Wymieniamy okna w mieszkaniu i domu - co lepiej wybrać

0

Wymiana okien nie jest łatwym i odpowiedzialnym biznesem, ponieważ nie tylko zamykają otwór, ale także pełnią wiele innych funkcji. Poziom ciepła w domu oraz stopień izolacji akustycznej zależą od jakości konstrukcji, która ma ogromne znaczenie w nowoczesnych warunkach życia. A ofert na rynku jest tak wiele, że można zmylić ich ogromną różnorodnością. Jak wybrać? Jak zaoszczędzić pieniądze? Który producent powierzyć Ci wygodę i przytulność?

Klasyczny układ wszystkich okien jest niemal identyczny - skrzynka i segregatory, w skład których wchodzą skrzydła, skrzydło okienne i naświetle. Ale każdy rodzaj profilu ma swoje specyficzne cechy, które zależą od materiału ramy, rodzaju i elementów konstrukcyjnych, a także celu. Ponadto szczegółowo rozumiemy problem.

Rodzaje profili okiennych

Istnieje kilka rodzajów okien do wypełnienia otworów lokali mieszkalnych.

Drewniane - wykonane z naturalnych surowców, dlatego uważane są za najbardziej przyjazne dla środowiska. Nowoczesne modele wyposażone są w ergonomiczne okucia, dzięki którym obsługa jest wygodna i praktyczna. Rama wykonana jest w taki sposób, aby nie wpuszczać do pomieszczenia hałasu i obcych dźwięków. Głównym materiałem jest sosna cedrowa, modrzew, cykuta kanadyjska, teak. Utrzymując ciepło i zapobiegając przenikaniu zimna, drewniane moduły zapewniają cyrkulację powietrza.

Drewno / aluminium - główną cechą jest aluminiowa nakładka na drewnianą ramę. Drewno zapewnia estetyczne piękno oraz izolację termiczną i akustyczną. Zabezpieczenie aluminiowe zwiększa żywotność produktu, zapobiegając uszkodzeniom spowodowanym czynnikami zewnętrznymi.

Tworzywa sztuczne - do ich produkcji wykorzystuje się bezbarwne tworzywo sztuczne znane jako polichlorek winylu (PVC), które posiada wysokie właściwości izolacyjne akustycznie oraz chroni przed skutkami zimna. W plastikowych urządzeniach znajdują się wnęki, które są niezbędne do zmniejszenia hałasu i oporu cieplnego. Są uważane za wszechstronne i praktyczne ze względu na swoją wytrzymałość, trwałość i niewielką wagę.

Tworzywo wzmocnione - serce ościeżnicy wykonane jest ze wzmocnionej stali w połączeniu z PVC. Modele są popularne ze względu na liczne warianty konstrukcyjne, trwałość i funkcję zatrzymywania ciepła. Instalacje wykonane z wysokiej jakości materiałów nie wymagają malowania i są niepalne.

Rodzaje konstrukcji okiennych

Zgodnie z metodą szklenia istnieją konstrukcje z wstawionym szkłem lanym i moduły z podwójnymi szybami.

Okulary są różne - zwykłe, półprzezroczyste, energooszczędne, nietłukące, chroniące przed słońcem, odporne na uderzenia.

Okna z podwójnymi szybami składają się z kilku szyb, a przestrzenie między nimi nazywane są komorami. Najczęściej spotykane są zestawy jednokomorowe i dwukomorowe. Istnieją również rzadsze zestawy trzy- i czterokomorowe. Im więcej pustek w szybie, tym wyższa odporność na hałas i przenikanie ciepła.

Pod względem liczby skrzydeł profile są jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, trójskrzydłowe, blokowe typu balkonowego oraz konstrukcje do szklenia loggii.

Metodą orki:

 • głuchy - bez zaworów;
 • klapa - skrzydło składa się do wewnątrz w kierunku poziomym;
 • obrotowe - za pomocą uchwytów i zawiasów skrzydło otwiera się do pomieszczenia w płaszczyźnie pionowej;
 • zawieszone - podobnie jak składane, ale zawiasy znajdują się w górnej części ramy, a do mocowania służy mechanizm zatrzymujący;
 • odchylane - skrzydła otwierają się całkowicie do wewnątrz i odchylają w trybie wentylacji;
 • przesuwanie i podnoszenie - skrzydło przesuwa się w lewo lub w prawo w określonym kierunku lub unosi się i jest mocowane za pomocą rozpórek.

Zgodnie z metodą konstruowania powiązań są:

 • pojedynczy - z jednym rzędem przeszklenia, odpowiedni na letni taras lub werandę;
 • sparowane - składają się z dwóch ram ściśle połączonych ze sobą za pomocą śrub mocujących w jednej twardej oprawie. Służy do ozdabiania niewidomych okien;
 • osobne - dwie ramy ze skrzydłami uchylnymi i zmiennymi, naświetlami, nawiewami względem siebie. W razie potrzeby wewnętrzna część jest usuwana;
 • osobno parowane - kombinacja z przeszkleniami w trzech do czterech rzędach, w których skrzydła zewnętrzne są pojedyncze, a od strony wewnętrznej montowane są parami.

Kształt produktu jest prostokątny, okrągły, trójkątny, łukowy, trapezowy i zakrzywiony.

Główne elementy bloku okiennego

 1. Rama - rama nośna, która jest trwale zamontowana w otworze i jest przymocowana do ściany ze wszystkich stron. Główną funkcją jest utrzymanie konstrukcji, zapobieganie deformacji;
 2. Skrzydło to funkcjonalny element modułu składający się z elementów ruchomych i stałych. Są mocowane na zawiasach do ramy i można je otwierać na różne sposoby. Zadaniem jest zapewnienie wymiany powietrza i wentylacji;
 3. Impost - poprzecznica pionowa lub pozioma, która jest stabilizatorem urządzenia i dzieli ramę na kilka sekcji;
 4. Shtulps - mechanizmy, które znajdują się na skrzydle i kompensują brak oszustwa;
 5. Zbocza - elementy panelowe przylegające do ścian z trzech stron na obwodzie ramy;
 6. Okucia - części ruchome i stacjonarne zapewniające otwieranie i zamykanie skrzydeł oraz estetyczny wygląd zewnętrzny;
 7. Okna z podwójnymi szybami to zestawy okularów mocowane wzdłuż konturu. W standardowych oknach z podwójnymi szybami szyba jest łączona w jedną strukturę za pomocą uszczelniacza butylowego i ramy. Komory między arkuszami są wypełnione suszonym powietrzem lub gazem obojętnym w celu zwiększenia właściwości termoizolacyjnych;
 8. Listwy i uszczelki przyszybowe - łączniki utrzymujące szybę w ramie lub skrzydle, przyczyniające się do jej dokładnego dopasowania;
 9. Parapet jest elementem wewnętrznym modułu, zlicowanym poziomo z dolną częścią ramy. Dostępne w drewnie, granicie, marmurze, sztucznym kamieniu i PCV;
 10. Drenaż to parapet zewnętrzny, który nadaje konstrukcji wykończony wygląd, chroni elewację przed opadami atmosferycznymi i zapobiega przedostawaniu się wilgoci do spoin między ościeżnicą a ścianą.

Jak dobrać profil okienny do domu i mieszkania?

Kryteria, którymi należy kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu, zależą nie tylko od materiału ramy, ale także od właściwości szyby zespolonej, metod otwierania, złożoności montażu i rodzaju budynku.

Do typowych otworów w mieszkaniach najlepiej wybierać produkty drewniane z gatunku sosny. Wybór okien z podwójnymi szybami zależy od regionu zamieszkania, dla środkowego pasa odpowiednie są dwukomorowe, w regionach północnych lepiej jest zainstalować zestawy trzykomorowe. Bardziej ekonomiczną opcją byłby moduł drewniano-aluminiowy z jednym odchylanym skrzydłem.

Do małych i nieogrzewanych pomieszczeń w mieszkaniu (loggie) odpowiednie są trzykomorowe moduły PCV z drzwiami podnoszonymi, składanymi lub przesuwnymi oraz dwuwarstwową szybą zespoloną.

Wybierając profil do domu, należy wziąć pod uwagę konstrukcję i grubość ścian. W przypadku domu panelowego lub szkieletowego wymagana jest lekka wersja plastikowa, ale ściany wykonane z drewna i bali wytrzymają każdą konstrukcję po osiadaniu fundamentu - metalowo-plastikową, drewnianą i drewniano-aluminiową.

Niskie prostokątne i lukarny okna do domków letniskowych (w tym te usytuowane w płaszczyźnie dachu) najlepiej wykonać zwieszane z podniesioną osią obrotu wykonaną z materiału odpornego na wilgoć.

W warunkach ograniczonej przestrzeni, gdy meble lub duże sprzęty AGD znajdują się blisko otworów, warto zdecydować się na modele z drzwiami uchylnymi. W takim przypadku materiał musi być plastikowy do montażu skomplikowanych łączników.

Do okien narażonych na silne obciążenie wiatrem, a także do niestandardowych otworów warto wybrać bloczki metalowo-plastikowe.

Do przeszklenia pomieszczeń w wielokondygnacyjnych budynkach starego budynku należy wybrać lekkie systemy PCV, które nie obciążają elewacji.

Zalety i wady profili plastikowych i metalowo-plastikowych

Zalety wyrobów z tworzyw sztucznych:

 • Posiadają wysoki stopień szczelności, co przyczynia się do zachowania izolacji cieplnej i akustycznej;
 • PVC jest odporny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, niskie temperatury, opady atmosferyczne;
 • Polichlorek winylu jest samogasnący i niepalny;
 • Plastik pozwala na wykonanie modelu o dowolnym kolorze i kształcie, a przy pomocy laminowanych folii można stworzyć imitację kamienia lub drewna;
 • Nie wymaga dodatkowej obróbki ochronnej i stosowania specjalnych detergentów;
 • Łatwy w obsłudze i utrzymaniu;
 • Są lekkie i minimalnie obciążają elewację budynku;
 • Nie wydzielają toksycznych substancji i są bezpieczne dla zdrowia człowieka.

Niedogodności:

 • Mają niską przepustowość, dlatego wymagają dodatkowej organizacji wymiany powietrza, aby utrzymać optymalne warunki temperatury i wilgotności;
 • Plastikowa powierzchnia jest łatwa do zarysowania lub uszkodzenia w inny sposób;
 • Ze względu na swoje wysokie właściwości elektrostatyczne pył szybko gromadzi się na PCV.

Zalety profili metalowo-plastikowych:

 • Ogniotrwały;
 • Nadaje się do szklenia pomieszczeń na wyższych kondygnacjach wieżowców;
 • Trwałe i zaprojektowane z myślą o długiej żywotności;
 • Rama wzmacniająca pozwala na realizację różnych pomysłów projektowych i kręconych kształtów;
 • Odporny na opady i zmiany temperatury;
 • Utrzymuj ciepło;
 • Nie wymaga specjalnej opieki.

Niedogodności:

 • Podatne na szybkie zanieczyszczenie pyłem;
 • Tworzy efekt cieplarniany w pomieszczeniach dzięki niskiej przepustowości.

Zalety i wady ram drewnianych i drewniano-aluminiowych

Zalety ram drewnianych:

 • Naturalne materiały zapewniają przyjazność dla środowiska i bezpieczeństwo;
 • Drewniane ramy są bardziej estetyczne niż plastikowe;
 • Zapewnij cyrkulację powietrza;
 • Nadaje się do naprawy, trwały i mocny.

Niedogodności:

 • Wysoka cena produktów z drewna;
 • Rama nie jest wykonana z litego drewna, ale z drewna klejonego warstwowo;
 • Drewniane ramy należy regularnie impregnować specjalnymi środkami impregnującymi w celu ochrony przed owadami i wpływami środowiska;
 • Poddany działaniu ognia nawet po zastosowaniu środków ogniotrwałych.

Zalety okien drewniano-aluminiowych:

 • Aluminiowa nakładka na zewnątrz zabezpiecza drzewo przed uszkodzeniami i niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi;
 • Zwiększona wytrzymałość, dzięki której konstrukcja jest w stanie wytrzymać nawet masywne szyby;
 • Modele, w których jedna z ram jest całkowicie aluminiowa, ważą mniej niż modele wykonane w całości z drewna;
 • Aluminium ma długą żywotność;
 • Wysoka izolacyjność i oszczędność ciepła w porównaniu z produktami z drewna i tworzyw sztucznych;
 • Drewno i aluminium tworzą estetyczną mieszankę;
 • Ani aluminium, ani drewno nie emitują szkodliwych substancji.

Niedogodności:

 • Wysoki koszt w porównaniu do ram wykonanych z innych materiałów;
 • Konieczność obróbki powierzchni aluminiowej środkiem antykorozyjnym, a drewnianej - w celu przywrócenia;
 • Aluminium utrudnia wymianę powietrza.

Główne cechy techniczne

PokójSpecyfikacjeZalecenia
1MateriałProfile PCV i metalowo-plastikowe muszą być wykonane z jednorodnego i gładkiego materiału, bez smug, uszkodzeń i szorstkości. Drewniane ramy powinny być wolne od sęków, szczelin, pęknięć i kieszeni żywicznych.
2Grubość i szerokość profilu (do okien PCV i metalowo-plastikowych)W przypadku domów i mieszkań grubość ścian zewnętrznych musi wynosić od 2,8 mm, a ściany wewnętrzne od 2,5 mm. Wielkość szerokości urządzeń jednokomorowych wynosi od 12 do 36 mm, dwukomorowych - od 24 do 58 mm, trójkomorowych - od 40 do 64 mm i czterokomorowych - od 70 do 80 mm.
3Liczba komór termoizolacyjnych (dla okien PCV i metalowo-plastikowych)Plastikowe moduły muszą mieć co najmniej trzy wnęki.
4Szklana jednostkaDo pomieszczeń nieogrzewanych nadają się pojedyncze okna z podwójnymi szybami, w klimacie ciepłym i średnim - dwukomorowe, do pomieszczeń z oknami wychodzącymi na ruchliwą autostradę oraz z trzema kamerami można wybrać zestawy z trzema kamerami.
5SzpachlówkaPlastikowe ramy wymagają dwóch linii uszczelek. Pierścienie powinny być solidne, najlepiej z kauczuku naturalnego. Uszczelka do ramy drewnianej może mieć postać elastycznej taśmy samoprzylepnej lub być montowana bezpośrednio w rowku.
6ArmaturaElementy pomocnicze muszą mieć certyfikat zgodności. Roto uważane jest za jednego z najlepszych producentów.
7ProducentFirmy takie jak Veka, Rehau i KBE są dobrze przyjmowane. Zdaniem kupujących na zaufanie zasługują również Salamander, Proplex, Montblanc.
8DożywotniOkna PCV wytrzymają od 20 do 30 lat; funkcjonalność metalu-tworzywa została zaprojektowana na 50 lat lub dłużej. Modele drewniane, w zależności od pielęgnacji, wytrzymają 25-40 lat, drewno-aluminium - do 50 lat. Okna z podwójnymi szybami są projektowane na 10-20 lat, okucia - na 15-20 lat.
9FormularzPopularne modele z PVC są tradycyjnie prostokątne. Do realizacji oryginalnych rysunków projektowych należy wybrać ramy wzmocnione lub drewniane.
10KosztŚrednia cena plastikowej konstrukcji jednoskrzydłowej wynosi 2000 rubli, a metalowo-plastikowej 3000 rubli. Drewniany moduł będzie kosztował 6000 rubli.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Decydując się, który profil lepiej kupić, należy mieć na uwadze dodatkowe opcje zwiększające funkcjonalność konstrukcji. Obejmują one:

 • system wentylacji - umożliwia zamocowanie skrzydła w stanie lekko otwartym;
 • zawór odpowietrzający to małe urządzenie, które mieści się w ramie. Zapewnia wymianę powietrza nawet przy szczelnie zamkniętych drzwiach, bez wpływu na izolację akustyczną. Jest regulowany zarówno automatycznie, jak i ręcznie. Najczęściej instalowane na modułach PCV;
 • automatyczny system otwierania i zamykania klap z funkcją zdalnego sterowania - pozwala na manipulacje bez dotykania konstrukcji. Wygodny w przypadku konstrukcji zainstalowanych w trudno dostępnych miejscach;
 • funkcja oszczędzania energii - utrzymuje ciepło zimą, a świeżość latem dzięki specjalnej przezroczystej folii, która przykrywa szkło;
 • grzebień - pozwala solidnie zamocować skrzydło w danej pozycji, zapobiegając trzaskaniu nawet pod wpływem silnego wiatru;
 • system ukrytych zawiasów - nadaje konstrukcji bardziej elegancki wygląd, a także zwiększa szczelność konstrukcji;
 • okucia antywandalowe i antywłamaniowe - w zależności od modelu chroni przed uderzeniami fizycznymi, zapobiega włamaniom;
 • powłoka z folii laminowanej - wzmacnia szkło. Stopień ochrony zależy od grubości folii - najgrubsza jest w stanie wytrzymać uderzenie do 70 kg;
 • bloker - zapobiega otwarciu drzwi przy standardowym przekręceniu klamki. Jest prezentowany w różnych odmianach - od przycisku po specjalny rowek zamykany wtyczką;
 • moskitiera utrzymuje skrzydło otwarte latem.

Błędy wyboru

Komory powietrzne w oknach z podwójnymi szybami są zwykle wypełnione argonem, najtańszym gazem obojętnym. Krypton jest droższy, ale ma lepszą wydajność. Najdroższy jest ksenon, który jest rzadko używany. Zestawy wypełnione argonem zatrzymują ciepło kilka razy lepiej niż zestawy wypełnione powietrzem. Konieczne jest jednak uzupełnianie objętości gazu obojętnego co dziesięć lat, ponieważ nie można całkowicie zapobiec wyciekowi. Czasami producent twierdzi, że poduszka powietrzna jest gazem obojętnym. Kupując, należy sprawdzić stężenie gazu i wyjaśnić tempo jego utraty - dane te należy wskazać w opisie technicznym produktu.

Błędem jest też myślenie, że im więcej kamer w szklanej obudowie, tym lepiej. Nawet okna z pojedynczymi szybami od dobrych producentów mają wysokie właściwości energooszczędne. Trzykomorowe okna z podwójnymi szybami mają znaczenie tylko w trudnym klimacie z niskimi temperaturami.

Właściwości całego bloku okiennego zależą od rodzaju szyby. Produkty, które mają specjalne właściwości dzięki specjalnej powłoce lub specjalnej technologii produkcji, nie są oszustwem sprzedawców, wbrew powszechnemu przekonaniu. Szkło niskoemisyjne (energooszczędne) latem odbija promienie słoneczne, nie przepuszcza zimą zimą i utrzymuje stałą temperaturę w pomieszczeniach przez cały rok. Barwione są zalecane do pomieszczeń z oknami wychodzącymi na południe. Utwardzone mają zwiększoną wytrzymałość, izolację akustyczną i nie rozpadają się w przypadku uszkodzenia. Kupując należy zwrócić uwagę na prawidłowy montaż szyby - ze specjalną powłoką na zewnątrz, a nie wewnątrz szyby zespolonej. Należy również wyjaśnić, czy krawędź szyby została poddana obróbce, ponieważ jeśli nie usunie się z niej oprysku, powłoka zacznie się odklejać wraz z ramą, a szyba straci szczelność.

Wskazówki dotyczące instalacji i obsługi

Wybierając między modułami plastikowymi i drewnianymi, należy pamiętać, że przy tych samych właściwościach technicznych polichlorek winylu jest znacznie tańszy niż drewno, nie wymaga dodatkowej obróbki i specjalnej konserwacji.

Instalacja również odgrywa ważną rolę. Podczas montażu profilu z tworzywa sztucznego konieczne jest użycie taśm termoizolacyjnych i hydroizolacyjnych. Konserwacja PCV jest minimalna i sprowadza się do najprostszych czynności - umyj ramę, wyczyść szyby, nasmaruj zawiasy i zamki dowolnym olejem technicznym (raz na pół roku). Zużyte okucia należy wymienić.

Z kolei drewno idealnie wpasuje się w każde wnętrze. Materiał „oddycha” tworząc optymalny mikroklimat i nawet przy zamkniętych drzwiach nie ma całkowitego uszczelnienia pomieszczenia, jak to ma miejsce w przypadku plastiku. Powietrze nie będzie stagnować i nie będzie się tworzyć kondensacji. Ale aby zapewnić długą i udaną pracę okien drewnianych, należy je monitorować. Procedura, którą należy powtarzać co pięć lat, obejmuje:

 • impregnacja w celu ochrony przed grzybami i pleśnią;
 • nałożenie podkładu w celu przygotowania do malowania;
 • wykończenie farbą w dwóch warstwach z suszeniem pośrednim.

Najlepsze i najbezpieczniejsze preparaty powstają na bazie wody - nie wydzielają szkodliwych substancji, nie zakłócają penetracji powietrza i zwiększają odporność na promienie ultrafioletowe.

Drewniane ramy można naprawić. Za pomocą szpachli możesz zamaskować drobne uszkodzenia, a powłoki lakiernicze ochronią Cię przed nowymi defektami.

Ocena jakościowych producentów profili okiennych do domów i mieszkań na 2020 rok

SALAMANDRA

Producent: Niemcy

Materiał: plastik

Systemy: Salamander 2D (60 mm, 3 komory), Salamander Streamline (76/5), Salamander bluEvolution (92/6)

Cena za dwuczęściowe okno o wymiarach 1500x1500 wynosi 16000 rubli.

Niemiecka korporacja produkująca produkty średniej kategorii cenowej i luksusowej. Wszystkie produkty wytwarzane są w europejskich fabrykach. Okres gwarancji wynosi 5 lat.

Okna SALAMANDER

Zalety:

 • ciekawy projekt modeli;
 • odpowiedni do surowego klimatu;
 • 3 kontury uszczelki;
 • wzmocnione wzmocnienie;
 • wbudowany odpływ wody;
 • wysoka odporność na uderzenia.

Niedogodności:

 • wysoka cena.

Novotex

Producent: Rosja

Materiał: PVC i wzmocnione tworzywo sztuczne

Systemy opcjonalne: Novotex Termo (70 mm, 5 komór), NOVOTEX Tehno (58/3)

Cena za standardowe okno dwuskrzydłowe (1450x1400) to 8500 rubli.

Produkty są dostosowane do rosyjskich warunków klimatycznych, funkcjonalne i przyjazne dla środowiska. Zgodnie ze swoimi właściwościami spełniają wszystkie podstawowe wymagania dotyczące izolacji akustycznej i zachowania ciepła. Gwarancja działania od 5 lat. Żywotność - do 40 lat. Produkcja prowadzona jest na sprzęcie niemieckim i włoskim.

Okna Novotex

Zalety:

 • przystępny koszt;
 • śnieżnobiała powłoka;
 • z uchwytem i energooszczędną szybą (24 mm) w zestawie;
 • zmniejszona szerokość ramek, dzięki czemu w pomieszczeniu jest więcej światła;
 • klasyczny design.

Niedogodności:

 • Wzmocnienie w kształcie litery U, niezamknięte.

Montblanc

Producent: Rosja

Materiał: plastik i metal-plastik

Linie systemowe: Termo (60 mm, 5 komór), Quadro (70/4), Nord (70/5), Grand (80/6), Eco (60/3)

Cena za okno dwuczęściowe z pawężem (1370x2000) to 7000 rubli.

Produkty wytwarzane są we własnych fabrykach firmy, w których znajduje się laboratorium naukowe zajmujące się opracowywaniem nowych technologii i kontrolą jakości produktów. Profile i akcesoria do nich są wykonane z europejskich surowców, a także są testowane i testowane. Żywotność - do 60 lat.

Okna Montblanc

Zalety:

 • ceny demokratyczne;
 • duży wybór modeli;
 • zaokrąglone kanty;
 • zwiększone właściwości oszczędzające energię.

Niedogodności:

 • nie ma idealnej bieli i błyszczącej powierzchni;
 • brak informacji o certyfikacji ISO.

WINTECH

Producent: Turcja

Materiał: PVC i inne polimery

Linie systemowe: Isotech 530 (58 mm / 3 komory), Poletech W80 (80/6), Thermotech 742 (70/4), Thermotech 750 (70/2), Thermotech 752 (70/5)

Cena okna dwuskrzydłowego (1420 × 1300) to 7000 rubli.

Koncern jest jednym z pięciu liderów w swojej kategorii i jako jeden z nielicznych produkuje nie tylko moduły, ale także własne akcesoria. Żywotność systemów wynosi ponad 40 lat.

Okna WINTECH

Zalety:

 • zalecane dla dzieci i placówek medycznych;
 • nadaje się do wszystkich stref klimatycznych;
 • Wzmocnienie w kształcie litery U;
 • materiały nietoksyczne.

Niedogodności:

 • reklamacje dotyczące pieczęci.

DANA LLC

Producent: Rosja

Materiał: drewno

Linie systemowe: jednoskrzydłowe (6 * 6, 10 * 6), dwuskrzydłowe (12 * 10, 12 * 12)

Cena za standardowy moduł dwusekcyjny wynosi 5500 rubli.

Firma istnieje na rynku od ponad 15 lat. Produkcja wykorzystuje najnowocześniejszy europejski sprzęt. Okres gwarancji na produkty wynosi 24 miesiące. Realizowane są indywidualne projekty.

DANA Windows LLC

Zalety:

 • ramy z bali sosnowych;
 • klasyczny design;
 • dwa kontury pieczęci;
 • obecność otworów drenażowych.

Niedogodności:

 • ograniczony wybór modeli;
 • wysoka cena.

Veka

Producent: Niemcy

Materiał: PVC i wzmocnione tworzywo sztuczne

Systemy opcjonalne: Euroline (58 mm, 3 komory), Proline (70/4), Softline (70/5), Softline 82 (82 mm / 6), Alphaline (90/6).

Cena za okno dwuskrzydłowe (1420x1100) to 3500 rubli.

Produkty Veka otrzymały europejski znak jakości RAL, który jest surowszy niż standardy GOST. Produkty nadają się do surowego klimatu.

Okna Veka

Zalety:

 • szeroka gama modeli;
 • Certyfikacja ISO;
 • wysoka jakość;
 • elegancki wygląd;
 • trwałość.

Niedogodności:

 • wysoka cena.

Kaleva

Producent: Rosja

Materiał: plastik i metal-plastik

Systemy: Standart (40 mm, 4 komory), Design (70/4), Titan (80/5), Titan + (80/3)

Cena za model dwuskrzydłowy (1460х1400) systemu Standart wynosi 12500 rubli.

Moskiewska firma produkująca okna od ponad 20 lat. Fabryka prowadzi pełny cykl produkcyjny, wszystkie produkty powstają według zasady projektanta.

Okna Kaleva

Zalety:

 • dobry projekt;
 • wysokiej jakości materiał z Niemiec;
 • 5 lat gwarancji;
 • zamknięte wzmocnienie stalowe.

Niedogodności:

 • wysoka cena.

PROPLEKS

Producent: Rosja

Materiał: PVC i wzmocnione tworzywo sztuczne

Systemy: Basis (58 mm, 3 komory), Optima (58/3), Comfort (70/4), Hit (70/5), Premium (70/5), Out-door (58/3), Out- linia (46/2)

Cena za okno dwuczęściowe (1180 × 1450) wynosi 8000 rubli.

Firma podejmuje znaczące wysiłki w celu unowocześnienia produkcji i wprowadzenia nowych technologii. Wspólny rozwój z kolegami z Austrii umożliwił stworzenie najnowszych kompleksów termoizolacyjnych w oparciu o wdrożone systemy projektowe. Warunkowa żywotność produktów wynosi 60 lat.

Okna PROPLEX

Zalety:

 • certyfikacja państwowa;
 • szeroka paleta kolorów;
 • wysokiej jakości materiały.

Niedogodności:

 • nie ma międzynarodowego certyfikatu jakości;
 • wysoka cena.

KBE

Producent: Niemcy

Materiał: PVC i wzmocnione tworzywo sztuczne
Systemy: KBE 88 New (56 mm, 7 komór), KBE Premium (76/6), KBE Expert (70/5), KBE Energy (70/3), KBE Master (70/4), KBE Etalon (58 / 3), silnik KBE (58/3).

Cena za gotowy moduł dwuskrzydłowy (1200x1200) to 7000 rubli.

Jedna z największych niemieckich światowych marek w swojej branży. Produkty wytwarzane są w oparciu o specjalne technologie greenline z wykorzystaniem związków wapniowo-cynkowych w celu ochrony środowiska. Produkty firmy posiadają certyfikat ISO. Okres użytkowania wynosi 40 lat.

Okna KBE

Zalety:

 • wysokiej jakości surowce;
 • Szeroki zakres;
 • elegancki wygląd;
 • ulepszone właściwości termoizolacyjne;
 • z rączką;
 • z ozdobnymi nakładkami na zawiasy;
 • z szybą (24 mm).

Niedogodności:

 • wysoka cena.

REHAU

Producent: Niemcy

Materiał: PVC i wzmocnione tworzywo sztuczne

Systemy: Blitz new (60 mm / 3 kamery), Thermo-Design (60/4), Grazio (70/5), Brilliant-Design (70/5), Intelio (80/6), Intelio (86/6) , Geneo (86/6), Delight-Design (70/5), Sib-Design (70/2 + 3 utrwalacz), Euro-Design (60/3).

Niemiecki producent z własnymi fabrykami w WNP. Lider sprzedaży. Certyfikowany zgodnie ze standardami jakości przez niezależnych międzynarodowych ekspertów. W opinii kupujących produkty spełniają deklarowane cechy.

Cena za gotowe okno shtulp z dwoma skrzydłami (1510x1550) wynosi 14000 rubli.

Okna REHAU

Zalety:

 • Niemiecka jakość;
 • zaktualizowany projekt;
 • szeroka gama modeli;
 • łatwość pielęgnacji;
 • gwarancja producenta.

Niedogodności:

 • wysoka cena.

Przegląd firm budżetowych

Z reguły produkty zagranicznych marek są wytwarzane w rosyjskich fabrykach zgodnie z opracowanymi technologiami i standardami jakości. Z rzadkimi wyjątkami, moduły, na przykład niemieckiej marki, są faktycznie sprowadzane z Niemiec.

Cena również nie zawsze jest wskaźnikiem wytrzymałości i trwałości konstrukcji. Najczęściej na stronach zajmujących się sprzedażą profili koszt jest wskazany dla samej konstrukcji, system pod klucz będzie kosztował więcej. Dlatego dokonując zakupu, należy preferować zaufanego producenta, który gwarantuje zgodność z deklarowanym poziomem i zaoferuje nie tylko towar wysokiej jakości, ale także zapewni kompetentną instalację.

To, która firma lepiej powierzyć projekt przestrzeni okiennej w domu lub mieszkaniu, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim z możliwości finansowych i tych wymagań technicznych, które dotyczą produktu. Jeśli głównym zadaniem jest oszczędzanie pieniędzy, należy zwrócić uwagę na mniej znanych i dużych producentów.

Niedrogie produkty wytwarzają następujące firmy:

 • Plafen;
 • WDS;
 • LG Hausys;
 • AGF „Agrisovgaz”;
 • Schuco;
 • DECEUNINCK;
 • SOK.

Firmy te zgromadziły standardowy stosunek pozytywnych do negatywnych recenzji.

Wady obejmują przestarzałe modyfikacje, ograniczony wybór, brak takich dodatkowych opcji, jak na przykład laminowanie szkła. Ale oferują dobre opcje oszklenia za niższą cenę niż znane marki.

Jeśli cena nie jest tak znacząca, a jakość profilu jest na czele, to warto kupować okna do mieszkania tylko od najlepszych producentów.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *