Wybór książek popularnonaukowych dla dzieci od 3 lat

0

Książki były, są i prawdopodobnie zawsze będą najlepszym prezentem. Ta pozornie już oklepana fraza ma głębokie znaczenie. Świat książki otwiera przed nami inną rzeczywistość, światy równoległe i daje pokarm umysłowi. Co możemy powiedzieć o dzieciach, które poznają świat z różnych źródeł informacji.

Od dorosłych zależy, czy źródła są wysokiej jakości, poprawnie przedstawiają rzetelne informacje w przystępnej formie, ekscytujące i interesujące. Redaktorzy serwisu „Ya Nashla” przygotowali dla Państwa recenzję najlepszych książek popularnonaukowych dla dzieci od 3 lat.

Kiedy Twoje dziecko dorośnie, a bajka „O kurie Ryabie” nie jest już dla niego tak ekscytująca, wraz z bardziej złożonymi bajkami, możesz dodać do jego osobistej biblioteki literaturę, która rozwinie go w tym czy innym kierunku.

Z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać, na co zwrócić uwagę, jakich błędów unikać, który lepiej kupić.

Kryteria doboru literatury popularnonaukowej

Te książki są dobre jako prezent urodzinowy, zbiegający się w czasie z dowolną datą, tak samo jak odskocznia do nieznanego. Dobre, dobrze dobrane, mogą stać się bramą do innych magicznych światów.

Przestrzegając kilku zasad przy wyborze, możesz uniknąć kupowania kopii, która będzie zbierać tylko kurz na półce.

Na co należy zwrócić uwagę:

W jakim wieku

Zwykle zróżnicowanie wieku zazwyczaj dzieli dzieci na:

 • małe dzieci w wieku przedszkolnym (3-7 lat);
 • uczniowie szkół podstawowych (8-11 lat);
 • nastoletnia młodzież (11-14 lat);
 • uczniowie szkół średnich (14-18 lat).

Podział wieku jest warunkowy, ponieważ każde dziecko jest indywidualnością. Ale jeśli tekst nie odpowiada poziomowi rozwoju małego czytelnika i jego wiekowi, wówczas będzie mu niezwykle trudno zrozumieć znaczenie tego, co czyta, nie zrozumie tego, nie będzie zainteresowany.

Rejestracja

Ważne jest, aby był odpowiedni dla wieku:

 • dla najmłodszych odpowiednie są kolorowe, pięknie zaprojektowane publikacje z wieloma obrazkami, interaktywne, z dużym drukiem.
 • w przypadku osób starszych rozmiar liter jest mniejszy, a liczba obrazków jest również mniejsza.

Ilustracje

Powinny odpowiadać tekstowi: im mniejszy czytelnik, tym większy on. Aby dziecko mogło uważać je za samotne; wymyśl własne historie, patrząc na każdą z nich samodzielnie.

Zainteresowania dziecka

Temat powinien leżeć w interesie dziecka. Pamiętaj jednak, że dzieci ufają tym, których kochają i szanują.

Być może książka, wybrana zgodnie z twoim zainteresowaniem, będzie w stanie zainteresować dziecko przez długi czas.

W ten sposób będziesz mieć wspólny temat do nauki i dyskusji.

Ile stron zawiera

Ich liczba będzie zależała od wieku, wytrwałości, zamiłowania do czytania, zanurzenia w tym temacie. Te. jeśli Twoje dziecko jest już zainteresowane tematem i musi go rozszerzyć, to oczywiście będzie potrzebować więcej informacji.

I wzajemnie. Dla małych czytelników, którzy dopiero uczą się czytać i pisać i potrzebują pomocy rodziców, aby przyswoić sobie to, co przeczytali, weź wydanie z mniejszymi tekstami.

Rok wydania

Data napisania może wpłynąć na wiarygodność przedstawionych faktów, ich zgodność ze współczesnym światem. W przypadku niektórych obszarów nie jest to konieczne (historia starożytna, przyroda). Dla innych nauk, w których trwają ciągłe badania, odkrycia, wykorzystanie nowych technologii itp. (Kosmos, inżynieria, nanotechnologia) datowanie jest niezwykle ważne.

Autor

Należy zawsze pamiętać, że:

Sposób prezentacji materiału wpływa na myślenie, rozwój wypowiedzi czytelnika, poszerzanie jego horyzontów, umiejętność oddzielania drobnych rzeczy od głównych.

Każdy pisarz ma swój własny styl pisania, zwróć na to uwagę. Powinien być wygodny, zrozumiały i łatwy do zrozumienia.

Tekst napisany złożonym, naukowym językiem raczej nie zainteresuje małego czytelnika przez długi czas.

Autorzy mogą być również rosyjskimi i zagranicznymi.

Dokonując wyboru między zagranicznymi a rosyjskimi, dokonaj wyboru na korzyść autorów krajowych. Są zawsze lepsi i bardziej przystępni do przekazania idei niż tylko tłumacze języków obcych.

Ale tutaj jest już kwestia preferencji gustów: możesz odebrać książki z wysokiej jakości tłumaczeniem.

Ile to kosztuje

Cena obejmuje jakość papieru, oprawę, ilustracje i ich ilość, rodzaj czcionki, rozmiar egzemplarza itp.

Pomiędzy wyborem drogiej lub niedrogiej książki wybierz drogi egzemplarz wysokiej jakości.

Od strony estetycznej pozytywnie wpłynie na percepcję i odczucia dziecka. Rzeczywiście, dla dzieci jest to znajomość świata przez pośrednika (książkę) i od niego będzie zależeć jego obecna postawa. Niech pozostanie dobrze. Zakup w sklepie internetowym pomoże Ci trochę zaoszczędzić.

Opinie

Nie zapomnij o recenzjach, recenzjach, krytycznych recenzjach. Pomogą wyrobić sobie opinię na temat pracy pisemnej, właściwego doboru autora i tematu. Każda opinia jest subiektywna, ale i tak warto jej posłuchać.
Twoi znajomi, rodzice i przyjaciele dziecka, artykuły na stronach z książkami, recenzje i adnotacje w samych książkach mogą ci w tym pomóc.

Dobrze dobrana książka sprawi, że dziecko będzie chciało czytać więcej.

Błędy wyboru

 1. Ciemne, żółte strony wywołują złe samopoczucie, niechęć do czytania;
 2. Trudny do odczytania jednolity tekst napisany małym drukiem (dla dorosłych) będzie wydawał się skomplikowany, szybko zniechęci zainteresowanie pracą;
 3. Niedopasowanie wieku: książka będzie wydawać się głupia lub zbyt zawiła;
 4. Błyszczące obrazy osłabiają widzenie;
 5. Zła oprawa nie sprawia, że ​​książka trwa długo.

Zawsze pamiętaj że:

Każde opowiadanie historii ma dwojaki wpływ na dziecko: jak postrzegał książkę, jaki wpływ miała na niego książka.

Gromadząc jasną, interesującą bibliotekę dla dzieci, przyczyniasz się do rozwoju jego zdolności poznawczych, chęci samorozwoju, dyscypliny, wyobraźni, umiejętności czytania i pisania oraz dobrej pamięci.

Zapoznajmy się z opisem książek popularnonaukowych polecanych do czytania przez dzieci w różnym wieku.

Ocena książek edukacyjnych dla przedszkolaków (3-7 lat)

Według LivelyLib (biblioteka eBooków)

Ten wiek charakteryzuje się przejściem od niemowlęctwa do dzieciństwa.W tym okresie dzieci uwielbiają słuchać, jak dorośli czytają im o otaczającym ich świecie. Zadają dorosłym wiele nieoczekiwanych pytań, a książki, które na nie odpowiedzą, będą dla nich interesujące.

Wraz z wiedzą rozwijają myślenie, mowę. Historie o zwierzętach, przygodach, zjawiskach przyrodniczych, starożytnym świecie, ludzkim ciele, ułożeniu przedmiotów. Coś niesamowitego, na przykład niezwykłe drzewa, domy itp. Wszystko to zainteresuje małego człowieka.

Lekkie, zgodne z prawdą, proste opowiadanie, w połączeniu z wysokiej jakości realistycznymi ilustracjami, będzie wspierać i rozwijać aktywność w zdobywaniu wiedzy od dziecka.

Odpowiednie są interaktywne publikacje edukacyjne, skompilowane w formie gry, w tym małe zadania tekstowe.

Encyklopedie są idealne dla tego wieku. Z jakiegoś powodu odpowiedzą na wszystkie pytania: kto? Skąd? Który? Po co? Ile? i wiele innych, zaspokajających ciekawość, zainteresowanie maluchów.

„Encyklopedia dla dzieci”

To cała seria książek edukacyjnych dla małych ciekawskich. Książki dla dzieci to cała seria o otaczającym ich świecie, łącząca 7 różnych tematów:

 • „Twoje ciało”;
 • "Miasto";
 • "Historia";
 • "Natura;
 • Na farmie (o zwierzętach);
 • „Twoja ziemia”;
 • "Przestrzeń".
Encyklopedia maluchów Machaon

Jasne i zrozumiałe obrazy; prosty tekst napisany w języku zrozumiałym dla dzieci. Po lekturze z pomocą rodziców lub dorosłych, ciekawi dlaczego otrzymają odpowiedzi na wiele pytań, poszerz swoje horyzonty.

Będą również zainteresowani rozwiązywaniem zagadek, wykonywaniem zadań rozwojowych, które zostały przedstawione w publikacji i nie odwracają uwagi.

Zalety:

 • kolorowy;
 • z zagadkami, dodatkowymi zadaniami;
 • możesz zebrać całą serię;
 • różne formy prezentacji informacji;
 • seria zawiera główne tematy,
 • odpowiednie dla tego wieku.

Niedogodności:

 • nie wszystkie tematy z serii mogą zainteresować dziecko.

„Wielka encyklopedia dla małego dlaczego”

Wydanie z serii „Dla małych sprytnych dziewczyn”, wydanej w 2015 roku przez wydawnictwo „AST”. Treść w formie kwestionariusza-odpowiedzi pomoże rodzicom w ujawnieniu dziecku tematów otaczającego świata. Zebrano dużą liczbę pytań często zadawanych przez małe dociekliwe umysły i odpowiedzi w przystępnym formacie.

Big Encyclopedia for Little Why Children AST

Książka wspiera ciekawość dziecka, zachęca do nowych pytań.

Zalety:

 • różne tematy;
 • nowoczesne wydanie;
 • wygodna prezentacja informacji.

Niedogodności:

 • nie obejmuje wszystkich tematów.

Średnia cena: Wydanie papierowe 160 stron od 508 rubli. - do 561 rubli., Wersja elektroniczna 249 rubli. Brak audiobooka.

„Encyklopedia zwierząt dla małego dlaczego”

Wydane przez Ripol Classic w 2014 r., Tom 144 strony, zawiera wiele odpowiedzi na pytania ciekawskich zwierząt związane ze światem zwierząt. Dzieci są zawsze zainteresowane tym tematem.

Encyklopedia zwierząt dla Little Why Ripol Classic

Ta praca będzie dobrym nabytkiem w wiedzy dziecka o świecie fauny.

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na różnorodne pytania dzieci: co je mały żółwik? Który ptak śpiewa najpiękniej ze wszystkich? Dlaczego niedźwiedź polarny nie nosi koralików i gdzie jest jego ojczyzna?

Najszybszy, największy, najmniejszy, najbardziej niezwykły i rzadki gatunek - ta encyklopedia powie Ci wszystko. Stanie się źródłem nowej wiedzy.

Zalety:

 • Twarda okładka;
 • wygodny rozmiar (210 mm * 280 mm);
 • odpowiedzi na różne pytania;
 • ulubiony temat większości dzieci.

Niedogodności:

 • nie znaleziono żadnych oczywistych wad.

Średnia cena: od 480 rubli. - do 585 rubli.

Encyklopedia rzeczywistości rozszerzonej dla małych dzieci

Autorzy Baranovskaya I.G., Lobanova L.L., Khomich E.O. Wydawnictwo „Małysz”, 2018
Książka w zabawny sposób opowie o różnorodności otaczającego świata.

Każda strona poświęcona jest osobnemu tematowi - zjawiskom kosmicznym i kosmicznym, wszechświatowi i ciałom kosmicznym, współczesnym zwierzętom i wymarłym dinozaurom, pożytecznym robotom i maszynom.Który samolot leci bez kontroli pilota. Jak wygląda uszaty słoń, groźny lew lub kangur torbacz?

Encyklopedia z rozszerzoną rzeczywistością dla niemowląt Baranovskaya I. G., Lobanova L. L.

Główną atrakcją encyklopedii jest rewitalizacja zdjęć za pomocą zainstalowanej aplikacji.

Fontanna emocji będzie towarzyszyć dziecku, gdy będzie mógł ożywić skaczącą małpę; zobaczyć wieloryba wpadającego do morza; puszcza fontannę na grzbiecie wieloryba; będzie mógł dogonić i nakarmić dinozaura; zaaranżować erupcję wulkanu lub zaćmienie słońca; złoży samochód i wiele więcej.

Zalety:

 • świetna opcja na prezent;
 • informatywność;
 • ciekawa prezentacja wiedzy;
 • fascynacja;
 • przystępna cena;
 • kolorowe ilustracje;
 • różnorodność tematów.

Niedogodności:

 • potrzebuje gadżetu i pomocy osoby dorosłej.

Średnia cena: 755 rub. na kopię 160 stron, rozmiar 26 cm * 20,5 cm.

„Świetna encyklopedia dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym. Chcę być doskonałym uczniem! ”

Autor: Skiba T.V., wydawnictwo Vladis, 2020

Zadowolony:

 • "Wszechświat";
 • „Nasza planeta to Ziemia”;
 • "Świat zwierząt";
 • "Ludzkie ciało";
 • "Geografia";
 • „Badania i podróże”;
 • Nauka i technologia;
 • "Historia";
 • „Sztuka i literatura”;
 • "Architektura";
 • „Muzyka, teatr, kino”.

Kto wynalazł samochód, samolot czy telefon, wielcy podróżnicy i ich odkrycia, rosyjscy dowódcy i ich bitwy, sławni ludzie sztuki i nie tylko ... Twoje dziecko nauczy się z tej publikacji.

„Świetna encyklopedia dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym. Chcę być doskonałym uczniem! ” Skiba T.V.

Szeroki zakres prezentowanych informacji zaspokoi głębokie zainteresowanie dziecka określonym obszarem wiedzy.

Zalety:

 • kolorowe ilustracje;
 • najnowsze wydanie;
 • średni rozmiar (28,8 cm * 21,6 cm);
 • do czytania przez długi czas;
 • zagłębić się w temat.

Niedogodności:

 • ciężki (1630 kg);
 • kosztowny.

średni koszt: 1065 rub.

Ocena najlepszej literatury popularnonaukowej dla uczniów szkół podstawowych (7 - 11 lat)

Według Livelab (biblioteka eBooków)

W tym wieku zmienia się stosunek dzieci do książek. Staje się przewodnikiem do samodzielnego czytania. Zawarty w niej tekst musi zostać nauczony i zapamiętany. W tym okresie dzieci mają wysoką percepcję i zrozumienie otrzymanych informacji, ale nadal mają niską technikę czytania.

Książki w tym okresie powinny pomóc rozwinąć słownictwo, pomyśleć i zgadywać, uczyć samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na pojawiające się pytania.
Pamiętaj, że głęboka narracja dzieła ułatwi szybki rozwój mowy, pamięci i myślenia.

Odpowiednie są książki poznawcze i edukacyjne z tematami dotyczącymi podróży, różnych krajów, przedmiotów i wydarzeń z życia, układu różnych rzeczy, procesów, historii, znajomości różnych zawodów. Nie tylko zgodnie z programem nauczania, ale także zainteresowaniami i hobby dziecka.

„Sekrety anatomii”

Wydanie 2016, wznowione bestseller z 1988 roku wydawnictwa „Różowa żyrafa”. To czwarta reedycja popularnego przewodnika informacyjnego, na którym wyrosło wielu rodziców. Napisane i zilustrowane przez Carol Donner.
Autorowi udało się utrzymać cienką linię prostoty anatomicznego obrazu i wyszczególnić funkcje każdego organu ludzkiego ciała.

Nieszablonowe podejście do tematu prezentacji informacji tłumaczy niesłabnącą popularność utworu.

Forma narracyjna w formie przygody bliźniaków Maxa i Molly, które stały się malutkie. Wpadają do giganta, który je połknął. Jeżdżą na erytrocytach, rozmawiają z różnymi narządami o różnych charakterach, wykonują codzienną pracę, podróżują po całym ciele.

Książka jest zatwierdzona przez profesjonalnych lekarzy. Może wzbudzić zainteresowanie studiami medycznymi dziecka.

„Sekrety anatomii” K. Donner

Zalety:

 • ekscytująca fabuła;
 • kolorowe ilustracje;
 • może pomóc w wyborze zawodu;
 • ciekawa prezentacja informacji;
 • wyjaśnianie złożonych rzeczy w prosty sposób;
 • wieloletni bestseller.

Niedogodności:

 • cena jest powyżej średniej.

Średnia cena: od 829 rub. - do 846 rubli.

„Z czego jest zrobione wszystko? Historie o substancji ”

Wydanie 2011, „Yauza-Press”. Autor Strelnikova L. zapoznaje młodego ucznia z najprostszą chemią bez wzorów i równań.

Podstawy chemii: substancja, jakie jest jej piękno, co oznacza w życiu człowieka.

Za tę pracę autor otrzymał Nagrodę Oświecenia.

„Z czego jest zrobione wszystko? Historie o substancji „Strelnikova L.

Zalety:

 • nowoczesne wydanie;
 • interesujące dla młodych chemików;
 • proste spojrzenie na złożoną naukę.

Niedogodności:

 • nie każde dziecko będzie zainteresowane.

„W świecie delfina i ośmiornicy”

Autor Svyatoslav Sakharnov, red. 2016, "Wydawnictwo Meshcheryakov". Książka jest stale przedrukowywana ze względu na jej popularność.

Narracja w formie podróży w świat oceanu i jego mieszkańców.

Ekscytujące historie o cierniach zamiast łusek na powierzchni niektórych gatunków ryb. Kim są śliniące się foki i jak wpływa na nie tętno wieloryba. Jak tańczą delfiny wirtuozowskie i kto ich tego nauczył. Jak zbudowana jest trasa z rekinami drapieżnymi.

Te i wiele innych ciekawych faktów z życia świata wodnego uchwyci i przeniesie młodych oceanografów w świat głębin.

„W świecie delfina i ośmiornicy” S. Sakharnov

Zalety:

 • urzekające opowiadanie historii;
 • interesujący temat;
 • informacyjny;
 • wydanie jakościowe;
 • nadaje się do wspólnego czytania z dorosłymi.

Niedogodności:

 • kosztowny;
 • trudny do osiągnięcia.

„Zabawna fizyka”

Z serii "Spodnie Pitagorasa", wydawnictwo 2016, wydawnictwo "ID Meshcheryakova". Autor Yakov Perelman stworzył ten podręcznik 100 lat temu i do tej pory jest on najbardziej popularny i dostępny dla młodych czytelników.

Żywe, interesujące, z zestawem łamigłówek, podchwytliwych pytań, zabawnych paradoksów, ciekawych eksperymentów i gier, zawiłych sztuczek. Będzie to dobre pożywienie dla młodych uczniów.

Budżetowa wersja literatury popularnonaukowej dla uczniów szkół podstawowych.

"Zabawna fizyka" J. Perelman

Zalety:

 • piękny;
 • ilustrowany;
 • ma wiele stron;
 • niedrogi;
 • niedrogie;
 • popularny.

Niedogodności:

 • miękka okładka.

Średnia cena: 110 rub. za książkę liczącą 272 strony

„Mity o ewolucji człowieka”

Autor: Alexander Sokolov, wydana przez wydawnictwo „Alpina non-fish” w 2015 roku

Książka jest napisana nowoczesnym językiem, przystępnym i łatwym do zrozumienia. Zawiera 65 mitów-urojeń ludzkości i ich wyjaśnienie w łatwej dla dziecka formie, z elementami humoru.

Interesujące będzie wspólne czytanie dorosłego i dziecka, a następnie wspólna dyskusja.

Stanie się źródłem wspólnych refleksji na powyższe tematy: czy starożytni jedli się nawzajem, czy nie? Czy ludzkość pochodzi od delfinów? Czy giganci naprawdę żyli na Ziemi? I wiele innych.

Budżetowa wersja literatury popularnonaukowej dla dzieci.

„Mity o ewolucji człowieka” A. Sokolov

Zalety:

 • niedrogi;
 • nadaje się do wspólnego czytania;
 • łatwość opowiadania historii;
 • łatwa prezentacja informacji;
 • interesujące dla dorosłych.

Niedogodności:

 • ilustracje czarno-białe;
 • mała liczba zdjęć.

Średnia cena: od 244 rub. - do 251 rubli.

Publikacje popularnonaukowe dla młodzieży (11-14 lat)

Wiek przejścia od dzieciństwa do dorosłości. Następuje kształtowanie osobowości dziecka. Książka powinna pięknie uczyć umiejętności pięknego wyrażania myśli, rozwijania daru przekonywania, pewności w komunikacji, rozwijania umiejętności samokontroli podczas przemawiania przed publicznością.

W tym wieku jest większe zainteresowanie historią, postaciami historycznymi, które dokonały wyczynów. Tym, którzy byli zaangażowani w rozwój nauki, odkrycia z różnych dziedzin.

W tym okresie literatura kognitywna dzieli się na 2 główne kategorie:

 • dla dziewczyn;
 • dla chłopców.

Bardzo ważne jest, aby w okresie dojrzewania dziecko nie zanurzało się w świat telewizji, nowoczesnych gadżetów i wszystkiego, co z nimi związane: internet, social. sieci, kamery wideo.

W tym wieku konieczne jest kontynuowanie budowania cegła po cegle fundamentów „świata książki” ustanowionego w dzieciństwie.

„Alicja w krainie matematyki”

Książka napisana przez Lwa Gendensteina, wydana w 2013 roku.wydawnictwo „Nigma”, część serii „Zabawne lekcje”.

Autor zapoznaje czytelnika z historią od starożytnej matematyki do współczesności.

Opowieść rozgrywa się w formie podróży do świata matematyki, w którą wpadają bohaterowie znanej wielu dzieciom słynnej baśni „Alicja w Krainie Czarów”.

Pomoże uprzyjemnić niezrozumiały temat i przemyśleć stosunek dziecka do niego, spojrzeć na matematykę z drugiej strony.

„Alicja w krainie matematyki” Lev Gendenshtein

Zalety:

 • pomaga rozwinąć logikę, kreatywność;
 • średni segment cenowy;
 • jasne ilustracje;
 • fascynująca fabuła;
 • zainteresuje szerokie grono czytelników.

Niedogodności:

 • nie znaleziono żadnych oczywistych wad.

Średnia cena: od 378 rub. - do 796 rubli.

„Tajemnice życia i brudne skarpetki Josa Grothiesa z Drili”

Książka o oryginalnym tytule została stworzona przez holenderskiego autora Jan Paul Schütten, red. w 2016 r. wydawnictwo „Belaya Vorona” (Albus Corvus).

Złożone informacje o Wielkim Wybuchu, pojawieniu się aminokwasów, doborze naturalnym, zagadnieniu dziedziczności.

Jaka jest różnica między butem orzęsionym a napompowanym, nowoczesnym robotem? Czy bakterie są smaczne? Jakie są relacje między atomami a cząsteczkami? Przepis na własną planetę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w tym popularno-naukowym źródle. W tym najważniejsza: kim jest Jos Groties i dlaczego ma brudne skarpetki.

„Tajemnice życia i brudne skarpetki Josa Grothiesa z Drili” autorstwa Ya.P. Schütten

Zalety:

 • Twarda okładka;
 • żywa prezentacja;
 • dowcipny humor;
 • wysoki poziom prezentacji złożonych tematów;
 • dokładne porównania;
 • oryginalne odpowiedzi;
 • wspaniały prezent;
 • utalentowane ilustracje.

Niedogodności:

 • kosztowny;
 • mała objętość.

Średnia cena: od 668 rub. za książkę zawierającą 160 stron, rozmiar 20,5 cm * 26 cm - do 1136 rubli.

„Niebiańska mechanika”

Dzieło popularnonaukowe dla dzieci, stworzone przez astrofizyka i pisarza N. Gorkava. Ed. w 2016 roku wydawnictwo „AST”. Zawarte w serii książek „Prodigy Library”.

Wysokiej jakości dziecięcy science-pop zawiera wiedzę z zakresu astronomii, matematyki, różnych historii związanych z życiem wielkich postaci historycznych i ich odkryciami.

Narracja w formie bajek, opowieści przeplatanych wyrażeniami matematycznymi, ideami naukowymi i twierdzeniami.

Na końcu każdej historii słowniczek z objaśnieniami.

„Niebiańska mechanika” N. Gorkavy

Zalety:

 • dobry opis;
 • znaczący;
 • łączenie kilku tematów w jeden;
 • napisane przez profesjonalistę.

Niedogodności:

 • nie znaleziono żadnych oczywistych wad.

Seria „Poznajemy świat”

Wielotomowe dzieło autora Istomin S., wydawnictwa „AST”, „Astrel”, „Olympus”, „Biblioteka rodzinna”, „Vneshsigma”, „Harvest”.

Opracowano na podstawie całego zbioru publikacji obejmujących różne tematy naukowe z różnych dziedzin. Oto tylko kilka z nich:

 • o tajemnicach naszego świata;
 • opis ciekawych wydarzeń związanych z historią;
 • w sprawie tworzenia lotnictwa i aeronautyki;
 • motyw motoryzacyjny;
 • o świecie płazów;
 • znajomość języka angielskiego;
 • o przyrodzie i klimacie Arktyki, Antarktydy;
 • informacje z zakresu biologii, botaniki, astronomii,
 • archeologia, anatomia;
 • o wielkich kompozytorach;
 • sławni podróżnicy;
 • osobowości, które zmieniły historię;
 • o istniejących górach;
 • o rodzajach kamieni szlachetnych;
 • o różnych rodzajach sztuk walki;
 • o wielkich pisarzach historii itp.

Poznaję świat ”Istomin S.

Zalety:

 • niedroga cena jednego egzemplarza;
 • możesz kupić jeden egzemplarz lub zebrać zbiór niezbędnych tematów;
 • nowoczesne wydanie;
 • kolorowe ilustracje;
 • przystępna prezentacja;
 • zawiera motywy dla chłopców i dziewcząt;
 • najszerszy przegląd tematów.

Niedogodności:

 • nie znaleziono żadnych oczywistych wad.

Średnia cena: od 195 rubli. - do 228 rubli. za jedną książkę.

„Czołgi i działa samobieżne”

Autor Chernenko G.T. Edycja dla dorastających dzieci. Wydane w 2007 roku przez Baltic Book Company. Część serii „Poznaj świat”.

Opowie dziecku o historii wynalezienia czołgów, budowie czołgów, strategiach prowadzenia działań bojowych.

Autor dzieli się swoim doświadczeniem w sprawach wojskowych, odsłania temat dział samobieżnych.

"Czołgi i działa samobieżne" Chernenko G.Т.

Zalety:

 • przejrzysta prezentacja;
 • nowoczesne wydanie;
 • interesujące dla chłopców.

Niedogodności:

 • interesujące dla wąskiego kręgu czytelników.

Prace popularnonaukowe dla starszych dzieci (14-18 lat)

Ten wiek wymaga indywidualnej literatury, która przygotuje dorosłe dziecko do dorosłości, rozwijając jego talenty, skłonności, zdolności, hobby.

Sean Carol Eternity. W poszukiwaniu ostatecznej teorii czasu ”

Książka opowiada czytelnikowi o pochodzeniu czasu i przestrzeni.

Rozważane są świeckie, fundamentalne teorie istnienia innych przestrzeni i wszechświatów. Wyjaśniono koncepcje przeszłości, przyszłości, ich różnice.

Co zrobić, aby cofnąć się w czasie. Opowieść o czarnych i białych dziurach, 4-wymiarowej przestrzeni. Pojęcie Wielkiego Wybuchu, wydarzenia go poprzedzające.

Sean Carol Eternity. W poszukiwaniu ostatecznej teorii czasu ”

Autorka wyjaśnia skomplikowane rzeczy w przystępny, wizualny, szczegółowy sposób, niczego nie pomijając, poruszając temat jak najbardziej.

Pełne zanurzenie czytelnika w temacie rozdziału, po którym pojawia się chęć zatrzymania się i powrotu „do rzeczywistości”, aby zrozumieć i przemyśleć nowe otrzymane myśli.

Opinie: Pranie mózgu i inspirująca książka. Znalezienie, zachwyt, brawa.

Średnia cena: od 510 rub. - do 1031 rubli.

Timothy Verstinen i Bradley Voiten „Zombie Brain. Naukowe podejście do zachowania żywych trupów ”

W formie komicznej, ale z przymrużeniem oka; z elementami czarnego humoru, ale w granicach tego, co jest dozwolone; Z lekką ironią, ale stawiając wszystko na półkach, autorzy ujawniają temat relacji między stanem mózgu, myśleniem i czynnikami behawioralnymi człowieka.

Zmiany w zachowaniu, nowe postrzeganie znanych rzeczy, świadomość, myślenie w wyniku urazów ośrodkowego układu nerwowego i upośledzonej aktywności mózgu.

Badanie tych wzorców umożliwia prowadzenie badań w dziedzinie neuropsychologii i jej rozwoju. Na podstawie których naukowcy badają sposoby leczenia tego ważnego ludzkiego organu.

Timothy Verstinen i Bradley Voiten „Zombie Brain. Naukowe podejście do zachowania żywych trupów ”

Opinie: Fascynujące, niestandardowe, fajne.

średni koszt: 565 rub.

Steven Strogatz „Przyjemność z X”

Mała, licząca tylko 6 stron, książka pomoże Twojemu dziecku pokochać matematykę i zainteresować się nią.

W każdej sekcji czytelnik poznaje nowe informacje. Użyteczność liczb; piękno geometrii; piękno całek, sinusów, cosinusów; potrzeba badań statystycznych; esencja nieskończoności.

Złożone pojęcia matematyczne są wyjaśniane płynnie, prosto, a nie nudno. Z dodatkiem przykładów.

Steven Strogatz „Przyjemność z X”

6-częściowe opowiadanie historii krok po kroku:

 • o liczbach;
 • o liczbach;
 • o stosunkach;
 • o rachunku różniczkowym;
 • przetwarzanie danych;
 • o granicach możliwości.

Fascynujące, na pewno nie będziesz się nudzić i zrozumiesz, dlaczego matematyka jest tak ekscytująca dla innych.

Opinie: Druga szansa, by pokochać matematykę.

Średnia cena: 210 rub.

Michio Kaku „Kosmos Einsteina”

Przetłumaczone z języka angielskiego, 2015 wyd.

Opowieść o teoriach, przewidywaniach największego i najbardziej wpływowego naukowca tysiąclecia Alberta Einsteina.

Badanie początkowych korzeni jego dzieł, które wciąż ekscytują ludzkość. Poprzednie przepowiednie legendarnego naukowca wciąż przynoszą chwałę i Nagrody Nobla współczesnym naukowcom, którzy je badają.

Michio Kaku „Kosmos Einsteina”

Nawet naukowe prognozy tego geniuszu nauki, wcześniej uważane za błędy, teraz wnoszą globalny wkład w rozwój współczesnej nauki i są uznawane przez naukowców.
W tej popularno-naukowej pracy przedstawiono badanie bogatego dziedzictwa pozostawionego przez Einsteina potomkom, jego sposób myślenia, źródła inspiracji.

Wiele nieznanych faktów o osobie, która tak często pokazuje nam język z licznych banerów i reklam, z pewnością zainteresuje uczniów szkół średnich.

Otworzy się przed nimi wieloaspektowa osobowość utalentowanej osoby.

Opinie: Bardzo, bardzo, bardzo ekscytujące. Przedstawia mało znane fakty z życia geniusza.

Średnia cena: od 458 rub. - do 616 rubli.

Inne prace tego autora: „Fizyka niemożliwego”, „Hiperprzestrzeń”, „Przyszłość umysłu”.

Jim Al-Khalili „Paradox”

Zanurzenie w fascynującym świecie fizyki, wyjaśnienie tego, co niewytłumaczalne, niezgodne ze zdrowym rozsądkiem - paradoksy. W sumie autor opowiada o 9 zjawiskach fizycznych z istniejącego zestawu w różnych dziedzinach:

 • o paradoksie teorii prawdopodobieństwa;
 • o paradoksie fotometrycznym;
 • o paradoksie teorii względności;
 • o paradoksie czasu itp.

Napisany w najpopularniejszym języku, łatwy do zrozumienia, zanurza Cię w teoriach fizycznych i sprawia, że ​​chcesz zanurkować jeszcze głębiej i nauczyć się jak najwięcej.

Opowiada, jak dokładnie paradoksy wpływają na rozwój nauk, na ich postęp.

Jim Al-Khalili „Paradox”

Prawdziwa intelektualna, fascynująca podróż w świat praw fizycznych może skłonić czytelnika do samodzielnych odkryć w tej dziedzinie.

Autor daje czytelnikowi możliwość najpierw zastanowienia się nad rozwiązaniem paradoksu, a dopiero potem udziela gotowej odpowiedzi.

Opinie: Odpowiedni dla wszystkich miłośników zadań, czyta jednym tchem w ciągu 2 dni, zapiera dech w piersiach.

Średnia cena: od 460 rubli. - do 473 rubli.

Ian Stewart Niesamowite liczby

Dla każdego, kto nie jest zaprzyjaźniony z matematyką, książka opowie o tym w taki sposób, że po prostu nie da się nie zakochać.

Przeznaczony dla tych, którzy zawsze „zastygają” lub zapadają w „śpiączkę umysłową” w postaci całek, logarytmów, fraktali i innych matematycznych abrakadabry.

Opracowane z oddzielnych, samodzielnych rozdziałów, które można czytać poza kolejnością. Odsłania czytelnikowi istotę, tajemnicę liczb; ich niewidzialny, sekretny związek.

Wyjaśnia, że ​​w rzeczywistości zwykłe, proste i mało interesujące liczby po prostu nie istnieją.

Opowieść oparta jest na różnych przykładach, od historii ich występowania po niezwykłe fakty związane z rachunkiem różniczkowym, które istnieją w naszych czasach.

Po przeczytaniu strach przed matematyką na pewno gdzieś zniknie.

Opinie: Niezwykłe, interesujące.

średni koszt: od 661 rub. - do 722 rubli.

Brian Greene „Elegant Universe”

Ta książka jest bestsellerem, przeznaczona do czytania tych, którzy nie są dobrze zorientowani w fizyce i matematyce, a także dla zaawansowanych wielbicieli tych nauk.

Książka oparta jest na teorii superstrun, która zawiera podstawę całego naszego wszechświata. Trudne do zrozumienia pojęcia są wyjaśnione na przykładzie dostępnych analogii, które otwierają inny obraz Wszechświata.

Korzystając z podobnych przykładów i metafor, autor wyjaśnia, w jaki sposób naukowcy skompilowali istniejące dane o wszechświecie.

Aby pomóc czytelnikowi, opracowano słownik terminów naukowych w celu lepszego zrozumienia tekstu. Ale nie jest przesycony złożonymi wyrażeniami naukowymi.

Dla dociekliwych autor przygotował notatki zawierające głębsze wyjaśnienia.

Opis najnowszych osiągnięć, relacji czasu i przestrzeni, ukrytych wymiarów wszechświata kwantowego, wiedzy o świecie i wielu innych rzeczy będzie bardzo interesujący dla dociekliwych umysłów, które wymagają do myślenia.

Opinie: Ciekawa, wciągająca historia. Inspiruje, daje optymistyczne nastawienie.

Średnia cena: 655 rub.

Inne prace tego autora: „Tkanina kosmosu”, „Ukryta rzeczywistość”.

Ocena głównych wydawców literackich

opracowano według danych Rospechat:

 1. „Eksmo-AST” obejmuje: „Mann, Iwanow i Ferber”; "Drop"; „Ventana-Graf”; „Litry” (biblioteka e-booków); „Nowa książka - Bukvoed”.
 2. OLMA Media Group / ID Education;
 3. „ABC - Atticus”, na który składają się: „ABC”, „Obcokrajowiec”, „Koliber”, „Palinurus”.
 4. Egmont Rosja, część duńskiego wydawnictwa Egmont International Holding;
 5. "Egzamin";
 6. Rosman;
 7. Ripol Classic;
 8. "Feniks";
 9. Flaming;
 10. Juventa.

Naukowe nowinki popowe

według wydawnictwa „Mann, Ivanov and Ferber”:

 • „Zorganizowany umysł” - Levitin D.;
 • Krótka historia wszystkiego - Wilber K.;
 • „DNA to nie wyrok” - Stephen Hoyne;
 • Poskromienie nieskończoności - Ian Stewar.

Bestsellery

Fizyka
Genius autorstwa Jamesa Glicka. Biografia twórcy teorii kwantowych.

Matematyka

 • „Gry strategiczne”, „Teoria gier” - D. Avinash. Sztuka myślenia strategicznego.
 • „Kto potrzebuje matematyki?” - Litvan N., Raigorodsky A.
 • „Jak się nie mylić. Siła myślenia matematycznego ”- J. Ellenberg. O matematyce w życiu.
 • Simpsonowie i ich tajemnice matematyczne - Simon Singh. Matematyczne żarty Futuramy, dla fanów serialu.
 • „Magia liczb” - Benjamin A., Shermer M. Natychmiastowe obliczenia mentalne i inne sztuczki.

Odradza się zainteresowanie książkami. Istniejące różnego rodzaju nośniki informacji - papierowe, elektroniczne, audio, znajdują swoich wielbicieli.

Zawsze pamiętaj że:

czytanie książek zawsze prowadzi tych, którzy wolą od nich telewizję

W tym artykule staraliśmy się przedstawić Wam najciekawsze kolekcje książek popularnonaukowych dla dzieci w różnym wieku, mając nadzieję, że one również Was zainteresują.

Wówczas wspólne czytanie w kręgu domowym stanie się jednoczącym, mobilizującym i inspirującym czynnikiem do samorozwoju, poszerzania horyzontów, nowych odkryć, dogłębniejszego studiowania tematów i wspólnej dyskusji.

Będziemy więc wychowywać nowych geniuszy, profesorów, naukowców, wynalazców i po prostu dobrych ludzi, którzy zmienią nasz jasny, wieloaspektowy świat na lepsze.

Jeśli masz doświadczenie w tworzeniu domowej biblioteki naukowej dla dzieci; jeśli znasz książki opisane w rankingu lub ciekawsze wydania, powiedz nam o tym w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *