Ocena najlepszych szorowarek na rok 2020

0

Nowoczesne firmy sprzątające, dostarczające ogromną ilość sprzętu do czyszczenia podłóg, oferują różne opcje maszyn do czyszczenia podłóg, o różnych funkcjach i kosztach. Szorowarki stawiają wysokie wymagania co do jakości i rezultatu czyszczenia, wygody w procesie pracy.

Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowała dla Państwa ocenę wysokiej jakości szorowarek na rok 2020, w której zaprezentowane zostaną najpopularniejsze mechanizmy. Wyjaśnijmy, dlaczego przed zakupem należy zwrócić uwagę na modele, z którymi wygodnie jest pracować, aby uzyskać doskonałą czystość w pomieszczeniach przemysłowych, mieszkalnych, handlowych. Podamy rekomendacje, który produkt firmy lepiej kupić.

Cel skrubera

Podczas sprzątania dużego pomieszczenia niezbędne są maszyny do czyszczenia podłóg. Obiekty wielkogabarytowe muszą mieć rozwiązania technologiczne w nowoczesnych warunkach czyszczenia, w przeciwieństwie do dotychczasowych metod czyszczenia wiadrem i szmatką.

Maszyny do czyszczenia podłóg są szczególnie poszukiwane do czyszczenia:

 • supermarkety, dworce, szpitale, w których powietrze jest nasycone szkodliwą florą bakteryjną;
 • duże obiekty, w których mycie podłogi należy wykonać w krótkim czasie;
 • gdzie jakość czyszczenia musi być wyższa niż praca ręczna;
 • w celu zmniejszenia liczby pracowników zatrudnionych do sprzątania.

Nowoczesna technologia czyszczenia zapewnia profesjonalne czyszczenie posadzki na mokro i jest alternatywą dla ciężkiej pracy ręcznej sprzątaczy pokojowych. Szorowarki od dawna zajmują należne im miejsce w szeregach urządzeń czyszczących w obiektach, w których odnotowuje się dużą koncentrację ludności, takich jak budynki lotnisk, dworce kolejowe, metro, centra sportowe i handlowe, magazyny i obiekty produkcyjne. Ułatwili pracę setkom pracowników, dzięki czemu jest szybka, wysokiej jakości i wygodna.

Nowoczesna maszyna jest corocznie modernizowana, jest lekka i wytwarza mniej hałasu, a to zapewnia prostotę i wygodę procesu czyszczenia. Jest często używany do małych pomieszczeń i do domu.

Zasada działania

Urządzenie profesjonalnych agregatów do czyszczenia podłóg zawiera:

 • pojemniki do nalewania czystej i zużytej wody;
 • pompa próżniowa;
 • silnik elektryczny;
 • szczotki napędowe;
 • łopatki do zbierania zużytej cieczy;
 • koła napędowe i nienapędowe.

Gdy silnik pracuje, szczotki są aktywowane, aby oczyścić przestrzeń narządów płciowych, rozprowadzając po niej wodę z mydłem. Brudna woda zbierana jest łopatką wyłapującą do zbiornika, gdzie pompowana jest pompą o dużej sile ssania.

Operator sprzętu ustala dla niego kierunek ruchu, a koła z rolkami nośnymi zapewniają stabilność i aktywność ruchową.

Środki do czyszczenia pomieszczeń pozwalają szybko, skutecznie i dokładnie wyczyścić podłogę oraz wypolerować różnego rodzaju wykładziny podłogowe.

Co to jest skruber czyszczący

Profesjonalny sprzęt jest dziś reprezentowany przez kilka opcji dla jednostek o charakterystycznych typach:

 1. Rodzaj zasilania: sieciowe lub akumulatorowe.
 • Maszyna elektryczna jest wyposażona w przewód, działa z sieci i ma nieograniczony czas na zbiory. Jedyną niedogodnością może być promień ruchu mechanizmu i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa związanych z ciągłym monitorowaniem jakości izolacji na całej długości kabla. Takie mechanizmy są wygodne podczas pracy, gdy większość ludzi nie przeszkadza w ustanowieniu porządku (wieczorem i w nocy).
 • Maszyna zasilana bateryjnie jest wygodna i bezpieczna w użytkowaniu, ale jej czas jest ograniczony przez ładowanie zasilacza i ta technika jest znacznie droższa niż jednostki sieciowe. Akumulator bez doładowania pozwala utrzymać stan pracy urządzenia przez 4-8 godzin. Ładowanie trwa od 8 do 12 godzin, więc musisz mieć zapasowy zasilacz. Istnieją dwa rodzaje baterii - otwarte i zamknięte. Te pierwsze są trwalsze, tańsze niż zamknięte. Jednak proces czyszczenia przestrzeni za pomocą tego typu ładowania należy przeprowadzać w pomieszczeniach o dobrej wentylacji. Wymaga również ciągłego monitorowania podczas pomiaru gęstości i poziomu elektrolitów. Przy zamkniętym ładowaniu popularne szorowarki są droższe, łatwiejsze w obsłudze, ale mają o 40% krótszą żywotność niż otwarte baterie.

 1. Rodzaj sterowania: ręczny iz siedzeniem dla operatora maszyny.
 • Mechanizm ręczny: operator za pomocą specjalnych uchwytów samodzielnie popycha urządzenie w różnych kierunkach. Są kompaktowe, zwrotne i wygodne w użyciu podczas sprzątania małych powierzchni z wąskimi przejściami.
 • Mechanizmy wyposażone w pozycję stojącą lub siedzącą dla operatorów są sterowane za pomocą kierownicy i pedałów. Są duże i zajmują duże powierzchnie do czyszczenia. Jednocześnie operator sterujący maszyną wykonuje pracę bez wysiłku fizycznego.
 1. Rodzaj szczotek: tarczowe lub walcowe (cylindryczne).
 • Szczotki talerzowe są bardziej odpowiednie do czyszczenia gładkich powierzchni podłogowych. Regulując stopień docisku tarcz czyszczących do powierzchni podłogi, czyszczenie na mokro odbywa się z maksymalną skutecznością.
 • Szczotki cylindryczne służą do czyszczenia szorstkich i wytłaczanych powierzchni, do czyszczenia podłóg z płytek ceramicznych z widocznymi fugami.

Jakość mechanizmu zależy również od pokrycia szczotek włosiem, które jest szybko usuwane podczas pracy. Szczotki należy wymieniać co 300 przepracowanych godzin, w tym czasie włosie zmniejsza się do 6 mm.

Kryteria doboru mechanizmów mycia i czyszczenia podłóg

Przy ogromnym wyborze różnych modeli sprzętu czyszczącego trudno jest od razu wybrać niezbędną maszynę zgodnie z potrzebami każdego klienta. W tym celu należy ustalić, jak dobrać niezbędny sprzęt w przystępnej dla kupującego cenie, na co zwrócić uwagę, aby sprzęt w 100% wykonywał swoją funkcjonalność.

Ważnymi czynnikami przy wyborze szorowarki są:

 1. Obszar czyszczenia.
 2. Materiał, z którego składa się podłoga.
 3. Istniejące windy, schody, schody ruchome, trudno dostępne miejsca.
 4. Częstotliwość czyszczenia podłogi.
 5. Łatwe do wymiany lub naprawy pędzle.
 6. Dostępność przy wyborze części zamiennych, materiałów eksploatacyjnych.
 7. Pojemności, konserwacja baterii.
 8. Wymiary, waga, koszt.

Przed rozwiązaniem problemu, którą myjnię lepiej kupić, należy mieć podstawowe informacje na temat każdego rodzaju sprzętu, aby uzyskać niezbędne zalecenia od profesjonalnych menedżerów.

Rodzaje maszyn do czyszczenia podłóg

Istnieją następujące mechanizmy czyszczenia powierzchni:

 • popchnięty;
 • z napędem na koła;
 • z siedzeniem dla operatorów (jeźdźców);
 • polerowanie podłóg (mechanizm jednotarczowy).

Wszystkie jednostki myjące (poza modelem do polerowania powierzchni) działają w taki sposób, że wodny roztwór składający się z wody i chemikaliów podawany jest na wałek lub obracającą się szczotkę. Podczas obracania powierzchnia jest myta, a belka znajdująca się za szczotką zasysa powstały brud.

Szorowarki działają na:

 • napęd elektryczny o napięciu 220 V;
 • bateria.

Charakterystyka strefy mycia

Głównym pytaniem przed zakupem myjki do podłóg jest wielkość czyszczonej powierzchni. Wybierając go, potrzebujesz następujących informacji:

 • materiał podłogowy;
 • rodzaje zanieczyszczeń;
 • wymagany czas czyszczenia - czyszczenie okresowe lub ogólne.

Obszar czyszczenia według typu podłogi

Oczyszczone pomieszczenia są obliczane zgodnie z powierzchnią teoretyczną lub praktyczną:

 • teoretycznie oblicza się prędkość i szerokość czyszczonej powierzchni;
 • zwykle obszar teoretyczny jest wyższy niż praktyczny;
 • ze względów praktycznych wskazane są rzeczywiste wymiary obszarów, na których prowadzone są zbiory;
 • wartość wylotowej powierzchni czyszczenia, wyrażona wm2 / godzinę.

Oprócz wymiarów czyszczonej przestrzeni potrzebne są informacje o kątach i innych przeszkodach. Wpływa to na wybór szerokości kruszywa przy porządkowaniu.

Konieczne jest dobranie szorowarki z uwzględnieniem preferencji dla sztywności szczotki w postaci krążka lub walca, dla której najpierw testowane są powierzchnie czyszczące.

Najlepsi producenci sprzętu czyszczącego

Na rynku sprzętu do czyszczenia podłóg można kupić najlepsze modele pralek znanych marek, w których prezentowane są niedrogie i drogie produkty. Wybierając producentów urządzeń do czyszczenia podłóg, należy zwrócić uwagę na reputację firmy, recenzje konsumentów, a także dostępność centrum serwisowego z częściami zamiennymi. Niska cena nie powinna być priorytetem przy wyborze sprzętu.

Obecnie najbardziej popularni i poszukiwani są producenci takich znanych firm:

 • Cleanfix (Szwajcaria);
 • Windsor (Ameryka);
 • Nilfisk (Dania);
 • Numatic (Anglia);
 • Portotecnica (Włochy);
 • Taski (USA);
 • Columbus (Szwajcaria);
 • Karcher (Niemcy).

Szwajcarski sprzęt do czyszczenia podłóg Cleanfix ma szeroki zakres kosztów - od 90 tysięcy rubli do 1 miliona, ale nie jest w pełni reprezentowany na rynku rosyjskim. Modele tej marki pozwalają na dobór najskuteczniejszych mechanizmów czyszczących dla każdego konsumenta. Mają te same funkcje, właściwości i jakość, co produkty marki Karcher.

Amerykańska firma Windsor, część Karcher Group, produkuje szeroką, zmodyfikowaną gamę automatów szorująco-suszących, które nie mają miejsca dla operatora. Produkt stawia na oszczędne wykorzystanie wody i energii elektrycznej. Firma posiada patent na technologię produkcji szczotek. Średnia cena to 550 tysięcy rubli.

Jedna z najpopularniejszych marek w Europie, Nilfisk z Danii, zaczęła produkować wszelkiego rodzaju mechanizmy już w XX wieku, najpierw produkując odkurzacze, a następnie wysokiej jakości sprzęt do czyszczenia podłóg o różnych konfiguracjach i kosztach. Modele wyróżniają się prostotą obsługi, ekonomicznym zużyciem detergentów. Sprzęt nie jest tani, średnia cena to 680 tysięcy rubli.

Urządzenia do czyszczenia podłóg Numatic (Anglia) należą do „elity” mechanizmów czyszczących, wyróżniają się dobrą manewrowością, wygodnym sterowaniem. Marka reprezentuje produkty akumulatorowe i sieciowe. Sprzątanie można przeprowadzić zarówno w pomieszczeniach o dużej powierzchni, jak iw małych biurach. Zakres cen wynosi od 90 do 750 tysięcy rubli, co jest dość akceptowalnym kosztem, biorąc pod uwagę jego wysoką jakość.

Urządzenia włoskiej marki Portotecnica są proste w obsłudze, mają doskonałą jakość i stosunkowo niski koszt. Są używane podczas sprzątania siłowni lub supermarketu. Taki sprzęt kosztuje od 200 do 250 tysięcy rubli.

Porządkując rzeczy w strefie przemysłowej, wykorzystuje się sprzęt włoskiej marki Fimap. Te wysokiej klasy szorowarki kosztują do 2,5 miliona rubli.Małe kompaktowe urządzenie do mniejszych obszarów można kupić za 70 tysięcy rubli.

Amerykańska marka Taski to znany producent sprzętu żniwnego popularnego północnoamerykańskiego koncernu Diversey. Posiada ciekawe rozwiązanie techniczne związane ze specjalną technologią szczotek i skrobaków, oszczędne zużycie środków do czyszczenia podłóg. Maszyna wyposażona jest w krzesło pracownicze. Ma wysoką cenę.

Na uwagę zasługują profesjonalne, wysokiej jakości maszyny czyszczące Columbus ze Szwajcarii. Dzięki nim czyszczenie podłogi w każdym pomieszczeniu jest łatwe i proste. Maszyna działa na akumulatorach, można od razu zakupić zamiennik do ładowania, a także części zamienne i detergenty.

Na rynku rosyjskim najpopularniejsza jest niemiecka marka Kärcher. Marka charakteryzuje się bardzo wysoką jakością produktów, jest popularna w Federacji Rosyjskiej, we wszystkich krajach europejskich. Firma cieszy się doskonałą opinią, dużym przedziałem cenowym, licznymi biurami na całym świecie i jest uważana za najdroższą markę.

Ocena najlepszych szorowarek

Model Cleanfix RA431E, Szwajcaria

Maszyna jest podłączona do sieci elektrycznej. Przeznaczony do czyszczenia przeciętnych powierzchni magazynów, fabryk, biur, powierzchni handlowych. Prosty i niezawodny w obsłudze. Dobry efekt czyszczenia uzyskuje się dociskając szczotkę do powierzchni podłogi. Koła o dużej średnicy zapewniają płynną pracę i brak wibracji. Urządzenie porusza się niezależnie, podążając za ruchem szczotki elektrycznej.

Model ma dobrą manewrowość, łatwy w transporcie. Dostęp do akumulatora jest dobry. Jest kompaktowy i niezawodny w eksploatacji. Ma wysoką skuteczność czyszczenia dla średnich powierzchni. Zainstalowane sztywne zbiorniki z grubymi przezroczystymi ścianami na wodę i brudne płyny są całkowicie oczyszczone z brudu. Poprzez przezroczystą pokrywę następuje wizualna kontrola poziomu jej wypełnienia płynami.

W regulowanej rączce znajdują się klucze dla pracownika, regulator do podawania roztworów mydła i uchwyt do wyciskania.

Do korzystania z mechanizmu nie jest wymagane żadne specjalne przeszkolenie i doświadczenie pracownika.

Zastosować:

 • w obiektach infrastruktury transportowej;
 • w magazynach;
 • w kompleksach sportowych;
 • w obiektach socjalnych średniej wielkości.

Cena to 175950 rubli.

Cleanfix RA431E

Zalety:

 • wysoka wydajność;
 • szeroka średnica szczotki;
 • mały rozmiar

Niedogodności:

 • długi kabel elektryczny;
 • napęd ręczny (pchany).

Model Windsor Chariot "Standart", USA

Jeden z najnowszych osiągnięć, samochód akumulatorowy amerykańskiej marki nie ma odpowiednika na świecie. Stworzony w formie rydwanu z „stojącym” miejscem pracy. Jego unikalne możliwości zostały docenione przez setki nabywców. Ma niewielkie rozmiary, doskonale skalkulowaną konstrukcję, która pozwala rozkładać się w wąskich przejściach od 134 cm, zapewniając wysokiej jakości sprzątanie pomieszczenia.

Rowerzysta ma wysoką wydajność, którą zwiększa szybka wymiana baterii. Patent na system AquaMizer może zmniejszyć zużycie roztworów mydła nawet o 30%.

Wyposażony w 2 szczotki talerzowe o prędkości obrotowej do 300 obrotów. Do szczotki pompowana jest woda. Zainstalowane są zbiorniki membranowe o pojemności 114 litrów na czystą i brudną wodę.

Dobra opcja do szybkiego i wysokiej jakości czyszczenia dużych pomieszczeń. Nieprzerwaną pracę zapewniają akumulatory o dużej mocy. Sterowanie za pomocą kierownicy i pedałów.

Odpowiedni:

 • do głębokiego czyszczenia i mycia dużych powierzchni (podłogi w sklepach, salach koncertowych, wystawowych);
 • sprzątanie biur, terenów przemysłowych;
 • prace przygotowawcze przed kolejnym polerowaniem;
 • czyszczenie dywanów, płytek, powierzchni marmurowych.

Cena to 530,564 rubli

Windsor Chariot „Standart”

Zalety:

 • duża moc napędu szczotki;
 • dostępność zestawu do szybkiej wymiany baterii.

Niedogodności:

 • mała pojemność zbiornika na czystą i brudną wodę.

Model SC3500, Dania

Wygodna, zmechanizowana obsługa szorowarki SC3500 marki Nilfisk zapewnia pomoc w uzyskaniu wysokich wyników i doskonałej jakości czyszczenia powierzchni różnych obiektów.

Maszyna posiada następujące ulepszenia:

 • zwiększona wydajność podczas mycia i suszenia dużych powierzchni;
 • szybka, wygodna ergonomia i zwrotność z automatycznym włączaniem elementów czyszczących;
 • lepsze efekty czyszczenia dzięki zwiększeniu nacisku szczotki na powierzchnie podłogi.

Jego maksymalna wydajność to 4260 m2 / godzinę.

Wyposażony w 2 szczotki elektryczne, siedzenie operatora.

Odpowiedni:

 • podczas sprzątania dużej powierzchni handlowej;
 • przy czyszczeniu powierzchni z posadzkami ceramicznymi, parkietowymi, marmurowymi.

Cena to 406 354 rubli

Nilfisk SC3500

Zalety:

 • automatyczne opuszczanie elementów mocujących;
 • zmiana siły nacisku na szczotkę;
 • Reflektory LED.

Niedogodności:

 • podwyższony (69 dB) poziom hałasu;
 • duże wymiary.

Model Becker A5 EVO 50B Numatic, Anglia

Akumulator marki Numatic jest bardzo łatwy w obsłudze, ma łatwy dostęp do wszystkich jednostek technologicznych. Wysokiej jakości czyszczenie zapewnia płynnie poruszająca się szczotka w połączeniu ze zbiornikiem na brudne odpady.

Maszyna charakteryzuje się wysoką wydajnością (do 2000 m2 / godzinę) i zapewnia dobrą jakość procesu. Wyposażony w 1 elektroszczotkę.

Mechanizm posiada wbudowaną ładowarkę, mały (do 0,5 m) kabel do ładowania oraz adapter. Etui wyposażone jest we wskaźnik niskiego poziomu naładowania baterii.

Znajduje zastosowanie w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu:

 • sklep, restauracja, centrum handlowe;
 • hurtownia apteczna, placówki medyczne;
 • obszar tranzytowy w obszarze publicznym.

Cena to 43875 rubli

Becker A5 EVO 50B Numatic

Zalety:

 • dodatkowe akcesoria (ładowarka i bateria);
 • mobilność w pracy;
 • dobra szerokość czyszczenia.

Niedogodności:

 • niewystarczająca objętość pojemnika na zużyty płyn.

Model Portotecnica Lavamatic, Włochy

Akumulatorowa szorowarka włoskiej marki jest bardzo wygodna i mobilna. Nie jest przywiązany do konkretnego miejsca, ponieważ działa z autonomicznie ładującego się akumulatora.

Posiada następujące cechy:

 • maksymalny okres użytkowania;
 • wysoka wytrzymałość;
 • nieograniczony czas pracy produktu;
 • obecność funkcji suszenia.

Służy do porządkowania:

 • na siłowniach;
 • lokale biurowe i handlowe.

Cena to 222840 rubli.

Portotecnica Lavamatic

Zalety:

 • zwartość urządzenia czyszczącego;
 • duża pojemność zbiornika na roztwory czyszczące.

Niedogodności:

 • niewykryty.

Model TASKI swingo 2100μicro, USA

Amerykańska marka TASKI prezentuje bezprzewodowy model do sprzątania dużych przestrzeni, wyprodukowany dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym. Maszyna łączy w sobie niewielkie rozmiary, szybkość, zwrotność i dużą produktywność.

Wyposażony w 2 szczotki elektryczne o szerokim położeniu bocznym.

Zupełnie nowe podejście do projektowania z możliwością zmiany położenia szczotek do przylegania bocznego to gwarancja zmniejszenia pracy ręcznej operatora i zwiększenia powierzchni do czyszczenia.

Zwartość mechanizmu pozwala przenieść windę na wszystkie piętra pomieszczenia, aby wyczyścić nie tylko powierzchnie płaskie, ale także klatki schodowe.

Łatwość przygotowania urządzenia do pracy, konserwacji i przechowywania, zachowuje maksymalną wydajność i krótki czas na przeszkolenie operatora do pracy z tym modelem.

Wydajność praktycznego obszaru czyszczenia wynosi 5000 m2 / s na jeden kolektor lub 2100 m2 / godzinę

Cena modelu: 1370 000 rubli.

TASKI swingo 2100μicro

Zalety:

 • żywotność baterii przekracza 4 godziny;
 • duża pojemność zbiornika cieczy;
 • ekonomiczne zużycie roztworu myjącego;
 • wygodne miejsce pracy operatora.

Niedogodności:

 • duża waga;
 • wysoki poziom hałasu.

Model RA 43 B 40 COLUMBUS, Szwajcaria

Szwajcarski model Columbus RA 43 B 40 przeznaczony jest do sprzątania małych i średnich przestrzeni.

Wyposażony w mocną baterię, która pozwala pracować ponad 2,5 godziny.Pojemnik z brudnym płynem zamykany jest przezroczystą pokrywką i posiada gładkie powierzchnie boczne, co ułatwia czyszczenie.

Listwa zasysająca brud jest umieszczona na ruchomym zawieszeniu, które skutecznie zbiera brudną wodę. Gumowe akcesoria można wymieniać bez użycia narzędzi, a kółka zapewniają stabilny ruch.

Odpowiedni:

 • w kompleksie hotelowo-restauracyjnym;
 • w placówkach medycznych;
 • w placówkach szkolnych i przedszkolnych.

Maszyna jest wygodna w użyciu, ponieważ:

 • istniejący otwór o dużej średnicy umożliwia szybkie nalanie czystej cieczy do zbiornika;
 • dopływ wody jest płynnie regulowany;
 • zużyty płyn jest odprowadzany do zlewu lub otworu narządów płciowych;
 • docisk szczotki jest regulowany.

Cena to 238209 rubli.

RA 43 B 40 COLUMBUS

Zalety:

 • wyjmowany filtr wlotowy;
 • wyjmowany zbiornik na brudną wodę.

Niedogodności:

 • niewykryty.

Model Karcher BD 30/4 C Bp Pack, Niemcy

Ręczny skruber tarczowy niemieckiej marki Karcher BD 30/4 C Bp Pack przeznaczony jest do czyszczenia małych powierzchni.

Produkt jest zasilany bateryjnie, lekki i posiada składany uchwyt. Z łatwością porusza się zarówno po płaskiej powierzchni, jak i po schodach. Różni się wysoką mobilnością podczas sprzątania obszarów z dużą ilością mebli. Jeśli pracownik znajdzie się w wąskiej przestrzeni, należy obrócić jednostkę ssącą w przeciwnym kierunku, a proces czyszczenia nie zostanie przerwany.

Tryb pracy i ilość roztworu mydła reguluje się przyciskami umieszczonymi na panelu sterowania. Podczas pracy brudna ciecz gromadzona jest w wyjmowanym zbiorniku, który można łatwo wyczyścić i napełnić czystą wodą.

Szorowarka jest zasilana bateriami. Jego naładowanie wystarcza na 1 godzinę ciągłej pracy. Akumulator litowo-jonowy ładuje się w ciągu 2 godzin, po czym urządzenie jest gotowe do dalszego czyszczenia.

Cena to 111390 rubli.

Karcher BD 30/4 C Bp Pac

Zalety:

 • ścisłość;
 • manewrowość;
 • wydajność.

Niedogodności:

 • niewykryty.

Po rozważeniu modeli ocen sprzętu czyszczącego, po przestudiowaniu recenzji wdzięcznych kupujących, klient może złożyć zamówienie online lub kupić sprzęt, który lubi w specjalistycznym sklepie.

Mamy nadzieję, że podana ocena pomoże Ci wybrać wysokiej jakości i niezbędną szorowarkę.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *