Najlepsza gleba dla roślin na 2020 rok

0

Dobrze dobrana gleba dla rośliny domowej lub ogrodowej, wraz z odpowiednim reżimem temperaturowym i terminowym podlewaniem, jest głównym czynnikiem normalnego rozwoju rośliny. Rynek jest zalewany ofertami różnych producentów, jakość towaru jest inna, a kupujący nie chce tracić pieniędzy i energii na produkt niskiej jakości.

Dlatego redaktorzy serwisu „Ya Nashla” dokonali szczegółowego przeglądu gotowej gleby pod rośliny, a także powiemy, czym różnią się od siebie mieszanki gleby.

Kryteria wyboru

Rodzaje

Glebę do roślin ogrodowych i domowych można kupić zarówno w sklepie, jak i zrobić to samodzielnie. Aby jednak wybrać dobry produkt, musisz wiedzieć, jaki jest rodzaj gleby i jakie rośliny wolą gdzie mieszkać.

Łatwo

Na tego typu glebach dobrze rozwijają się małe rośliny z płytkim systemem korzeniowym. Na przykład: aloes, cyklamen. Dzięki właściwemu systemowi nawadniania i odpowiedniemu wzmocnieniu gleby można uzyskać duże plony wiśni, gruszek, czereśni, kukurydzy. Gleby lekkie dobrze nadają się do sadzenia, jak również do ukorzeniania sadzonek. Jeśli chcesz, możesz samodzielnie zrobić lekką glebę zgodnie z następującym schematem:

 • trzy części dowolnego torfu;
 • jeden kawałek piasku; ziemia liściasta; humus.

Przed zmieszaniem wszystkich składników koniecznie oczyść ziemię z zanieczyszczeń - kamieni, gałązek, larw szkodników.

Środkowy

Gleba jest odpowiednia dla większości roślin domowych i ogrodowych. Aby przygotować miksturę własnymi rękami, będziesz potrzebować:

 • jedna część torfu i piasku;
 • dwie części ziemi darniowej i próchnicy.

Ciężki

Idealny dla roślin o bardzo rozwiniętym systemie korzeniowym - gdy korzenie wnikają w głąb gleby. Możesz tak gotować samodzielnie - weź pięć części ziemi darniowej, jedną część grubego piasku, jedną część próchnicy. Mieszać.

Charakterystyka gleby

Główne cechy gleby to:

 • napowietrzanie - inaczej napowietrzenie podłoża, jego luźność, porowatość;
 • pojemność wilgoci - jak dobrze podłoże wchłania i zatrzymuje wodę;
 • poziom kwasowości (pH). Może być kwaśny, lekko kwaśny (pH 6,0–6,5), obojętny (pH 6,5–7,0), a także lekko zasadowy - powyżej 7,0. Do każdej rośliny. Na przykład róże przeżywają tylko przy neutralnym pH.

Skład gleby

Główne składniki

Dokonując wyboru, należy zwrócić uwagę na skład mieszanki gleby. Bezpośrednio określa warunki, w których roślina będzie żyła, ile otrzyma składników odżywczych, jaki tryb nawadniania będzie musiał zostać ustawiony i jak często będziesz musiał karmić.

 • Torf koński - główny składnik większości gleb. Charakteryzuje się dużą pojemnością powietrza i wilgoci. Lekkie, kwaśne - pH 2,6 do 3,2.Główną wadą jest to, że jest ubogi w składniki odżywcze.
 • Torf niskiwręcz przeciwnie, zawiera wiele składników odżywczych. Dlatego w sprzedaży często można znaleźć mieszanki torfu wysokiego i nizinnego. Torf nizinny nie jest używany w czystej postaci, ze względu na to, że należy do gleb ciężkich, szybko spieka, silnie zatrzymuje wodę i prawie nie przepuszcza powietrza.
 • Biohumus. W rzeczywistości jest to zwykła próchnica, czyli materia organiczna gleby ze składnikami odżywczymi dla roślin. Przedrostek „bio” został wymyślony przez marketerów.

Dobrej jakości próchnicę uzyskuje się w procesie przetwarzania obornika i kompostu specjalnymi liniami dżdżownic. W praktyce próchnica kupiona w sklepie może być ziemią po PGR.

Humus jest zwykle stosowany w celu poprawy jakości mieszanki, zwiększenia jej żyzności i wartości odżywczych. Rzadko kiedy ktoś uprawia rośliny w czystej próchnicy, ponieważ taka gleba charakteryzuje się niską przepuszczalnością powietrza i dużą wilgotnością.

 • Gleba liściasta - gleba powstała w wyniku gnicia opadłych liści i części drzew.
 • Ziemia iglasta - podobnie jak ziemia liściasta, tyle że zbierana jest w lesie iglastym. Charakteryzuje się wysoką kwasowością.
 • Ziemia sodowa - zgniłe cząstki darni, gleba porośnięta roślinami polnymi.

Dodatkowe komponenty

Rozważ najpopularniejsze substancje, które można znaleźć w gotowych kompozycjach glebowych.

Zwykle potrzebne są dodatkowe składniki, aby lepiej ujawnić określone cechy gleby - zwiększyć przepuszczalność wilgoci, zwiększyć luźność, zmienić wartość pH.

 • Wermikulit to minerał o strukturze warstwowej (jak gąbka), który zwiększa pojemność wilgoci, ponieważ dobrze zatrzymuje wilgoć (do 400-500% swojej wagi), a także powoli uwalnia ją wraz z rozpuszczonymi składnikami odżywczymi. Popularny w hydroponice. Stosowany również do mulczowania i napowietrzania gleby.
 • Perlit to szkło wulkaniczne, które po dodatkowej obróbce cieplnej stało się porowate i lekkie. Sprawia, że ​​mieszanina jest oddychająca, luźna. Zmniejsza prawdopodobieństwo gnicia, tworzenia się pleśni. Służy do kiełkowania nasion, ukorzeniania sadzonek, sadzonek zarówno w mieszankach (np. Z torfem), jak iw czystej postaci.
 • Piasek rzeczny sprawia, że ​​podłoże jest luźne, przepuszcza wilgoć. Zapobiega zbrylaniu się ziemnej śpiączki. Jest szeroko stosowany do kaktusów, sukulentów, palm. Jest to konieczne dla roślin bulwiastych, ponieważ jest w stanie chronić kłącze przed nadmierną wilgocią. Jedyną wadą tego komponentu jest to, że nie przepuszcza dobrze powietrza, gdy jest mokry. Dlatego musisz upewnić się, że w doniczce nie ma za dużo piasku.
 • Torfowiec lub mech torfowy jest w stanie wchłonąć wodę do 20 razy więcej niż waży. Tę właściwość można wykorzystać w dwóch przypadkach - jeśli masz rośliny kochające wilgoć i jeśli chcesz na chwilę odejść. W drugim przypadku mokry mech umieszczony w doniczce będzie stopniowo uwalniać nagromadzoną wilgoć do rośliny, a Ty nie będziesz się martwić o swojego zwierzaka.
 • Węgiel drzewny, podobnie jak mech, jest w stanie magazynować i uwalniać wilgoć. Ponadto zwiększa kruchość podłoża i jest dobrym naturalnym środkiem antyseptycznym.
 • Mąka dolomitowa jest jednym z najlepszych odtleniaczy gleby. Jest często stosowany w mieszankach z torfem wysokowłosym w celu zmniejszenia kwasowości tego ostatniego. Wzbogaca również podłoże w magnez, który jest bardzo ważny dla roślin w okresie wegetacji.

Bądź ostrożny! Producenci oszczędzający komponenty zastępują mąkę dolomitową kredą. Działa w ten sam sposób, ale nie zawiera składników odżywczych.

Gleby specjalistyczne

Podzielony na grupy za:

Kaktusy, sukulenty

Główne cechy gotowej mieszanki to wysoka wodoprzepuszczalność, mała zawartość składników odżywczych. Osiąga się to dzięki następującym składom: piasek (zwykle rzeka) - około połowy, a druga połowa - ziemia liściasta lub torf wysoki.

W przypadku kaktusów dopuszczalne jest dodanie niewielkiej ilości grubego piasku do gotowej mieszanki. Ale jeśli kaktus jest lasem, lepiej jest, przeciwnie, użyć produktu na bazie torfu wysokiego.

palmy

Wszystkie rośliny tego typu nadają się na przewiewną, luźną glebę. Dlatego warto preferować produkty na bazie torfu wysokiego z dodatkiem piasku, liści i darni. W miarę wzrostu rośliny należy pamiętać nie tylko o nakarmieniu i przeszczepieniu dłoni na czas, ale także o zwiększeniu ilości ziemi darniowej w doniczce.

Saintpaulia, inny gesnerowski

Dla tej rodziny roślin odpowiednia jest tylko kwaśna gleba. Optymalną glebę można uzyskać poprzez zmieszanie torfu, piasku lub perlitu (dla luźności), gleby iglastej, węgla i torfowca (dla uwilgotnienia).

Storczyki

Nie ma jednego rodzaju gleby dla orchidei, ponieważ te kwiaty są podzielone na kilka grup siedlisk. Na przykład storczyki epifityczne żyją na drzewach i korze są dla nich najlepsze, czasem z domieszką mchu i węgla, aw torfie więdną.

W przypadku typu lądowego, wręcz przeciwnie, mieszanka torfu, węgla, kory i mchu jest idealna.

Bromeliads

Mieszanka zwykle składa się z górnego torfu, piasku i liściastej ziemi. W przypadku luźności często występuje kora, gleba iglasta, torfowiec, węgiel.

Fernnikov

Zawsze rosną na wilgotnej, luźnej i bogatej w substancje organiczne glebie. Jeśli sklep nie ma gotowej mieszanki dla Twojej rośliny, możesz wziąć mieszankę dla kaktusów (wykonaną z torfu, piasku), która jest uboga w materię organiczną, dodać do niej humus lub próchnicę liści w stosunku 1: 1.

Gardenia

Główne cechy podłoża to lekkie, kwaśne, pożywne. Mieszanka zwykle składa się z torfu wysokiego, piasku rzecznego i próchnicy lub zastępującej glebę liściastą, a także gleby iglaste.

Azalia

Gotowy produkt dla tych kolorów powinien być lekki, oddychający, przepuszczalny dla wilgoci i kwaśny. Takie właściwości można uzyskać pobierając torf wysoki i glebę iglastą (1: 1).

Główne błędy przy wyborze

 • Zakup niewłaściwej mieszanki gleby. Na przykład kupno ciężkiego podłoża dla rośliny rosnącej na lekkiej glebie - sosna, szarotka alpejska.
 • Błąd pH mieszaniny. Korekta poprzez zakwaszenie lub odtlenienie gleby.
 • Niewystarczające napowietrzenie. Poprawione przez dodanie proszku do pieczenia.
 • Niedostateczna lub nadmierna pojemność wilgoci. Skorygowany o odpowiednie zanieczyszczenia. Na przykład, w przypadku niewystarczającej wilgotności, miesza się mech lub węgiel.

Przegląd najlepszych producentów

Która firma lepiej jest preferować przy wyborze gleby do sadzonek lub roślin domowych? Jakie marki zapewniają wysokiej jakości skład mieszanki, a także odpowiednią cenę? Przedstawiamy Państwu następującą listę producentów, którzy przez lata zdobyli pozytywną opinię na rynku rolnym:

 • Torf Piotr;
 • Terra Vita;
 • Zeoflora;
 • Agricola;
 • Hera;
 • Matka Ziemia;
 • Ogorodnik®;
 • Ogród cudów;
 • Seliger-Agro;
 • Fusco.

Ocena wysokiej jakości gotowej gleby dla roślin na 2020 rok

Oferujemy ocenę substratów, na których można wyhodować zdrową, silną roślinę.

Terra Vita Living Earth uniwersalna 50 l

Gleba średnio kwaśna to mieszanka torfu wierzchniego, wermikompostu, perlitu, czystego piasku rzecznego i nawozu mineralnego. Znajduje szerokie zastosowanie zarówno w ogrodzie czy ogródku warzywnym, jak i na parapetach.

Średnia cena: 375 rubli.

Terra Vita Living Earth uniwersalna 50 l

Zalety:

 • koszt;
 • duża objętość;
 • z biohumusem;
 • pożywny;
 • luźny.

Niedogodności:

 • niewygodne opakowanie.

Zeoflora Oszczędzający wilgoć dla storczyków 2,5 l

Produkt wytwarzany jest z zeolitu wydobywanego na złożu Chotynieckoje. Rozmiary cząstek mineralnych są skalibrowane (2-10 mm), w podłożu nie ma gruzu, kurzu i zanieczyszczeń.

Średnia cena: 290 rubli.

Zeoflora Oszczędzający wilgoć dla storczyków 2,5 l

Zalety:

 • użycie tej gleby pozwala szybko zbudować system korzeniowy rośliny;
 • pasożyty nie zaczynają;
 • kwasowość - 5,5 -5,6;
 • dobrze komponuje się z mchem torfowym.

Niedogodności:

 • koszt.

Uniwersalna Matka Ziemi na kwiaty 3 l

Gotowa gleba, której skład jest idealnie dopasowany do uprawy jagód, warzyw, zieleni w pomieszczeniach; sadzenie lub przesadzanie kwiatów w pomieszczeniach, sadzonek.

Średnia cena: 42 ruble.

Uniwersalna Matka Ziemi na kwiaty 3 l

Zalety:

 • budżetowy;
 • z biohumusem;
 • z pierwiastkami śladowymi (azot, fosfor, potas);
 • luźny.

Niedogodności:

 • nie.

Gardener® Universal 60 l

Średnio kwaśna gleba torfowa nadaje się do przesadzania wszelkich roślin ogrodowych i domowych. Najlepsze dla następujących roślin:

 • warzywa, owoce - różowe, psiankowate, zielone uprawy;
 • ogród - kwiaty jednoroczne i wieloletnie, drzewa iglaste, krzewy ozdobne;
 • kryty - figowiec, bluszcz, pelargonia, niektóre rodzaje palm.

Średnia cena: 247 rubli.

Gardener® Universal 60 l

Zalety:

 • koszt;
 • duża objętość opakowania;
 • pożywne, zawiera wystarczającą ilość wszystkich mikro i makroelementów;
 • luźny.

Niedogodności:

 • może zawierać zanieczyszczenia;
 • niewygodne opakowanie - brak uchwytów.

Fasco Kwiatowe szczęście dla fiołków 2,5 l

Średnio kwaśna gleba torfowa jest idealna dla Saintpaulias, a także innych roślin domowych i ozdobnych. Nie nadaje się do uprawy sadzonek, warzyw, owoców i jagód, gdyż zawiera dużo potasu - rośliny dobrze kwitną, kwitną, „tuczą”, ale owoce będą drobne.

Średnia cena: 39 rubli.

Fasco Kwiatowe szczęście dla fiołków 2,5 l

Zalety:

 • przystępna cena;
 • zrównoważony skład.

Niedogodności:

 • nie.

Sadzonka PETER PEAT Linia Pro uniwersalna 10 l

Produkt jest kwaśną mieszaniną torfu wysokiego i nizinnego, piasku, mączki wapiennej, agroperlitu, hydroodczynnika i nawozu mineralnego (azot, fosfor, potas). Najlepsze wyniki uzyskuje się na sadzonkach, ale pod warunkiem wystarczającego podlewania i prawidłowego reżimu temperaturowego. Według ogrodników w przypadku dorosłych roślin produkt ten należy rozcieńczyć jaśniejszą glebą.

Średnia cena: 75 rubli.

Sadzonka PETER PEAT Linia Pro uniwersalna 10 l

Zalety:

 • niedrogi;
 • lekki, kruchy;
 • jednorodny, bez gruzu;
 • pH - nie mniej niż 5,5.

Niedogodności:

 • pomimo hydroagentu mieszanina szybko wysycha.

Seliger-Agro Miracle-Garden na sadzonki 10 l

Zbilansowana mieszanka torfowa o wysokiej zawartości mikro- i mikroelementów jest odpowiednia do sadzonek, upraw owocowych i kwiatów.

Średnia cena: 60 rubli.

Seliger-Agro Miracle-Garden na sadzonki 10 l

Zalety:

 • budżetowy;
 • uniwersalny;
 • skład jakościowy - torf, piasek rzeczny, perlit, mączka dolomitowa, nawóz mineralny;
 • dobrze zatrzymuje wilgoć;
 • luźny.

Niedogodności:

 • według opinii klientów może zawierać drobne zanieczyszczenia.

Kwiat Agricola 10 l

Produkt na bazie torfu nadaje się nie tylko do roślin ozdobnych i domowych. Według opinii użytkowników tę mieszankę można stosować do wszelkich sadzonek, na przykład psiankowatych, upraw melona.

Średnia cena: 78 rubli.

Kwiat Agricola 10 l

Zalety:

 • niedrogi;
 • uniwersalny;
 • zawiera wystarczającą ilość pierwiastków śladowych.

Niedogodności:

 • mocno się kurczy.

Hera na kaktusy i sukulenty 2,5 l

Gleba lekka, będąca mieszaniną torfu, piasku rzecznego, sapropelu, humatu, mączki dolomitowej, wermikulitu i nawozu mineralnego, daje równie dobre wyniki zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Najlepiej nadaje się do kaktusów i sukulentów, nadaje się również do uprawy sadzonek kwiatowych, takich jak Saintpaulie, pierwiosnki.

Średnia cena: 30 rubli.

Hera na kaktusy i sukulenty 2,5 l

Zalety:

 • koszt;
 • jakościowy skład mieszanki;
 • może być używany do mulczowania;
 • nadaje się do wymuszania (przyspieszania wzrostu) kwiatów cebulowych;
 • może być stosowany do zastąpienia lub wypełnienia wierzchniej warstwy gleby w dojrzałych roślinach.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

Ogród cudów dla drzew iglastych 5 l

Gotowa mieszanka średnio-kwaśna do uprawy wszelkich roślin iglastych: tui, sosny, jałowca, cedru, kryptomerii, cyprysu i innych. Produkt uzyskuje się poprzez zmieszanie wysokiej jakości torfu wysokojakościowego, piasku rzecznego, wzbogaconego w mikroelementy ważne dla rozwoju roślin - azot, fosfor, potas.

Średnia cena: 67 rubli.

Ogród cudów dla drzew iglastych 5 l

Zalety:

 • koszt;
 • zrównoważony skład;
 • rośliny lepiej zakorzeniają się w nowym miejscu;
 • nadaje się do bonsai;
 • może być stosowany zarówno do uprawy doniczkowej, jak i na zewnątrz.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

Wniosek

Ile kosztuje wysokiej jakości gleba dla roślin? Na przykład ceny gotowych gleb na storczyki w sklepach wahają się od 40 rubli (za 2,5 litra) do 400 rubli za tę samą objętość. Cena zależy nie tylko od składu i jakości produktu, ale także od stopnia promocji producenta.

Jeśli masz doświadczenie w stosowaniu jednej z gotowych gleb opisanych w tej ocenie lub znasz lepszą i wydajniejszą mieszankę gleby, podziel się swoimi wrażeniami w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *