Ocena najlepszych drzwi do łaźni i saun na 2020 rok

0

Lubisz łaźnię? Uważamy, że wielu odpowie na to pytanie twierdząco. Ktoś kocha rosyjską łaźnię, ktoś saunę, debata o tym, co lepsze, wciąż nie ustaje, ale tak naprawdę to kwestia gustu sporu. Pomimo różnic wewnętrzna budowa zarówno łaźni, jak i saun jest bardzo podobna - łaźnia parowa, wydzielona lub łączona strefa kąpielowa, pokój relaksu i garderoba.

Jeśli piec jest sercem łaźni, to drzwi są drogą do tego serca. Jakie będą, to Ty zdecydujesz, a aby nie zawieść się i wybrać właściwą, redaktorzy serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Ciebie ranking najlepszych drzwi do łaźni i saun na 2020 rok.

Jakie są drzwi do wanien i saun?

W miejscu montażu:

 1. Do łaźni parowej;
 2. Do łazienki lub prysznica;
 3. Do garderoby lub toalety;
 4. Wejście.

Do łaźni parowej

Łaźnie i sauny mają różne warunki temperaturowe i wilgotne.
Poniżej rozważymy te różnice, ale ogólne wymagania dotyczące drzwi wanny i sauny są takie same - zdolność wytrzymywania dużych zmian temperatury i wilgotności bez utraty ich wydajności.

W saunie para z pieca unosi się do sufitu i tam pozostaje. Z biegiem czasu pod sufitem gromadzi się rodzaj poduszki z pary, dlatego na górnej półce zawsze jest cieplej. Jednocześnie średnia temperatura w rosyjskiej łaźni parowej jest niższa niż w saunie - 60-90 C °, wilgotność: 50-85%

W rosyjskiej łaźni parowej zwykle zapewnia się szczelność, aby zapobiec przeciągom i utrzymać parę. Drzwi powinny ściśle przylegać do otworów i nie powinny mieć pęknięć.
Wentylacja w łaźni parowej jest zwykle wykonywana w górnej części ściany w celu usunięcia nadmiaru pary, jeśli jest zbyt rozgrzana. Ponadto należy zachować odległość od sufitu do górnej krawędzi drzwi, która powinna wynosić około 50-70 cm.

Próg w łaźni ruskiej jest podniesiony, dzięki czemu do łaźni parowej dostaje się mniej zimnego powietrza z garderoby. Wysokość progu waha się od 15 do 25 cm, ze względu na te warunki drzwi do łaźni ruskich są niższe niż tradycyjnie używane i szersze.

Jednak obecnie wielu porzuca tę tradycję, uważa się, że niskie drzwi i wysoki próg pogarszają wentylację i prowadzą do pleśni i gnicia drewna, szczególnie w pobliżu podłogi, gdzie wilgotność jest najwyższa. Dodatkowo zwiększyła się powierzchnia pomieszczeń w łaźni. Jeśli w dawnych czasach przed łaźnią parową z reguły znajdowała się tylko mała garderoba, w której można było się rozebrać, a zimą było zimno, to najważniejszym zadaniem było utrzymanie ciepła w łaźni parowej.

Teraz oprócz łaźni parowej często tworzą osobne pomieszczenie do mycia, a na pierwszy plan wysuwa się odpowiednia wentylacja łaźni parowej i usuwanie z niej nadmiaru wilgoci.

Wentylacja jest ułożona w postaci wywietrzników pod sufitem w odległości 30 cm od niego i w tej samej odległości od podłogi. Otwory wentylacyjne są zamknięte, aby regulować przepływ powietrza. Drzwi wykonywane są w standardowych wymiarach, ale tak jak poprzednio z progiem.

W saunie powietrze nagrzewa się do 90 ° C i więcej, do 110 ° C, przy wilgotności 5-15%. W takich warunkach konieczna jest aktywniejsza wymiana powietrza, aby utrzymać odpowiednią ilość tlenu w powietrzu.Dlatego między dolną krawędzią skrzydła drzwi a podłogą pozostaje odstęp 1-2,5 cm.

Do łazienki lub prysznica

Nie nagrzewają się jak drzwi do łaźni parowej, ale są stale narażone na wilgoć i pryskającą wodę. Muszą wytrzymywać wysoką wilgotność bez deformacji i być odporne na pleśń i pleśń. Zarówno opcje szklane, jak i drewniane spełniają te wymagania, nie ma jasnego kryterium wyboru, wszystko zależy od preferencji kupującego, zwracamy tylko uwagę, że szkło jest na pewno łatwiejsze w pielęgnacji, nie wymaga suszenia i nie boi się wilgoci.

Wejście do łaźni i saun

Zgodnie z wymaganiami nie odbiegają od drzwi wejściowych do innych pomieszczeń. Ich celem jest zapewnienie braku przeciągów i bezpieczeństwo mienia. W tej ocenie nie będziemy rozważać opcji wprowadzania, są one podane w celach informacyjnych, jako integralna część sauny lub wanny, aby kupujący nie stracił z oczu tej pozycji przy wyborze.

Według materiału

Drewniany

Tradycyjnie drewno było używane jako materiał na drzwi do wanny czy sauny.
Wybrano głównie gatunki liściaste, z których po podgrzaniu nie uwalnia się żywica. Oprócz nich stosuje się obecnie drewno iglaste poddane obróbce cieplnej.

Obróbka cieplna - suszenie z późniejszym działaniem na drewno parą pod ciśnieniem.

Pod wpływem pary wszystkie soki, które przyczyniają się do rozkładu oraz żywice wystające z desek drzew iglastych po podgrzaniu są wydalane z tarcicy.

Po przetworzeniu włókna drzewne zmieniają swoją strukturę, stają się gęstsze, odporne na odkształcenia i zmiany temperatury. Wygląd również się zmienia, przypominając szlachetne drewno.

Drzwi i ościeżnice wykonane z materiału poddanego obróbce cieplnej są droższe, ale bardziej niezawodne i łatwiejsze w użyciu w porównaniu ze zwykłym drewnem.

Szkło

Oprócz drewna popularnym materiałem na konstrukcje wejściowe stało się szkło. Nowoczesne technologie pozwalają na wykonanie skrzydeł drzwiowych o dużej trwałości, a niska przewodność cieplna, niezdolność do gnicia i odporność na pleśń sprawiają, że szkło jest atrakcyjnym materiałem przy wyborze materiału na drzwi do łaźni i saun

W standardzie skrzydło przeszklone wykonane jest z hartowanego szkła o grubości 8 mm, które w przypadku przypadkowego uszkodzenia nie tworzy małych odłamków.
Wygląd i kolorystyka tafli szklanych jest bardzo zróżnicowana - szkło matowe, przeźroczyste, szkło z rysunkami malowanymi farbami, szkło z wzorem wykonanym metodą piaskowania - dla każdego producenta jest bardzo dużo opcji, wystarczy wybrać własny, odpowiedni do ceny i odpowiadający oczekiwaniom ...

Materiał ramy drzwi w modelach szklanych to profil drewniany lub aluminiowy. Aluminium jest używane w pomieszczeniach o dużej wilgotności i nie jest zalecane do stosowania w saunie, ponieważ bardzo się nagrzewa.

Oprócz drzwi czysto szklanych lub drewnianych istnieją połączone konstrukcje z przeszkleniami.

Obszar szkła, rodzaj szkła, technologia i style zdobienia są tak różnorodne, że omawianie tego w tym przeglądzie jest niepraktyczne - każdy może wybrać opcję, która odpowiada jego gustowi.

Plastikowy

Tworzywa sztuczne można wyodrębnić jako osobną podgrupę. Są to konstrukcje podobne do wszystkich znanych okien i drzwi PCV, z przeszkleniami lub nieprzezroczystymi panelami warstwowymi.

Ta opcja jest całkiem godna, z zastrzeżeniem, że metalowe okucia drzwi z tworzywa sztucznego cierpią przede wszystkim na wysoką wilgotność w komorze myjącej lub kabinie prysznicowej, dlatego podczas montażu takich drzwi należy zwrócić szczególną uwagę na ich regularne (przynajmniej raz na sześć miesięcy) smarowanie.

Armatura

Uchwyty drzwi do łaźni parowej i sauny wykonane są z drewna, aby się nie poparzyć.
Niektórzy producenci oferują tworzywa sztuczne do brązu lub mosiądzu, jednak ze względu na zmiany temperatury i wilgotności powłoka z tworzywa sztucznego jest mniej trwała. Metalowe klamki w designerskiej serii drzwi można uznać za dość egzotyczne. Pod względem bezpieczeństwa i komfortu są gorsze od drewna.

Ze względów bezpieczeństwa nie akceptujemy zamków i zamków w łaźniach parowych.Kiedy źle się poczujesz, znacznie łatwiej jest wyjść z łaźni parowej bez marnowania czasu na przekręcenie klamki z zamkiem. Ponadto mechanizm zaparć nieuchronnie ucierpi z powodu korozji i zmian temperatury, co wpłynie na niezawodność działania.

Zawiasy do drzwi

Zawiasy do drzwi drewnianych wykonane są ze stali nierdzewnej lub chromu. Głównym celem jest zapobieganie korozji. Zgodnie z wykonaniem oprócz faktur funkcjonalnych, o przeznaczeniu dekoracyjnym, wpuszczane i wkręcane.

W przypadku wypełnień drzwiowych ze szkła zawiasy będą miały inną konstrukcję, z jednej strony będącą zawiasem śrubowym, z drugiej przyspawanymi płytkami, pomiędzy którymi mocowana jest szyba.

Przy wyborze zwróć uwagę na wagę skrzydła drzwi. Jeśli jest duży, będziesz potrzebować wzmocnionych pętli lub zwiększenia ich liczby.

Przed zakupem należy pamiętać, że niektóre modele drzwi są wykonane na zamówienie zgodnie z Twoim rozmiarem. Trwa to dłużej niż zakup gotowego produktu. Również w zależności od doboru akcesoriów i dodatkowych komponentów cena może ulec zmianie. Przed złożeniem zamówienia zdecyduj, w którym kierunku drzwi się otworzą, w prawo czy w lewo i pamiętaj o tym podczas montażu.

Najlepsze drzwi do kąpieli i sauny na 2020 rok

Modele zawarte w recenzji:

Model:Cena £:
DoorWood „Rus”10 800 RUB
AKMA Linden 7590 pkt.
Drzwi żaluzjowe typ nr 4 3500 RUB
DoorWood Seria „Łaźnia w lesie”7 779 pkt.
Drzwi wannowe DG9 2488 pkt.
AKMA Aspen M 7090 pkt.
SAWO 741-3SGD-R-327 990 pkt.

AKMA Aspen M

Na siódmym miejscu w naszej ocenie znajdują się masywne szklane drzwi do wanny firmy AKMA. Grubość szkła - 8 mm. Płótno wykonane jest z hartowanego szkła w kolorze brązu.
Kupujący może wybrać fakturę szkła (matową lub błyszczącą) oraz opcję otwierania.

W zestawie pudełko wykonane z litej osiki, zawiasy oraz uchwyt. Na obwodzie ościeżnicy układana jest uszczelka z materiału żaroodpornego.

Drzwi AKMA Aspen M.

Zalety:

 • Oryginalny wygląd;
 • Odporny na pleśń i pleśń.

Niedogodności:

 • Wysoka cena.

Drzwi żaluzjowe typ nr 4

Na szóstym miejscu jest prosty model lipowy. Wyprodukowane przez firmę Bannye Shtuchki, chociaż jeśli szukasz, w każdym regionie jest wiele zakładów stolarskich produkujących podobne projekty.

Jako materiał na płótno wybrano lipę, która doskonale radzi sobie z nagrzewaniem i ekstremalnymi temperaturami. Wnętrze wyłożone jest wełną mineralną i paroizolacją, aby utrzymać ciepło. Ukośne ułożenie listew nadaje płótnie nowoczesny wygląd.

Wielkość skrzydła to 195x70 cm, grubość 80 mm.

Dostarczany z chromowanymi zawiasami i drewnianą rączką. Pudełko wykonane jest z drewna sosnowego.

Drzwi żaluzjowe typ nr 4

Zalety:

 • Niska cena.

Niedogodności:

 • Wymaga staranniejszej konserwacji podczas eksploatacji w porównaniu z produktami szklanymi.

DoorWood „Łaźnia w lesie”

Tafla szkła o grubości 8 mm z piaskowanym wzorem. Przyciemniane szkło z brązowym odcieniem. Skrzynia wykonana z wysokiej jakości olchy, bez nakrętki. W komplecie zawiasy, otwierana strona prawa. W zestawie również drewniana rączka.

Na obwodzie pudełka znajduje się uszczelka dla lepszego dopasowania płótna.

Model ten równie dobrze sprawdzi się w łaźni, jak i saunie, do rosyjskiej łaźni parowej zaleca się zamówić parapet wykonany z tego samego materiału co ościeżnica.

Wymiary 190x70 cm (bez pudełka).

DoorWood "Łaźnia w lesie" drzwi

Zalety:

 • Niezwykły design;
 • Dobra odporność na ciepło.

Niedogodności:

 • Nakrętki trzeba będzie zamówić osobno.

SAWO 741-3SGD-R-3

SAWO to producent wysokiej jakości drzwi z Finlandii. Ostrze wykonane jest z hartowanego szkła o grubości 8 mm. Kolor szkła - antyczny brąz.
Ościeżnica wykonana jest z cedru kanadyjskiego. Długi pionowy uchwyt jest również wykonany z cedru z metalowymi wstawkami w punktach mocowania. Skrzydło drzwiowe osadzone jest na trzech zawiasach ze stali nierdzewnej.
Aby poprawić przyczepność drzwi, na obwodzie przyklejono uszczelkę.
Miłym detalem jest dołączony zatrzask magnetyczny, który jest zamontowany w lewym górnym rogu.

Wymiary modelu 190x70 cm, bez pudełka.

Należy pamiętać, że nakrętka nie jest zawarta w opakowaniu. Jeśli planujesz zainstalować drzwi do łaźni parowej, kup je osobno.

Montaż możliwy po otwarciu z prawej strony.

SAWO 741-3SGD-R-3 drzwi

Zalety:

 • Jakość produkcji;
 • Niezawodne mocowanie płótna;
 • Zatrzask magnetyczny.

Niedogodności:

 • Niezidentyfikowany.

AKMA Linden M

Na trzecim miejscu w rankingu znajdują się kolejne drzwi firmy AKMA z serii Linden. Ostrze wykonane jest z hartowanego szkła o grubości 8 mm w kolorze brązu. Kolor szkła ustalany jest w zakładzie produkcyjnym poprzez wprowadzenie do masy szklanej w trakcie jej produkcji barwników. Ta technologia sprawia, że ​​kolory są bogate i odporne na blaknięcie.

Ościeżnica wykonana jest z lipy, która ma dobrą odporność na odkształcenia i ciepło.

Wymiary modelu 190x70 cm, bez pudełka.

Montaż można wykonać z prawym lub lewym otworem.
Zakres dostawy obejmuje również chromowane zawiasy i klamkę z lipy.

Drzwi AKMA Linden M.

Zalety:

 • Ościeżnica lipowa;
 • Uszczelki na obwodzie skrzynki.

Niedogodności:

 • Niezidentyfikowany.

Drzwi wannowe DG9

Drugie miejsce w rankingu zajmuje naprawdę popularny model drzwi. Wszystko tutaj jest proste i bez fanaberii. Tarcza wykonana jest z drzew iglastych połączonych w rowku. Na przemian sosna i świerk. Dodatkową sztywność konstrukcji zapewniają dwa poprzeczne pręty zagłębione w osłonie. Ta sama technologia była używana w połączeniu sto lat temu i okazała się niezawodna. Aby zapobiec przesuwaniu się prętów, są one przymocowane z tyłu za pomocą wtyczek.

Skrzydło dostarczane jest bez puszki i okuć, co z jednej strony nie jest zbyt wygodne, ale z drugiej daje pełne pole do popisu - zawiasy i klamkę można dobrać według własnego gustu i stworzyć na zewnątrz małe arcydzieło.

Drzwi wannowe DG9

Zalety:

 • Niska cena.

Niedogodności:

 • Skrzydło drzwi z miękkiego drewna w wysokich temperaturach uwalnia żywicę;
 • Brak osprzętu i ościeżnicy.

DoorWood „Rus”

Na pierwszym miejscu w rankingu znajdują się drzwi firmy DoorWood Rus. Nazwa może wydawać się nieco pretensjonalna, niemniej jednak dość dokładnie odzwierciedla zakorzenioną ideę, wygląd i intencje autorów. Wydawało się, że pochodzi ze stron rosyjskich baśni ludowych. Model jest nietuzinkowy i wzbudza nieustające zainteresowanie kupujących. Na pierwszy rzut oka trudno zrozumieć, z czego właściwie jest wykonany. Szklane skrzydło drzwiowe z naniesionym zdjęciem starych desek. Nakładki ze starego drewna są przymocowane na wierzchu płótna. Pudełko wykonane jest ze sztucznie postarzanej sosny. Listwy montowane są na górze skrzynki, stylem pasującym do nakładek na skrzydle drzwi.

Drzwi idealnie wpasują się we wnętrze starej rosyjskiej łaźni, łącząc kolor i nowoczesne materiały high-tech.

Zestaw nie zawiera okuć, producent sugeruje zakup osobno.

Drzwi z drewna „Rus”

Zalety:

 • Niezwykły wygląd;
 • Skrzydło drzwiowe ze szkła hartowanego;
 • Uniwersalny sposób montażu.

Niedogodności:

 • Nie ma żadnych akcesoriów. Przy tak uderzającym wyglądzie jej poszukiwania mogą stanowić prawdziwy problem.

Wskazówki dotyczące wyboru drzwi do sauny i łaźni

Przed zakupem zapisz lub zapamiętaj, na którą stronę otworzy się skrzydło drzwi. Wielu producentów sprzedaje zmontowane produkty i nie można samodzielnie przenieść drzwi na drugą stronę bez ich zepsucia.

Nie oszczędzaj na okuciach - odpowiednio dobrane wysokiej jakości zawiasy i klamki sprawią, że użytkowanie drzwi będzie wygodniejsze.

Na drzwiach szklanych można dodatkowo zamontować zamek kulkowy - mechanizm z kulką sprężynową, który pod działaniem sprężyny zablokuje drzwi w pozycji środkowej.

Zamontuj zaczepy bezpieczeństwa na podłodze, tak aby klamka lub skrzydło drzwi nie uderzały o ściany podczas otwierania.

Jeśli masz jakieś wskazówki dotyczące korzystania z drzwi do wanny i sauny lub masz pytania lub sugestie, podziel się nimi w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *