Wybór najlepszych książek z zakresu psychologii i psychoterapii

1

Dziś księgarnie są pełne książek o psychologii. A dział księgarni, w którym są sprzedawane, można porównać tylko pod względem popularności z działem literatury detektywistycznej, gdzie półki są wyłożone jasnymi tomami książek Darii Dontsovej i Tatiany Polyakovej. Nawet sentymentalne historie miłosne znikały w tle. A świat fantazji jest całkowicie na uboczu.

Ale psychologia to subtelna nauka. A jeśli nie zaszkodzi lektura książki opowiadającej o różnych technikach, które z pewnością pomogą osiągnąć sukces, z wyjątkiem straconego czasu, możesz cierpieć z powodu ich użycia. Warto czytać tylko wysokiej jakości literaturę, najlepiej sprawdzoną w czasie. Rozważ mały wybór najlepszych książek z psychologii i psychoterapii w kontekście ich obszarów zastosowania.

Czym jest psychologia i czym różni się od psychoterapii

Psychologia to nauka, która bada aspekty zachowania ludzi wśród ich własnego gatunku. Dziś jest to bardziej istotne niż kiedykolwiek. Krąg społeczny szybko się rozwija. Małżonkowie, dzieci i rodzice, szefowie i podwładni, sprzedawcy i kupcy, kierowcy i piesi, pracownicy wszelkiego rodzaju urzędów - to tylko niewielki ułamek osób, z którymi trzeba się codziennie kontaktować. Aby osiągnąć pożądany rezultat, każdy potrzebuje własnego podejścia.

Warto tu dodać i mocną presję informacyjną, bo każdego dnia człowiek musi przyswajać coraz więcej informacji. I szalone tempo życia. Nie miałem czasu, nie mogłem, nie przeszkadzałem, spóźniłem się, nie przemyślałem tego. Masa „nie” negatywnie wpływa na stan psychiczny. Wraz z innymi problemami prowadzi do zaburzeń psychicznych. Tutaj do gry wkracza psychoterapia. Przy pomocy różnych metod terapeutycznego oddziaływania na psychikę człowieka pomaga poprawić jego stan emocjonalny, nawiązać zerwane więzi społeczne, pozbyć się kompleksów i dodać pewności siebie. W zasadzie ostatnie dwa punkty są również dostępne w psychologii praktycznej.

Żadna książka, nawet najpopularniejsza książka najlepszego autora, nie będzie w stanie wyleczyć chorób takich jak depresja czy nerwica. Problem w tym, że zwykłej osobie niezwiązanej z psychiatrią trudno jest uchwycić granicę, w której dyskomfort jest spowodowany przepracowaniem lub drobnymi kłopotami w pracy, a pomoc lekarza jest już potrzebna.

Dlatego książki o psychologii są oczywiście warte przeczytania, ale mam nadzieję, że staną się tą samą magiczną pigułką - nie.Ponadto, aby uzyskać wymierny efekt, trzeba dużo nad sobą popracować.

Książki psychologiczne dla każdego i dla każdego

Wśród kryteriów wyboru książki z psychologii jednym z najważniejszych jest grupa docelowa. Istnieją bestsellery, które powinni przeczytać wszyscy miłośnicy gatunku, które bardzo dobrze oddają problemy w komunikacji, dzielą je na grupy i pomagają znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Ale czasami potrzebna jest również węższa literatura. Czy w domu jest nastolatek? Trzyletnie dziecko wymyka się spod kontroli, a jej mąż wymyka się spod kontroli? Relacje z płcią przeciwną nie układają się dobrze? Warto spróbować znaleźć odpowiedź na odwieczne pytanie „Co robić?” Znajomość odpowiedzi jest praktycznie rozwiązaniem większości problemów.

Najlepsze książki o psychologii komunikacji

Wszyscy znają to uczucie, gdy jest jeszcze wczesny poranek, a białe światło nie jest już przyjemne. Bo jest dużo rzeczy do zrobienia, kilka spotkań, negocjacje, szef niezadowolony ze wszystkiego w pracy, a także konflikty, konflikty, konflikty. I brak perspektyw wzrostu i rozwoju. W takim przypadku nie będzie zbyteczne przeczytanie jednej z wielu książek o psychologii komunikacji z ludźmi.

„Gry, w które grają ludzie. Ludzie, którzy grają w gry ”, Eric Berne

Jeden z najlepszych klasycznych przykładów dla fanów gatunku psychologicznego. W połowie ubiegłego wieku kierowała wszelkiego rodzaju rankingami przez prawie dwa lata, a jej nakład był regularnie przedrukowywany. Jakie jest jego główne znaczenie. Wszyscy gramy swoje role. Ktoś więcej, ktoś mniej. Niektórzy z przyzwyczajenia, inni w celu osiągnięcia korzyści. Myślenie i życie w ramach pewnych stereotypów utrudnia niekiedy trzeźwe spojrzenie na sytuację, jej ocenę, wyciąganie wniosków i wyjście poza ramy i stereotypy. Dlaczego, jeśli kobieta, to doskonała gospodyni domowa i kochająca matka. A człowiek z konieczności odnosi sukcesy. Książka zawiera 120 sytuacji lub osobliwych gier, w które grają dorośli.

N „Gry, w które grają ludzie. Ludzie, którzy grają w gry ”, Eric Berne

Zalety:

 • Książkę czyta się jednym tchem;
 • Zawiera wiele przykładów z życia codziennego;
 • Udziela praktycznych porad, jak rozpoznać manipulację i zapobiec jej występowaniu w związku.

Niedogodności:

 • W opinii czytelników książka niewiele porusza w aspektach psychologicznych.

I owszem, nie jest źle móc manipulować ludźmi, ale w praktyce warto stosować te umiejętności tylko w ostateczności. Zawsze znajdzie się ktoś, kto znacznie lepiej opanował te umiejętności. I nikt nie lubi przegrywać.

Jak zdobywać przyjaciół i wpływać na ludzi autorstwa Dale Carnegie

Kolejna klasyczna opcja. Dzięki książkom tego autora pokolenie dzisiejszych lat czterdziestych nauczyło się żyć i komunikować się w nowej postsowieckiej rzeczywistości. Minęło ponad dwadzieścia lat, ale jego rady są nadal aktualne. Nawiasem mówiąc, sam Carnegie kilkakrotnie poprawiał swoje publikacje, dostosowując je do nowych realiów. Co najważniejsze, jego książki nie uczą manipulacji, uczą rozumienia rozmówcy i odczuwania sytuacji. I na tej podstawie wybierz swój sposób postępowania, który sprawi, że przeciwnik zainteresuje się Tobą i Twoją opinią.

Jak zdobywać przyjaciół i wpływać na ludzi autorstwa Dale Carnegie

Zalety:

 • Książkę łatwo się czyta;
 • Napisane przystępnym językiem;
 • Wpływa na takie aspekty, jak brak wiary we własne umiejętności, niezdolność do zadowolenia innych i zdobycia ich uwagi;
 • Świetne do czytania zarówno dla szefów, jak i podwładnych.

Niedogodności:

 • Klasyki rzadko mają wady, ale być może są nieco przestarzałe.

Postulaty Dale Carnegie są dość proste. Uśmiech, uprzejmość, życzliwość. I nadal działają.

„Nie warczcie na psa! Książka o szkoleniu ludzi, zwierząt i siebie ”Karen Pryor

Książka niejednoznaczna, ale całkiem przydatna. Uczy cię, jak skłonić przeciwnika do spełnienia twojego życzenia. Co więcej, nie tylko po to, aby się spełnić, ale także cieszyć. Może być traktowany jako podręcznik dla przywódcy lub rodzica. Przecież podwładnemu dużo przyjemniej jest słuchać pochwał niż zwykłych wyrzutów. Jednak jak dziecko.Deuce znowu? Dobra robota. W końcu wczoraj była stawka. Ale przede wszystkim ta książka pomoże ci zrozumieć swój wewnętrzny świat i przestać warczeć wokół niego i bez niego.

N „Nie warcz na psa! Książka o szkoleniu ludzi, zwierząt i siebie ”Karen Pryor

Zalety:

 • Ciekawa książka, która stawia wiele pytań;
 • Rozważane są szczególne sytuacje;
 • Uczy panowania nad emocjami.

Niedogodności:

 • W opinii czytelników treść jest nieco jednostronna;
 • To słabo ujawniona psychologia postaw lub przyczyny pewnych działań.

Ludzie szybko przyzwyczajają się do dobrych rzeczy. Za chwilę pochwała może stać się powszechna. Albo zaczną tobą manipulować, próbując zdobyć nagrody. Powinieneś być ostrożny.

„Wielki mistrz komunikacji” Siergiej Deryabo

Jeden z nowych produktów rosyjskiego wydawnictwa. Najważniejszą umiejętnością komunikacyjną jest umiejętność słuchania i słyszenia rozmówcy. A jeśli nadal nauczysz się postrzegać nie tylko słowa, ale także mimikę, ton, ruchy rąk i wiele więcej, możesz łatwo zrozumieć, o czym rozmówca chciał milczeć. Wspaniały atut w rękawie, zarówno w komunikacji biznesowej, jak i niezbyt przyjemnej rozmowie w życiu codziennym.

„Wielki mistrz komunikacji” Siergiej Deryabo

Zalety:

 • Całkiem ekscytująca książka z wieloma ilustracjami;
 • Treść obfituje w przykłady kontrowersyjnych sytuacji i szczegółową analizę sposobów ich wyjścia;
 • Uczy słyszenia rozmówcy i prawidłowego budowania rozmowy, aby Twoja opinia została wysłuchana.

Niedogodności:

 • Bardziej przypomina samouczek komunikacji biznesowej niż książkę psychologiczną.

Książka naprawdę stanie się doskonałym pomocnikiem, jeśli sytuacje konfliktowe będą regularnie pojawiać się na tle nieporozumień, braku umiejętności komunikacyjnych.

Książki o psychologii dziecka

Na ten temat opublikowano wiele popularnej literatury. Nie wszystkie z nich są łatwe do odczytania, wiele z nich jest pełnych terminów naukowych. Wydania autorów zagranicznych często nie mają zastosowania do naszych warunków. Niemniej jednak jest wybór.

„Jak mówić, aby dzieci słuchały i jak słuchać, aby dzieci mówiły”, Elaine Mazlisch, Adele Faber


Jeden z nielicznych zagranicznych podręczników psychologii dziecka, który w 2018 roku stał się liderem sprzedaży wśród tego typu publikacji. Książka doskonale odkrywa sekrety tego, jak nauczyć się słyszeć swoje dziecko. Bardzo często napady złości młodszych dzieci i całkowite lekceważenie opinii dorosłych u nastolatków jest sposobem na dotarcie z ich kłopotami do najbliższych. Nie jest tajemnicą, że to, co dla mądrego człowieka jest błahostką, dla dziecka to wielka tragedia.

„Jak mówić, aby dzieci słuchały i jak słuchać, aby dzieci mówiły”, Elaine Mazlisch, Adele Faber

Zalety:

 • Fascynująca prezentacja materiału, dostępna nie tylko dla rodziców, ale także dla ich dzieci;
 • Książka zawiera szczegółową analizę sytuacji konfliktowych;
 • Pomaga rodzicom lepiej zrozumieć fizjologiczne i psychologiczne etapy rozwoju;
 • Autorzy mówią o skutecznych metodach wychowawczych opartych na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu, a nie karach;
 • Książka będzie przydatna do czytania dla nastolatków. Być może zrozumieją, że ich rodziców motywują dobre intencje.

Niedogodności:

 • Niektóre techniki psychologiczne są mało przydatne w naszym systemie wychowania.

Pomimo swoich drobnych wad, ta książka jest doskonałym miejscem do budowania relacji między młodzieżą a seniorami na wyższy poziom.

„Komunikuj się z dzieckiem. Jak? ”, Yulia Borisovna Gippenreiter

Popularna książka rosyjskiego autora. Jego popularność jest zasłużona. Książka jest podzielona na dwie części. W drugiej autor podaje przykład przemiany swojego wnuka z trudnego nastolatka w młodego człowieka z własnym systemem wartości, autorytetów, aspiracji i pragnień. Można powiedzieć, że sama autorka przeszła przez trudny okres, kiedy słodkie i posłuszne dziecko zamienia się w prawdziwego tyrana całej rodziny.

„Komunikuj się z dzieckiem. Jak? ”, Yulia Borisovna Gippenreiter

Zalety:

 • Książka jest podzielona na bloki, z których każdemu towarzyszą pytania kontrolne i zadania testowe;
 • Autor szczegółowo opisuje tło niektórych działań i podaje konkretne zalecenia, jak na nie reagować.

Niedogodności:

 • Książka zdecydowanie nie jest do czytania w transporcie. Będzie domagać się uwagi. Ale trudno to nazwać wadą.

Nie tak dawno ukazała się książka autorki pt. „Z dzieckiem nadal się komunikujemy. Więc?". Ciekawie jest zapoznać się z refleksjami autorki i wspólnie z nią podjąć próbę rozwiązania takiej czy innej sytuacji konfliktowej.

„Wielka księga leniwej mamy”, Anna Bykowa

Bardzo często nadmierny niepokój i chęć matki do kontrolowania wszystkiego i każdego przeradzają się w duże problemy. A jeśli w przypadku przedszkolaków są to tylko problemy matek, to później niezmiennie rozwinie się to, kim są problemy dorosłego dziecka. Czasami jedynym sposobem na pozbycie się nadopiekuńczości jest ucieczka od rodziny.

„Wielka księga leniwej mamy”, Anna Bykowa

Zalety:

 • Książka zawiera metody i sposoby pozbycia się lęku;
 • Uważne przeczytanie i stosowanie się do jej rad pozwoli wychować samodzielne dziecko, które nie zgubi się w trudnej sytuacji i pewnie wejdzie w dorosłość.

Niedogodności:

 • Nie podążaj ślepo za radami. Warto nawigować przez dziecko. Prawdopodobnie nie jest jeszcze psychicznie gotowy na niezależność.

Fajnie jest być „leniwą” matką, ale nie należy zapominać, że mimo bycia niezależnym nadal potrzebuje miłości i troski. Nawet jeśli ma 20 lat i już dawno wyrósł z rodziców. W życiu każdego człowieka musi istnieć niezawodne wsparcie. Tak długo jak to tylko możliwe.

„Sekretne wsparcie: przywiązanie do życia dziecka”, Ludmiła Petranowska

Ludmiła Petranowskaja jest autorką całej serii książek o psychologii dziecka. Ta książka jest dla początkujących mam. Mówi, jak ważne jest prawidłowe kształtowanie podstawowych więzi społecznych i psychologicznych między rodzicami a dziećmi w pierwszych latach życia. Stać się dla dziecka nie tylko podporą, ale i autorytetem.

„Sekretne wsparcie: przywiązanie do życia dziecka”, Ludmiła Petranowska

Zalety:

 • Książka jest napisana przystępnym językiem;
 • Jej treść, rady i wskazówki pomogą młodym rodzinom przejść przez trudny okres zostania prawdziwymi rodzicami.

Niedogodności:

 • Skierowanie publikacji do wąskiego kręgu czytelników.

Każdy chce widzieć swoje dzieci jako osoby odnoszące sukcesy, pewne siebie. Tej ścieżki nie można przejść bez konfliktów, kłótni i wyrzutów, ponieważ dziecko od razu rodzi się jako osoba z własnym charakterem. Warto potraktować to jako ekscytującą przygodę, trwającą 18 lub więcej lat. Nawiasem mówiąc, formacja osobowości polega na sporach i obronie własnego zdania. Potwierdzi to każda książka o psychologii dziecka.

Książki z zakresu psychologii relacji między kobietami i mężczyznami

Każdy chce być kochany i szczęśliwy. Nie każdy wie jak. Nie jest trudno się uczyć, ciężko jest ciągle pracować nad sobą i związkami. Mężczyzna i kobieta bardzo się od siebie różnią i dlatego są do siebie podobni.

„Mężczyzna i kobieta” Michaił Litwak

Znany rosyjski autor poświęcił jedną ze swoich książek związkom mężczyzny i kobiety. Odsłania w niej różnice między męskim i żeńskim postrzeganiem świata i od razu znajduje punkty styku.

„Mężczyzna i kobieta” Michaił Litwak

Zalety:

 • Książka jest łatwa do czytania, odpowiednia zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn;
 • Pomaga pozbyć się kompleksów, nauczyć się słyszeć bratnią duszę i przestać się kłócić.

Niedogodności:

 • Doskonała książka dla odnoszących sukcesy małżeństw. Ale nie nadaje się dla młodych ludzi, którzy są u progu założenia rodziny.

Mówią, że relacje rodzinne to ciągła praca. Może powinieneś zmienić je w zabawę.

„Błędy miłości, czyli 10 sposobów na zrujnowanie związku z mężczyzną”, Elena Antonovich

Książka przeznaczona jest dla kobiet. Z jego treści dowiedzą się, jak wybrać odpowiedniego człowieka i zdobyć jego uwagę. I jak nie zepsuć związku.

„Błędy miłości, czyli 10 sposobów na zrujnowanie związku z mężczyzną”, Elena Antonovich

Zalety:

 • Ekscytująca książka z lekkim humorem;
 • Opisuje główne aspekty psychologii mężczyzn;
 • Na przykład przeanalizowano wszystkie przejawy człowieka, który nie może stać się niezawodnym towarzyszem życia.

Niedogodności:

 • Przeznaczony tylko dla kobiet.

Jeśli jest książka dla kobiet, to musi istnieć książka dla mężczyzn o sekretach „kobiecej logiki”.

"Kobieta. Przewodnik dla mężczyzn, Douglas Abrams, Rachel Carlton Abrams, John Gottman, Julie Schwartz-Gottman

Doskonały przewodnik dla mężczyzn, który ujawni wszystkie sekrety subtelnej kobiecej duszy. Co więcej, jako dowód wielu faktów, podano całkiem naukowe dowody. Książka porusza nie tylko psychologiczne aspekty zachowań kobiet, ale także dość materialne, związane z tłem hormonalnym.

"Kobieta. Przewodnik dla mężczyzn, Douglas Abrams, Rachel Carlton Abrams, John Gottman, Julie Schwartz-Gottman

Godność:

 • Łatwe do odczytania;
 • Zabawne i wciągające;
 • Książka pomoże ci lepiej zrozumieć kobietę, jej zachowanie i logikę.

Niedogodności:

 • Warto przeczytać na osobności. Kobiety mogą dostać się do publikacji i wiele się z niej nauczyć.

Książki psychologiczne stały się dziś prawdziwą magiczną różdżką, która nie tylko pomoże ci się poznać i uczyć wzajemnego zrozumienia, ale pomoże Ci osiągnąć sukces zarówno na polu rodzinnym, jak i biznesowym. Ale żadna książka nie nauczy Cię kochać, nawiązywać przyjaźnie i traktować dzieci i rodziców z całą uwagą. A także przyznaj się do porażek i nie chwal swoich zwycięstw.

1 KOMENTARZ

 1. Niedawno kupiłem książkę Erica Berne, Games People Play. Zgadzam się z opisem książki w artykule. Autor starał się przekazać informacje prostym językiem. Na notatkę wezmę kilka książek z artykułu. Bardzo interesuje mnie temat relacji z ludźmi, a także między płciami.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *