Ocena najlepszych pomp ciepła do ogrzewania domu na 2020 rok

0

Coraz popularniejsze stają się pompy ciepła, które wykorzystują naturalną energię do wydobywania ciepła w systemach grzewczych i wodociągowych. Wybór takich systemów na rynku jest świetny, jednak cena też jest wysoka. Redaktorzy strony „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Państwa przegląd najlepszych pomp ciepła na rok 2020.

Zasada i schemat pompy ciepła, typy

Zasada

Konstrukcja każdej pompy ciepła przewiduje 2 części: zewnętrzną (pochłania ciepło ze źródeł zewnętrznych) i wewnętrzną (przekazuje odebrane ciepło bezpośrednio do systemu ogrzewania pomieszczenia). Zewnętrzne odnawialne źródła energii cieplnej to np. Ciepło z ziemi, powietrza lub wód gruntowych. Taka konstrukcja pozwala znacznie obniżyć koszty ogrzewania lub chłodzenia prywatnego domu, ponieważ około 75% energii jest wytwarzane dzięki darmowym źródłom.

Schemat pracy

W skład systemu grzewczego wchodzą: parownik; kondensator; zawór upustowy, który zmniejsza ciśnienie w układzie; sprężarka zwiększająca ciśnienie. Każda z tych jednostek jest połączona ze sobą zamkniętym obwodem rurociągu, wewnątrz którego znajduje się czynnik chłodniczy. Czynnik chłodniczy w pierwszych cyklach znajduje się w stanie ciekłym, w kolejnym - w stanie gazowym. Substancja ta ma niską temperaturę wrzenia, dlatego dzięki opcji wyposażenia ziemnego można ją przekształcić w gaz, osiągając poziom temperatury gruntu. Następnie gaz dostaje się do sprężarki, gdzie następuje silne sprężenie, co prowadzi do szybkiego nagrzania. Następnie gorąca para dostaje się do wewnętrznej części pompy ciepła i jest już tutaj używana bezpośrednio do ogrzewania pomieszczeń lub podgrzewania wody. Czynnik chłodniczy ochładza się, skrapla i ponownie przechodzi w stan ciekły. Ciecz przepływa przez zawór rozprężny do części podziemnej, aby powtórzyć cykl ogrzewania.

Zasada chłodzenia takiej instalacji jest podobna do zasady ogrzewania, ale nie grzejniki, ale stosowane są klimakonwektory. W takim przypadku kompresor nie działa. Zimne powietrze ze studni wpada bezpośrednio do układu klimatyzacji.

Rodzaje pomp ciepła

Jakie są typy pomp ciepła? Rozróżnij urządzenia za pomocą zewnętrznego źródła energii cieplnej, które jest wykorzystywane w systemie. Wśród opcji domowych istnieją 3 typy.

Ziemia lub ziemia („powietrze-ziemia”, „woda-ziemia”)

Zastosowanie ziemnej pompy ciepła jako źródła energii cieplnej zapewni ekologiczne i bezpieczeństwo. Koszt takiego sprzętu jest wysoki, ale jego funkcjonalność jest ogromna. Nie jest wymagana częsta konserwacja i zapewnia długą żywotność.

Gruntowe pompy ciepła mogą być dwojakiego rodzaju: z pionową lub poziomą instalacją rurociągów.Metoda pionowego umieszczania jest droższa, ponieważ wymaga głębokiego wiercenia w zakresie 50-200 metrów. W układzie poziomym rury układa się na głębokość około jednego metra. Aby zapewnić zebranie wymaganej ilości energii cieplnej, łączna powierzchnia rurociągów powinna przekraczać 1,5-2 razy powierzchnię ogrzewanych pomieszczeń.

Pompa wodna („woda-powietrze”, „woda-woda”)

W przypadku regionów południowych o ciepłym klimacie odpowiednie są instalacje wodne. W zbiornikach wodnych ogrzewanych przez słońce temperatura wody na określonej głębokości jest stosunkowo stabilna. Zaleca się układanie węży na samym dnie, tam gdzie temperatura jest wyższa. Obciążenie służy do zabezpieczenia rurociągów podwodnych.

Powietrze („powietrze-woda”, powietrze-powietrze ”)

W instalacji powietrznej źródłem energii jest powietrze ze środowiska zewnętrznego, które wpływa do parownika wymiennika ciepła, w którym znajduje się ciekły czynnik chłodniczy. Temperatura czynnika chłodniczego jest zawsze niższa niż temperatura powietrza wpływającego do układu, więc substancja natychmiast wrze i staje się gorącą parą.

Oprócz klasycznych modeli pożądane są połączone opcje instalacji. Takie pompy ciepła są uzupełnione o grzejnik gazowy lub elektryczny. W złych warunkach klimatycznych wydajność urządzenia grzewczego spada, a urządzenie przełącza się na alternatywną opcję ogrzewania. Dodatek taki jest szczególnie istotny dla urządzeń typu „powietrze-woda” lub „powietrze-powietrze”, ponieważ to właśnie tego typu urządzenia charakteryzują się spadkiem sprawności.

W regionach o długich, mroźnych zimach bezpieczniej jest używać gruntowej pompy ciepła. Powietrzne pompy ciepła są odpowiednie dla obszarów o łagodnym klimacie południowym. Również podczas instalowania sprzętu wykorzystującego energię ziemi należy wziąć pod uwagę właściwości gleby. Wydajność pompy ciepła będzie znacznie wyższa w glebie gliniastej niż piaszczystej. Ponadto ważna jest głębokość lokalizacji rurociągów, rury należy układać głębiej niż poziom zamarzania ziemi w zimnych okresach.

Najlepsi producenci pomp ciepła

Informacje zwrotne od kupujących pozwoliły nam na sporządzenie oceny jakościowych producentów pomp ciepła wykorzystujących najlepsze komponenty do produkcji urządzeń grzewczych. Do tych firm należą:

 1. Międzynarodowa firma Stiebel Eltron, założona w Niemczech w 1924 roku.
 2. Amerykańska firma Cooper & Hunter.
 3. Japońska marka Daikin.
 4. Mitsubishi Corporation (Japonia).
 5. Najmłodszym producentem na rynku jest Kitano.
 6. Gree Electric (Chiny).
 7. Hitachi dostarcza wszechstronny sprzęt pasujący do każdego budynku.
 8. Panasonic (Japonia).

Niekwestionowanymi liderami w produkcji wysokiej jakości urządzeń grzewczych są dziś firmy japońskie.

Lepiej jest zdecydować, która firma kupi instalację, biorąc pod uwagę wszystkie cechy i warunki, w jakich będzie ona eksploatowana.

Najpopularniejsze modele pomp ciepła

Aby zrozumieć, jak wybrać sprzęt, aby uzyskać realne oszczędności, ile to kosztuje i jaki będzie okres zwrotu, musisz zapoznać się z jego głównymi typami.

TOP modele według kupujących są następujące:

Geotermalna

Inna nazwa tych urządzeń to system „wody gruntowe”. Pobiera ciepło z gleby poniżej punktu zamarzania, gdzie nawet zimą utrzymuje się lekko dodatnia temperatura. Do pracy wymaga wykonania studni o głębokości do 100 metrów lub poziomego ułożenia w gruncie systemu rur wymiennika ciepła. Ogranicza to możliwość samodzielnego montażu takiego sprzętu. Średnia cena, biorąc pod uwagę podziemny rurociąg, jest wyższa niż w przypadku pomp powietrznych.

Gruntowa pompa ciepła Stiebel Eltron WPC 10

Produkty o niemieckiej jakości od znanego lidera w branży są kompaktowe. Wygodne sterowanie (wyświetlacz dotykowy). Przybliżona cena to 580 tysięcy rubli.

 • Moc 10kW;
 • Wymagana głębokość studni do montażu wynosi 200-250 m.
Gruntowa pompa ciepła Stiebel Eltron WPC 10

Zalety:

 • Kompaktowe wymiary;

Niedogodności:

 • Drogi;
 • Niska moc grzewcza w porównaniu do kolegów.

Gruntowa pompa ciepła Daikin EGSQH10S18A9W

Ogrzewana pojemność do 130 mkw. m., wbudowany zbiornik ciepłej wody, sterowanie elektroniczne oszczędza energię. Średni koszt 1,5 miliona rubli.

 • Moc cieplna 13 kW;
 • Pobór mocy 2,34 kW;
 • Zakres temperatur pracy od 5 do 60 ℃.
Gruntowa pompa ciepła Daikin EGSQH10S18A9W

Zalety:

 • Parametry urządzeń z odprowadzaniem ciepła z gruntu są o 20-25% wydajniejsze od powietrznych i praktycznie nie zależą od zmian temperatury ulicznej.

Niedogodności:

 • Wysoka cena.

Gruntowa pompa ciepła Stiebel Eltron WPC 13

Model charakteryzuje się kompaktowymi rozmiarami i dużą mocą wyjściową. Przybliżony koszt urządzenia: 600-630 tysięcy rubli.

 • Moc cieplna 13 kW;
 • Optymalna głębokość studni to 260 - 325 m.
Gruntowa pompa ciepła Stiebel Eltron WPC 13

Zalety:

 • Kompaktowe wymiary;
 • Wysoki poziom wytwarzanej energii cieplnej.

Niedogodności:

 • Złożoność instalacji;
 • Konieczność wiercenia głębokich studni.

Do podgrzewania ciepłej wody

W przypadku instalacji systemów grzewczych interesujące są instalacje, których instalację można przeprowadzić w domu bez wykonywania dużych prac ziemnych w celu odebrania ciepła z ziemi. Dlatego najbardziej rozpowszechnione są pompy ciepła w układzie „powietrze-woda”.

FAIRLAND AHP13AS

Służy do ogrzewania, dostarczania ciepłej wody i podgrzewania wody basenowej. Istnieje możliwość zastosowania ogrzewania hybrydowego do grzejników oraz w systemach ogrzewania podłogowego. Niski poziom hałasu. Złożony z oryginalnych japońskich komponentów.

 • Moc grzewcza - 13 kW;
 • Maksymalny poziom hałasu to 55 dB;
 • Pobór mocy 2,9 kW.
FAIRLAND AHP13AS

Zalety:

 • Niski koszt (około 200 tysięcy rubli);
 • Możliwość wykorzystania do basenów.

Niedogodności:

 • Nie ma funkcji chłodzenia powietrzem;
 • Działa tylko od 380 V.

FAIRLAND AHP10A

Urządzenie to, przeznaczone do ogrzewania basenów, sprawdza się również jako źródło ciepła w obiegu grzewczym ciepłej wody.

 • Moc grzewcza - 10 kW;
 • Maksymalny poziom hałasu to 55 dB;
 • Pobór mocy 2,3 kW.
FAIRLAND AHP10A

Zalety:

 • Jego charakterystyka pozwala na uzyskanie do 10 kW energii cieplnej z 2,3 kW poboru mocy.

Niedogodności:

 • Wyprodukowano w Chinach z japońskich komponentów, więc jakość jest czasami nieprzewidywalna;
 • Zaprojektowany do pracy przy temperaturze powietrza co najmniej -15 ° C, co nie zawsze jest wykonalne w klimacie Federacji Rosyjskiej.

Cooper & Hunter CH-HP3,5SWNK

Wyposażony w dzieloną sprężarkę i wymiennik ciepła. Charakteryzuje się niskim poziomem hałasu, dzięki czemu możliwa jest instalacja do obsługi lokali mieszkalnych. Idealny do ogrzewania podłogowego. Posiada zewnętrzny zbiornik z wbudowaną grzałką na 1,5 kW jako dodatkowe zabezpieczenie na wypadek gwałtownych spadków temperatury powietrza. Istnieje możliwość zamówienia online z instrukcją, jak samodzielnie zainstalować urządzenie.

 • Moc grzewcza - 3,5 kW;
 • Maksymalny poziom hałasu - 63 dB;
 • Pobór mocy 0,85 kW.
Cooper & Hunter CH-HP3,5SWNK

Zalety:

 • Niski koszt w przedziale 185-200 tysięcy rubli.

Niedogodności:

 • Stosunkowo niska moc;
 • Ograniczona wielkość obszaru ogrzewanego, czas podgrzania wody do +55 ° C to ponad 4 godziny.

Falownik

Tak nazywają się agregaty z możliwością płynnej regulacji mocy sprężarki. Charakteryzują się dokładniejszą kontrolą temperatury, ze względu na brak przejściowych procesów rozruchowych zmniejsza się zużycie sprzętu. Ponieważ nie ma trybu nagłego przełączania, w sieci elektroenergetycznej nie występują prądy rozruchowe (co może być ważne w przypadku słabego okablowania z dala od osiadań).

Sprężarka jest sterowana zgodnie z zasadą częstotliwości: prąd przemienny o standardowych parametrach jest konwertowany przez prostownik na prąd stały. Następnie urządzenie elektroniczne ponownie przekształca je w napięcie przemienne, ale tym razem na wysoką częstotliwość. Takie rozwiązanie nabiera szczególnej przewagi w przypadku zaprojektowania inteligentnego systemu grzewczego, który reaguje na czynniki zewnętrzne bez udziału człowieka.

Ocena najlepszych urządzeń tego typu w 2020 roku:

 1. FAIRLAND AHP13AS;
 2. Cooper & Hunter CH-HP3.5SWNK;
 3. FAIRLAND AHP10A.

Opis tych modeli został już podany powyżej.

Do basenu z wbudowanym bojlerem

Zastosowanie kruszyw odbierających ciepło z otoczenia pozwala zaoszczędzić nawet do 80% energii, a obecność wbudowanego w konstrukcję źródła ciepła zapewnia dodatkową niezawodność instalacji. Ich cecha: zwiększone wymagania dotyczące ochrony antykorozyjnej części, ponieważ woda w basenach jest zwykle nasycona substancjami chemicznie czynnymi (chlor, ozon).

Gruntowa pompa ciepła Danfoss DHP-S 26 Eco

Nowoczesny generator ciepła o dużej niezawodności, zasilany sondą geotermalną zainstalowaną w studniach o łącznej głębokości 500-650 m. Koszt modelu to 1,1-1,2 mln rubli.

Gruntowa pompa ciepła Danfoss DHP-S 26 Eco

Zalety:

 • Funkcja CWU umożliwia jednoczesne ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody.

Niedogodności:

 • Brak możliwości samodzielnego montażu przez użytkownika.

Danfoss DHP-L Opti Pro + 17

Kolejne rozwiązanie wiodącej na rynku szwedzkiej marki. Ma moc cieplną 17 kW, wymaga studni o łącznej głębokości 300-400 m. Przybliżony koszt to 900 tysięcy rubli.

Danfoss DHP-L Opti Pro + 17

Zalety:

 • Sterowanie zależne od pogody;
 • pompy obiegowe o zmiennej prędkości i technologia HGW pozwalają na średni roczny wzrost wydajności nawet o 20% w porównaniu z innymi modyfikacjami.

Niedogodności:

 • Wysoka cena.

Danfoss DHP-S 33 Eco

Instalacja o mocy cieplnej 33,5 kW, całkowita głębokość studni na chłodziwo wynosi 650-830 m. Przedział cenowy instalacji wynosi od 1,2 do 1,3 miliona rubli.

Danfoss DHP-S 33 Eco

Zalety:

 • Wysoki poziom mocy.

Niedogodności:

 • Złożoność instalacji.

Wszystkie pokazane modele są wyposażone w zewnętrzny zbiornik na wodę i grzałkę elektryczną. Mogą być również połączone w sieć z dowolnym innym wyposażeniem cieplnym (słonecznym, gazowym, ciekłym, paliwem stałym).

Zalecenia i rady specjalistów przy wyborze systemu grzewczego sprowadzają się do tego, że w regionach o klimacie umiarkowanym lub polarnym lepiej jest preferować geotermalne pompy ciepła, ponieważ instalacja gruntowa w niskich temperaturach będzie działać bez spadku lub utraty wydajności. Jednak większość ludzi kupuje systemy ogrzewania powietrze-woda. Popularność tych modeli tłumaczy się tym, że są to opcje budżetowe dla pomp ciepła i są dość proste w montażu (przy zakupie wydawany jest materiał towarzyszący - instrukcja instalacji krok po kroku), w przeciwieństwie do systemów geotermalnych, których montaż jest lepiej zaplanowany podczas budowy budynku. Biorąc pod uwagę cenę, najtańsze opcje gruntowych pomp ciepła znacznie przewyższają koszt wyposażenia klasy „powietrze-woda” i „powietrze-powietrze”. Aby wyeliminować błędy przy wyborze systemu grzewczego, należy skonsultować się ze specjalistą i wziąć pod uwagę wszystkie warunki lokalu, które będą obsługiwać urządzenia grzewcze. I dopiero potem zdecyduj, którą pompę lepiej kupić.

Zalety i wady pomp ciepła

Pompy ciepła są łatwe w obsłudze i praktycznie ciche. Bezpieczny i niezawodny, dom z takim systemem ma wysoki poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Podczas obsługi własnego systemu ogrzewania i klimatyzacji koszty energii cieplnej są znacznie niższe niż w przypadku innych systemów. Wiele modeli zapewnia nie tylko funkcję ogrzewania, ale także funkcję chłodzenia.

Główną wadą korzystania z takiego systemu jest wysoki koszt sprzętu, aw niektórych przypadkach jego instalacji. Kwota zainwestowana w instalację systemu grzewczego może walczyć latami. W niektórych przypadkach tańsze jest korzystanie z alternatywnych źródeł energii. Inną wadą starych modyfikacji pomp ciepła jest niewystarczające podgrzewanie wody, tylko do poziomu 60 ℃. Ale nowe produkty na dzisiejszym rynku nie mają tej wady.

Gdzie kupić sprzęt, który ci się podoba, będziesz musiał sam wybrać. Niektóre modele można zamówić zarówno w sieciach handlowych, jak iw sklepie internetowym.Obecnie istnieje wiele zasobów, w których można znaleźć szczegółowy opis modelu, średni poziom cen, a także przydatne recenzje właścicieli.

Jeśli masz doświadczenie w użytkowaniu pomp ciepła opisanych w ocenie, lub chcesz podzielić się informacjami o innym modelu, powiedz nam o tym w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *