO

Zalety:

 • niska cena;
 • wygodne użytkowanie: butelka jest wyposażona w cylinder dozujący;
 • Po użyciu pojemnik należy poddać recyklingowi lub spalić.

Użytkownicy piszą, że nie znaleźli żadnych błędów.

Hesi + PowerZyme + RootComplex

Kompleks dla bujnego kwitnienia. Uzupełniony o stymulanty, które zwiększają skuteczność leku.

Składa się z pięciu elementów:

 1. Hesi Hydro Growth to podstawowa pasza o wysokiej zawartości składników odżywczych. Jest używany w okresie wegetacji. Nie tylko dostarcza roślinie użytecznych składników, ale także stymuluje ich rozwój.
 2. Hesi Hydro Bloom - wspomaga podczas kwitnienia. Najlepiej używać z Hesi PK 13/14.
 3. Hesi PK 13/14 to suplement fosforowo-potasowy, dzięki któremu w dużych ilościach powstają duże kwiatostany.
 4. Hesi PowerZyme - zawiera składniki odżywcze wymagane we wszystkich cyklach rozwojowych. Przyspiesza metabolizm, wzmacnia odporność, wzmacnia korzenie, liście i łodygi.
 5. Hesi Root Complex to stymulant zawierający aminokwasy, witaminy i enzymy. Przeznaczony dla młodych roślin do szybkiego wzrostu. Wspiera kulturę dorosłych po przeszczepach i innych stresach.

Średnia cena: 7288 rubli.

SpecyfikacjeWartość
Tom1000 ml. każda butelka
PodanieRoślinność i kwitnienie
Uprawa typuHydroponika
Zawartość zestawuNawozy mineralne: Hesi Hydro Growth, Hesi Hydro Bloom, Hesi PK 13/14. Ekstrakt enzymatyczny Hesi PowerZyme. Hesi Root Complex - stymuluje wzrost korzeni.
Hesi + PowerZyme + RootComplex

Zalety:

 • ekonomiczne użytkowanie;
 • dodatki pełnią różnorodne funkcje na wszystkich etapach życia kulturowego;
 • kompleks - koncentrat składników odżywczych.

Niedogodności:

 • wysoka cena.

faSeria lora HW + dojrzewanie

Nawozy nadają się do każdego rodzaju uprawy: glebowej, w systemach hydroponicznych i aeroponicznych. System składa się z trzech produktów (FloraGro, Flora Bloom, Flora Micro HW) i jednego dodatku (Ripen).

Seria Flora to specjalnie opracowana formuła, która dostarcza roślinom wszystkich witamin i minerałów. Unikalny kompleks umożliwia zmianę proporcji i koncentracji jego pierwiastków w różnych fazach życia. Preparat Ripen jest przeznaczony na ostatni etap życia, pomagając wchłonąć składniki odżywcze.

Średnia cena: 2215 rubli.

SpecyfikacjeWartość
Tom500 ml na każdą butelkę w sprzedaży są pojemniki 1-litrowe.
PodanieRoślinność i kwitnienie. Do hydroponiki i gleby.
N - P2O5 - K2O2.0 - 3.0 - 4.0
KonsumpcjaZestaw jest przeznaczony do karmienia ośmiu roślin w ziemi i dwóch w hydroponice.
Seria lora HW + dojrzewanie

Zalety:

 • stymuluje wzrost, zwiększa liczbę kwiatostanów;
 • poprawia jakość plonów;
 • wzmacnia odporność;
 • wyjątkowy rozwój wspiera roślinę na wszystkich etapach życia.

Niedogodności:

 • stosunkowo wysoki koszt.

Dbanie o rośliny domowe nie ogranicza się do podlewania, rozluźniania gleby. Muszą być karmieni. W tym celu stosuje się gotowe kompozycje różnych producentów. Wszystkie popularne modele zawierają optymalną ilość substancji aktywnych. Odpowiedni nawóz to gwarancja szybkiego wzrostu i dobrych zbiorów.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *