Ocena najlepszych promienników podczerwieni do domów i domków letniskowych na rok 2020

0

Ciepło jest kluczem do komfortu w domu. Jest to szczególnie cenne poza sezonem, kiedy różnice między temperaturami dziennymi i nocnymi mogą dochodzić do 20 stopni. Jak szybko i bezpiecznie ogrzać dom na wsi? Jak ogrzać mieszkanie, gdy media jeszcze nie zapewniły ciepła?

Potrzebujesz grzejnika, który jest przyjazny dla środowiska, bezpieczny i ekonomiczny. Wszystkie powyższe wymagania spełniają urządzenia na podczerwień.

Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowała dla Państwa ranking najlepszych promienników podczerwieni do domów i domków letniskowych na rok 2020.

Zasada działania promiennika podczerwieni i

Powierzchnia urządzeń elektrycznych i olejowych ma wysoką temperaturę, szczególnie tych, które wykorzystują żarnik wolframowy lub nichromowy jako element grzejny. Powietrze w pobliżu takich powierzchni nagrzewa się, a podczas procesu nagrzewania odparowuje z niego wilgoć. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniach wpływa niekorzystnie na panujący w nim mikroklimat oraz stan dróg oddechowych człowieka.

W kontakcie z gorącym prądem elektrycznym (włóknami) powietrze jest intensywnie utleniane, zawartość tlenu w nim spada. Brak tlenu może powodować bóle głowy i dyskomfort.

Przy intensywnym ogrzewaniu masy gorącego powietrza unoszą się w górę. Im intensywniej pracuje urządzenie, tym aktywniej przebiega proces cyrkulacji powietrza. Jednocześnie z podłogi unoszą się najmniejsze cząsteczki kurzu, co również wpływa negatywnie na czystość powietrza i samopoczucie mieszkańców mieszkania. Ponadto wiele modeli nagrzewnic elektrycznych wyposażonych jest w wentylatory, które przyspieszają cyrkulację powietrza i jednocześnie chłodzą element grzejny. Pył jest przenoszony wraz z powietrzem, które przyspiesza wentylator.

Promienniki podczerwieni są prawie całkowicie pozbawione powyższych wad.

Promienniki podczerwieni różnią się od zwykłych grzejników olejowych i elektrycznych tym, że nie ogrzewają otaczającego powietrza, ale emitują fale podczerwone, które ogrzewają meble, ściany i podłogę. Fala widma podczerwonego przechodzi przez powietrze bez jego ogrzewania, dociera do powierzchni, jest przez nie pochłaniana i odbijana. Ogrzane w ten sposób obiekty zaczynają z kolei wydzielać ciepło, ogrzewając powietrze. Ta zasada jest bardziej naturalna i zbliżona do naturalnej, ponieważ słońce ogrzewa kamień na ścieżce ogrodowej lub ścianę domu w letni dzień, ciepło, z którego wtedy czujemy.

Cechą takiego ogrzewania jest możliwość działania kierunkowego - ciepło promieni podczerwonych będzie odczuwane w pobliżu urządzenia grzewczego, natomiast rzeczywista temperatura w pomieszczeniu może być niższa od odczuwalnej, ponieważ człowiek nie odczuje rozgrzanego powietrza, tylko ciepło promieni podczerwonych. Ze względu na promieniowanie cieplne urządzenia sprawdzają się w słabo ogrzewanych pomieszczeniach, w domach z przeciągami, na zewnątrz lub na otwartym tarasie.

Poza sezonem w wielu letnich kawiarniach nad stołami zawieszone są urządzenia grzewcze na podczerwień, które bez ogrzewania powietrza w pomieszczeniu ogrzewają gości.

Kolejną zaletą urządzeń na podczerwień jest bezgłośność. Ich wersje elektryczne można uznać za całkowicie bezgłośne ze względu na brak ruchomych części.

Co to są promienniki podczerwieni?

Według rodzaju źródła energii używanego do ogrzewania

 1. Diesel. Do ogrzewania stosuje się mieszankę powietrza i oleju napędowego, która jest podawana przez dysze do podgrzewanych elektrod i zapala się w kontakcie z powietrzem. Kiedy mieszanina pali się, powstają promienie podczerwone. Ten typ jest przeznaczony do dużych powierzchni z dobrą wentylacją.
 2. Gaz. Składają się z urządzenia do zasilania mieszanki gazowej, elementu piezoelektrycznego, ceramicznego elementu grzejnego, obudowy i kratki ochronnej.
  Mieszanina gazów, zapalana za pomocą zapłonu piezoelektrycznego, podawana jest na ruszt ceramiczny składający się z wielu małych ogniw. Nagrzewająca się kratka zaczyna emitować promienie podczerwone. Warto zauważyć, że takie urządzenia można wykorzystać do gotowania lub w celu stopienia lodu lub rozgrzania silnika.
 3. Elektryczny. Energia elektryczna służy do ogrzewania elementów urządzenia. Ten typ emiterów ciepła jest najczęściej używany jako grzejnik w domach i domkach letniskowych.

Według długości emitowanych fal

Widmo fal podczerwonych zwykle dzieli się na krótkofalowe (0,7 - 2,0 mikrona), średniofalowe (2,0 - 3,5 mikrona) i długie (powyżej 3,5 mikrona). Im wyższa temperatura źródła podczerwieni w urządzeniu, tym krótsza długość fali jego promieniowania.

 1. Krótkofalówka. Emitować fale podczerwone o długości 0,74 - 2,5 μm. To jest widzialne spektrum promieniowania. Żarówki halogenowe są używane jako element grzejny. Przy tej długości fali mogą wystąpić oparzenia w bezpośrednim sąsiedztwie urządzenia, a przedmioty i powierzchnie mogą nagrzać się do temperatury zapłonu, należy o tym pamiętać podczas montażu grzejników.
 2. Fala średnia. Temperatura emiterów środkowego widma sięga 700 ° C.W tym przypadku blask przechodzi w widzialną część widma i ma kolor od czerwonego do pomarańczowego. W takich urządzeniach jako emiter stosuje się rurki kwarcowe z włóknem wolframowym. Zamiast kwarcu można zastosować aluminium ceramiczne lub perforowane. Zaleca się montaż tego typu urządzeń na suficie na wysokości co najmniej 3 metrów. Mobilne konstrukcje grzejników średniofalowych są wyposażone w mechanizm obrotowy, który obraca odbłyśnik, aby uniknąć przegrzania powierzchni. Grzejniki średniofalowe nadają się do ogrzewania i ogrzewania pomieszczeń przemysłowych, otwartych przestrzeni oraz domów z dużymi wysokimi sufitami.
 3. Grzejniki długofalowe składają się z grzejnika ogrzewanego elementem grzejnym; można zastosować również inne rozwiązania konstrukcyjne, np. Szczelny zbiornik z piaskiem kwarcowym, podgrzewany wewnątrz spirali. Temperatura emiterów urządzeń krótkofalowych jest niższa niż w dwóch pierwszych kategoriach, są one najczęściej używane do użytku w domu i na wsi.

Metodą instalacji i mocowania

 1. Sufit;
 2. Naścienny;
 3. Podłogowe i mobilne;
 4. Listwy przypodłogowe to nowy kierunek montażu. Grzejniki długofalowe montuje się na obwodzie pomieszczenia na poziomie listwy przypodłogowej lub w specjalnie zaprojektowanej listwie przypodłogowej. Zwykle używany dodatkowo do sufitu średniofalowego.

Jak obliczyć moc grzałki?

Aby pomieszczenie nagrzewało się równomiernie i wystarczająco do komfortowego pobytu, musisz obliczyć, ile i jakiej mocy urządzeń grzewczych potrzebujesz. Zazwyczaj moc obliczana jest z szybkością 100 watów na metr kwadratowy. Ale w praktyce warto również wziąć pod uwagę materiał ścian domu, ilość i powierzchnię przeszkleń, wysokość sufitów, przeciągi, ilość i materiał mebli w pomieszczeniu oraz inne czynniki. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie kombinacji grzejników sufitowych i ściennych z budżetem mocy o 10-15% wyższym od wymaganego oraz z kontrolą temperatury. Dzięki temu w przypadku nienormalnych mrozów lub awarii jednego z urządzeń będziesz miał pewność, że nie zamarzniesz.

Najlepsze promienniki podczerwieni na rok 2020

Modele uwzględnione w recenzji:

ModelCena £
Ballu BIH-S2-0,63 290 ₽
Hyundai H-HC4-25-UI7102 684 ₽
RESANTA ICO-20003 230 ₽
Timberk TCH Q2 800770 ₽
Piwonia 10 Lux4 150 ₽
Timberk TCH AR7 10001 736 ₽
Timberk TIR HP1 18003 617 ₽

Timberk TIR HP1 1800

Siódme miejsce w rankingu zajmuje skandynawska marka technologii klimatycznych.

Urządzenie o średniej fali. Obejmuje ścianę, sufit i ramię teleskopowe. Wędka nie wchodzi w skład zestawu, należy ją dokupić.

Timberk TIR HP1 1800 składa się z elementu grzejnego z włókna węglowego, reflektora zamontowanego za grzejnikiem, izolowanej termicznie obudowy oraz kratki ochronnej.

Deklarowana moc urządzenia - 1800 W odpowiada ogrzewanej powierzchni 16-18 mkw.

Urządzenie posiada klasę ochrony przed pyłem i wodą IP65, jest odporna na działanie deszczu i ukierunkowanych strumieni wody, co pozwala na pracę nie tylko w domu, ale także na zewnątrz iw wilgotnych pomieszczeniach.

Timberk TIR HP1 1800

Zalety:

 • szybkie nagrzewanie;
 • regulowany kąt nachylenia;
 • ochrona przed wodą i kurzem;
 • atrakcyjny wygląd.

Niedogodności:

 • brak pilota w standardzie.

Timberk TCH AR7 1000

Szóste miejsce zajmuje kolejny przedstawiciel skandynawskiej marki - stacjonarna jednostka długofalowa.

Możliwość montażu na ścianie lub suficie za pomocą dołączonych wsporników.
Jako dodatkową opcję producent oferuje mocowania wysięgników, które umożliwiają montaż grzałki w pewnej odległości od ściany lub sufitu.

Element grzejny składa się z aluminiowego elementu grzejnego wykonanego w postaci rurek. Konstrukcja ta w połączeniu ze stalowym odbłyśnikiem zapewnia kierunkowy przepływ promieniowania podczerwonego, co pozwala na zastosowanie sprzętu w otwartych przestrzeniach, loggiach czy werandach.

Moc urządzenia wystarcza na ogrzanie 10 mkw. i wynosi 1000 W.
Temperatura elementu grzejnego Timberk TCH AR7 1000 na powierzchni elementu grzejnego wynosi 250-300 С °.

Korpus i kratka nie nagrzewają się do takich wartości, co pozwala na bezpieczne ustawienie grzejnika nie tylko na suficie, ale również na ścianach na niewielkiej wysokości.

Kolejną gwarancją bezpieczeństwa jest wyłącznik bezpieczeństwa przed przegrzaniem.

Timberk TCH AR7 1000

Zalety:

 • rentowność;
 • ochrona przed przegrzaniem;
 • szybki dostęp do temperatury roboczej.

Niedogodności:

 • brak regulacji temperatury ogrzewania;
 • brak pilota.

Piwonia 10 Lux

Generator ciepła na podczerwień produkcji rosyjskiej. Jeden element grzejny służy jako urządzenie grzewcze, które przenosi ciepło na płytę odblaskową.
Zalecana powierzchnia ogrzewanego pomieszczenia to 10 mkw.

Peony 10 Lux mocuje się do sufitu lub ściany za pomocą dołączonych w zestawie łączników.

Urządzenie dostępne jest w trzech kolorach - białym, beżowym i żółtym.

Piwonia 10 Lux

Zalety:

 • rentowność;
 • wysokiej jakości montaż.

Niedogodności:

 • brak regulacji temperatury ogrzewania;
 • brak pilota.

Timberk TCH Q2 800

Na czwartym miejscu znajduje się jednostka przenośna.

Jako elementy grzejne zastosowano dwie rurki węglowe.

Całkowita moc urządzenia to 800 W. Każdy z elementów grzejnych można włączać oddzielnie, regulując w ten sposób moc grzania.

Urządzenie posiada automatyczne wyłączanie przy przewróceniu, realizowane jest za pomocą przycisku z tyłu obudowy.

Korpus wykonany z żaroodpornego tworzywa sztucznego, od tyłu izolowany termicznie od metalowych płyt odbłyśnikowych. U góry obudowy znajduje się uchwyt do przenoszenia.
Moc urządzenia wystarcza do ogrzania pomieszczenia o powierzchni 10-12 mkw.

Timberk TCH Q2 800

Zalety:

 • regulacja mocy;
 • kompaktowy rozmiar.

Niedogodności:

 • Mechanizm zabezpieczający przed przewróceniem będzie działał tylko wtedy, gdy urządzenie spadnie na tylną powierzchnię, dlatego ochrony tej nie można uznać za absolutnie niezawodną.

RESANTA ICO-2000

Trzecim najpopularniejszym miejscem wśród kupujących jest promiennik podczerwieni firmy RESANTA.

Urządzenie składa się z dwóch elementów grzejnych, które ogrzewają panele promieniujące do 250 ° C.
Zgodnie z instrukcją dozwolony jest tylko montaż na suficie na wysokości co najmniej 2,5 m od podłogi.

Podczas montażu zaleca się umieszczenie urządzenia w odległości co najmniej 10 cm od sufitu i co najmniej 50 cm od najbliższego obiektu, który może być narażony na długotrwałe nagrzewanie.

Deklarowana moc to 2000 W. Jeśli używasz modelu jako głównego źródła ciepła, ta moc wystarczy do pomieszczenia o powierzchni 20 metrów kwadratowych. W przypadku zastosowania dodatkowego grzejnika powierzchnia wyniesie 40 mkw.

RESANTA ICO-2000

Zalety:

 • duża powierzchnia paneli promieniujących;
 • rentowność.

Niedogodności:

 • brak regulacji mocy grzania.

Hyundai H-HC4-25-UI710

Drugie miejsce w opinii kupujących zajmuje średniofalowe urządzenie na podczerwień Hyundai H-HC4-25-UI710. Jako element grzejny wykorzystuje rurkę z włókna węglowego otoczoną żaroodpornym szkłem.

Model można zamontować na ścianie, opcjonalnie producent oferuje montaż na statywie, który należy dokupić osobno.

Dzięki falom o średnim spektrum grzejnik jest w stanie nadać ukierunkowaną wiązkę promieni podczerwonych, szybko nagrzewając powierzchnię.

Moc znamionowa 2500 W wystarcza do ogrzania pomieszczenia o powierzchni 20 m2.

Hyundai H-HC4-25-UI710 ma kontrolę temperatury i urządzenie zabezpieczające, które wyłącza urządzenie, jeśli się przegrzeje.

Hyundai H-HC4-25-UI710

Zalety:

 • natychmiastowe wyjście do trybu pracy;
 • zmienny kąt nachylenia grzejnika;
 • ochrona przed przegrzaniem.

Niedogodności:

 • spirale emitują w widzialnej części widma, co może przeszkadzać w ciemności.

Ballu BIH-S2-0,6

Pierwsze miejsce w rankingu grzejników domowych zajmuje urządzenie bardziej odpowiednie do użytku w biurach. Jest to opcja sufitu przeznaczona do integracji z systemem sufitów podwieszanych Armstrong. Ma wymiary 60 na 60 cm i dokładnie odpowiada wymiarom płyt sufitowych.

Zasada działania modelu jest porównywalna do działania „ciepłej podłogi” - na podłożu termoizolacyjnym zamontowana jest wężownica grzejna, zamknięta od góry materiałem kompozytowym, który wypromieniowuje ciepło odbierane z nagrzewania wężownicy.

Dla ułatwienia montażu w każdym z czterech rogów grzejnika znajdują się ucha do montażu na wieszakach.

Deklarowany pobór mocy to 600 W, przy zalecanej powierzchni pomieszczenia 12 m2.

Ballu BIH-S2-0,6

Zalety:

 • wysoka wydajność;
 • rentowność;
 • bezpieczeństwo.

Niedogodności:

 • przeznaczony do sufitów podwieszanych, co ogranicza możliwość zastosowania w małych domach.

Wskazówki dotyczące instalacji promienników podczerwieni

Niezawodność dalszego użytkowania urządzenia zapewni przestrzeganie kilku wskazówek dotyczących montażu sprzętu:

 1. Aby podłączyć grzejnik, wybierz kabel o przekroju co najmniej 1,5 mm.
 2. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi ostrożnego ustawiania urządzenia, szczególnie w odniesieniu do wysokości i odległości od przedmiotów.
 3. Upewnij się, że urządzenie, zwłaszcza fale o krótkiej i średniej długości, nie jest dostępne dla dzieci.
 4. Zainstaluj dodatkowy termostat, aby móc regulować temperaturę ogrzewania.

Jeżeli masz wątpliwości co do montażu lub wyboru mocy urządzenia skonsultuj się ze specjalistami i powierz im dobór sprzętu i jego instalację.

Jeśli masz jakieś doświadczenia z promiennikami podczerwieni lub przydatne wskazówki związane z ich obsługą, podziel się nimi w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *