Poprawa energii w łazience: ocena popularnych roślin domowych

0

Nowoczesne łazienki i toalety wyróżniają się wyszukanym wykończeniem i modnymi dodatkami. Aby zwiększyć przestrzeń, często stosuje się lustra i malowidła ścienne. Rośliny domowe w łazience pomagają poprawić energię.

Ważny atrybut

Ważnym atrybutem mieszkania jest łazienka i toaleta, które często łączone są w osobny pokój. Tutaj na co dzień zaspokajane są fizjologiczne potrzeby człowieka. Wnętrze tych pomieszczeń ma znaczenie. W końcu powinna tu królować pozytywna energia.

Zgodnie ze wschodnią nauką „Feng Shui” w łazience element wody jest patronowany. Nie tylko pomaga człowiekowi pozbyć się złej energii otrzymanej w ciągu dnia. Woda oczyszcza przepływy energii w całym domu, chroni przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego oraz poprawia stan zdrowia gospodarstw domowych. Pomaga również poprawić dobrostan finansowy.

Dlatego konieczne jest kompetentne wyposażenie łazienki. Pomogą w tym rośliny domowe, które wprowadzą „żywe nuty” do przepływu energii i nadadzą wnętrzu szczególnego uroku. W takim pomieszczeniu przyjemnie jest po ciężkim dniu. Oczyszczając negatyw, osoba jest naładowana pozytywną energią i dobrym nastrojem.

We współczesnym świecie łazienka to miejsce samotności, w którym chce się być sam na sam ze swoimi myślami, analizować miniony dzień, a na koniec po prostu odpocząć.

Ciekawostka! W starożytności wiele osób gromadziło się w łazienkach nie tylko po to, by zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne. Odbywały się tu spotkania, podczas których ludzie porozumiewali się, zawierali interesy, handlowali i słuchali filozofów.

Jakie są zalety kolorów w łazience

Wiele osób nie rozumie samej idei umieszczania kwiatów w łazience, inni uważają ich obecność za niewłaściwą. Jednak obecność kwiatów w pomieszczeniu zawsze wpływa pozytywnie na domowników. A w pomieszczeniu higienicznym pełnią rolę jasnego wystroju.

Oczywiście łatwiej byłoby umieścić w łazience sztuczne kwiaty, które nie są szczególnie trudne w pielęgnacji. W końcu mogą również zapewnić komfort w pomieszczeniu. Jednak świeże kwiaty mają wiele zalet i pozytywnych właściwości.

Zalety:

 • stworzyć wyjątkowe wnętrze;
 • poprawić energię domu i łazienki;
 • zachwycać i poprawiać nastrój;
 • tworzą korzystny mikroklimat;
 • regulują wilgotność i pochłaniają nadmiar oparów;
 • oczyścić powietrze i wzbogacić je maksymalnym tlenem;
 • działają jako „naturalny dezodorant”;
 • rozszerza przestrzeń (efekt wzmacnia kompozycja z lustrami);
 • naładować pozytywem.

Interesujący fakt! Pierwsze kąpiele pojawiły się około 5000 lat temu w Indiach i były wykonane z ceramiki. Była własnością każdej rodziny: była niezbędnym atrybutem życia codziennego.

Wady uprawy kwiatów w łazience:

 • problem umieszczenia dużej liczby kolorów na ograniczonej przestrzeni;
 • potrzeba okresowego wystawiania roślin na działanie promieni słonecznych;
 • stała kontrola warunków wilgotności i temperatury;
 • utrzymywanie regularnego podlewania;
 • wyposażenie łazienki i toalety w wysokiej jakości okap;
 • stworzenie stałego lekkiego reżimu;
 • neutralizacja szkodliwego działania produktów kosmetycznych i sanitarno-higienicznych;
 • kształtowanie zasady równowagi kompozycyjnej (prawidłowy dobór kombinacji roślin z jasną i ciemną zielenią).

Mimo wszystkich negatywnych momentów, kłopotów i kosztów materiałowych przy zagospodarowaniu łazienki i toalety efekt końcowy przyniesie ogromną satysfakcję i przyniesie wiele pozytywnych emocji. Jednocześnie „żywa zieleń” ożywi wnętrze, nada mu wyjątkowej oryginalności i pewnego uroku. W takiej łazience można odpocząć po ciężkim dniu, skorzystać z zabiegów wodnych i nabrać pozytywnej energii.

Niuanse umiejscowienia

Przed ułożeniem kwiatów w łazience wielu zadaje sobie pytania, jakie rośliny są potrzebne, jak je umieścić i podlać, jakie oświetlenie jest potrzebne. Rzeczywiście, w tym pomieszczeniu tworzy się określone środowisko z własną temperaturą i wilgotnością, wpływem kosmetyków i środków czyszczących. Ale nawet w tych warunkach możesz wybrać określony rodzaj rośliny.

Pozostaje najważniejsza kwestia zapewnienia łazienkom stałego oświetlenia. Cóż, jeśli jest okno, problem zostanie rozwiązany: zawsze jest dostęp do świeżego powietrza i naturalnego światła.

Najczęściej pomieszczenia higieniczne są odizolowane od otoczenia, nie ma okien. Fitolampy pomogą rozwiązać problem oświetlenia w zamkniętej przestrzeni. Nawet w małej łazience, przy ich prawidłowym rozmieszczeniu, możesz stworzyć wszystkie niezbędne warunki do uprawy roślin.

Nie wypełniaj od razu pustej przestrzeni dużą ilością kolorów. Konieczne jest staranne dobranie kwiatów, biorąc pod uwagę ich cechy i stopniowe tworzenie kompozycji kwiatowej.

Do ograniczonych przestrzeni kwiaty, które kochają wilgoć i cień... Tutaj mówimy o kwiatach w doniczkach. Małe kwiaty można umieścić na parapecie, na półkach lub szafkach, zawiesić w doniczce na haczykach.

Miłośnicy dużych bukietów mogą umieszczać je w rogach, ponieważ istnieje „martwa strefa” (brak ruchu). W wazonie podłogowym harmonijnie wpasują się w każde wnętrze. Możesz wybrać kompozycję pasującą do łazienki lub odwrotnie, wybrać bardziej kontrastowe odcienie.

Łazienki powinny mieć mocny okap, a pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane.

Lekkie i nietłukące plastikowe pojemniki nadają się do uprawy roślin w łazienkach. Nie zaleca się litej ceramiki i szkła. Ale kwiaty w małych ceramicznych doniczkach mogą ożywić wnętrze i dodać energii.

Wybierając do niej roślinę i pojemnik, musisz zdać się na swój gust i możliwości finansowe. Nie zawsze drogie kwiaty będą w stanie spełnić niezbędne wymagania. Częściej są to kapryśne rośliny, które wymagają wysokich kosztów opieki.

Obecnie w cenie dostępnych jest wiele kolorów. Niedrogie przedstawiciele świata roślin pomogą Ci stworzyć własne, indywidualne wnętrze, które przyniesie ogromną przyjemność z pielęgnacji i napełni pomieszczenie pozytywną energią.

Odmiany fitolampów

Istnieje kilka rodzajów lamp oświetleniowych, które zostały opracowane do uprawy kwiatów w pomieszczeniach (szklarniach, w domu), w których nie ma wystarczającej ilości naturalnego światła lub jest go brak. Muszą być zawsze włączone. Z reguły fitolampy umieszcza się wzdłuż obwodu łazienki w odległości 30-45 cm od roślin.

Lampa jest:

 • luminescencyjny - min ciepła i długa żywotność (odległość od kwiatów ponad 50 cm);
 • LED - ma maksymalny użyteczny przepływ światła dla roślin, działa miękko (nadaje się do oświetlania odległych obszarów);
 • metalohalogenek - ma dużą moc i optymalne widmo światła, maksymalny zapas zasobów (wada - wysoki koszt).

Możesz przeczytać więcej o fitolampach tutaj.

Cecha TOP 7 popularnych roślin do kąpieli krajobrazowych

N / aNazwa roślinyKorzystne cechyJak możesz używać
1.Phalaenopsis, rodzina Orchideizdobi wnętrze, stwarza komfort, pochłania wilgoć, oczyszcza powietrze, bezpieczna roślinamoże być uprawiana w wannach z oświetleniem lub bez okien, może być umieszczona na parapetach, półkach i umywalkach
2.„Bambus szczęścia” czyli Dracaena Sanderposiada pozytywną energię, tworzy korzystny mikroklimat, oczyszcza powietrze, bezpieczna roślina nadaje się do powiększania łazienek z oknami i bez, umieszczane na stojakach i półkach, bezpieczne, dobrze przystosowane do wilgotnych środowisk
3.Spathiphyllum lub Spathiphyllum poprawia mikroklimat w łazience, oczyszcza powietrze, bezpieczna roślinanadaje się do hodowli w łazience z oknem lub bez w specjalnym oświetleniu
4.Anthuriumpomaga wyjść z długotrwałej depresji, rozjaśnia świadomość, poprawia zdolności umysłowe, poprawia intuicję, trująca roślinamożna hodować w łazience z oknem lub bez pod specjalnym oświetleniem na półkach, umywalkach lub stojakach
5.Muhlenbeckiatworzy specjalny mikroklimat, dostosowuje się do pomieszczeń o niskich temperaturach, suchym i ciepłym powietrzunadaje się do tworzenia kompozycji na stojaku, na cichej lub szerokiej półce
6.Nephrolepis lub paproć domowaoczyszcza powietrze z pyłu ze szkodliwych mikrocząstek, pochłania promieniowanie elektromagnetyczne, bezpieczna roślina można umieścić na dużych parapetach, w przegrodzie międzyokiennej, na wysokich stojakach, przystosowanych do wanien bez okien
7Exakum niebieskioczyszcza powietrze, ma lekki przyjemny aromat, efektowna roślinanadaje się do hodowli w łazience z oknem lub bez w specjalnym oświetleniu

ciekawy fakt! W Europie przez długi czas zakazano zabiegów higienicznych, kąpiel uważano za przejaw pogaństwa. Zostali wyszydzeni przez kościół. Dlatego nie myliśmy się często i niechętnie. Rzadkie kąpiele odbywały się w drewnianych wannach, które nie były uważane za codzienny atrybut i były bardzo rzadkie. Przekazywano je z rąk do rąk, wynajmowano. Zabiegi higieniczne wykonywano mniej więcej raz w miesiącu. Niemoralne podejście do higieny osobistej doprowadziło do epidemii tak groźnych chorób jak czarna dżuma, cholera i kiła (XIV-XV w.). Zaraza zabiła 25 milionów ludzi.

Popularne rośliny do łazienek: ocena najlepszych kwiatów

Phalaenopsis, rodzina Orchidei

To dość kapryśna roślina. Ale przy odpowiednio zorganizowanym oświetleniu i pielęgnacji może ozdobić każdą łazienkę. Rośnie w północno-wschodniej Australii, południowo-wschodniej Azji i na Filipinach.

Do uprawy nadają się takie gatunki jak phalaenopsis z kwiatami w postaci motyla (gr. „Phalani” - ćma, „opsis” - podobieństwo).

Opieka:

 • przeszczep roślin - w ciągu 2-3 lat;
 • mieć maksymalną wysokość dorosłej rośliny od 70 do 75 cm, długość liścia - do 30 cm, a gałęzie - od 7 do 9 cm;
 • kwitną kilka razy w roku;
 • podlewanie 1-2 razy / tydzień;
 • potrzebuje temperatury powietrza od 21 do 27 stopni;
 • wygodny do postawienia na blacie umywalki;
 • umieszczenie w pobliżu lustra rozszerzy pomieszczenie i nada mu szczególnego uroku;
 • akceptowalna cena.

Średni koszt jednej rośliny doniczkowej: 450 rubli.

Godność:

 • zimozielona roślina subtropikalna;
 • tworzy korzystny mikroklimat;
 • nie wymaga zwiększonej uwagi na siebie;
 • idealnie pasują do wnętrza;
 • bezpieczny;
 • potrzebne jest rozproszone i miękkie światło;
 • czuć się komfortowo przy wysokiej wilgotności;
 • można hodować w łazience z oknem lub bez w specjalnym oświetleniu;
 • lider sprzedaży;
 • pochłania wilgoć z powietrza (komfortowa temperatura - 50-80 stopni);
 • ma różnorodne odcienie kwiatów.

Niedogodności:

 • nie lubi bezpośredniego światła słonecznego;
 • wodę do nawadniania należy najpierw chronić i przefiltrować;
 • korzystny czas podlewania - pierwsza połowa dnia;
 • potrzebują specjalnych nawozów (nawóz pogłówny w postaci płynnej w okresie wzrostu liści przy co drugim podlewaniu (glukoza, kornevin, kwas bursztynowy, „Bona Forte”, „Garden of Miracles”));
 • pierwsze kwitnienie - w ciągu 2-3 lat;
 • roślina jest podatna na choroby.

„Bambus szczęścia” czyli Dracaena Sander

Wdzięczna i elegancka roślina, nieoficjalny symbol Republiki Chińskiej. Uosabia witalność i wdzięk, lojalność i duchową doskonałość. Rośnie w południowo-wschodniej Azji, w wilgotnych tropikach i klimacie subtropikalnym. Jedna z odmian draceny.

Wiecznie zielony przystojniak to goła łodyga z kilkoma pędami i liśćmi. Lufa jest wygięta spiralnie lub prosta. Musi znajdować się w strefie południowo-wschodniej: zgodnie z teorią „feng shui” szczęście i dobrobyt finansowy wejdą do domu. Figurka w kształcie żaby z monetami w stylu chińskim pomoże wzmocnić sprzyjającą energię. Doda też uroku łazience.

Opieka:

 • umiarkowane podlewanie zimą, częściej latem;
 • możesz wyhodować roślinę w wodzie przy użyciu wody destylowanej, osiadłej i szklanego pojemnika (odnowienie płynu po 14 dniach);
 • opatrunek mineralny dla draceny 1 raz / miesiąc;
 • uprawa w ziemi zapewnia specjalną glebę dla draceny + obecność przestronnej doniczki;
 • przeszczep: dla młodej rośliny - 1 raz / rok, dla starszej rośliny - 1 raz / 3 lata, w doniczkach - 1 raz / kilka lat;
 • można uprawiać w szklanym pojemniku przy użyciu hydrożelu i wody (konieczne jest okresowe dodawanie wody, opatrunek wierzchni - 2 razy w roku);
 • ma pozytywną energię;
 • korzystna temperatura do uprawy - 13-31 stopni;
 • przystępna cena.

Koszt: od 140 rubli. i wyżej.

Zalety:

 • tworzy przytulność w pomieszczeniu i sprzyjającą energię;
 • tworzy korzystny mikroklimat;
 • bezpieczny;
 • nadaje się do powiększania łazienek z oknami i bez;
 • lubi rozproszone światło, zaciemnione miejsce;
 • preferuje wilgotne powietrze;
 • można hodować w łazience z oknem lub bez w specjalnym oświetleniu;
 • rozsądna cena (opcja budżetowa).

Niedogodności:

 • infekcja grzybicza jest możliwa przy niewłaściwej pielęgnacji;
 • bambus jest podatny na inwazję roztoczy i mszyc;
 • do nawadniania potrzebna jest tylko miękka woda;
 • nie lubi hipotermii.

Spathiphyllum lub Spathiphyllum

wieloletnia, wiecznie zielona roślina z rodziny Aroid (gr. „spatka” - kocyk, „fillon” - liść). Roślina jest szeroko rozpowszechniona w Ameryce Środkowej i Południowej. Rośnie wzdłuż rzek i strumieni, w bagnistych lasach, gdzie panuje duża wilgotność. Występuje również wśród roślin Nowej Gwinei, Filipin, Moluków i Wysp Salomona.

Jest to tworzenie podstawowych owalnych liści wyrastających z ziemi. Ma szypułkę i kwiatostan-kolbę, która jest pokryta podłużnym eliptycznym białym welonem (zmienia kolor na zielony po kwitnieniu).

Zgodnie ze starym przesądem, spathiphyllum jest często nazywany „kwiatem żeńskim”. W dniu ślubu bogini Astarte wręczono prezent wszystkim przedstawicielkom płci żeńskiej. Szczęśliwa czarodziejka dała im kawałek szczęścia: tchnęła go w kwiat. A teraz daje szczęście, szczęście i miłość każdemu, kto uprawia go w domu.

Opieka:

 • podlewanie umiarkowane zimą, obfite latem;
 • opatrunek górny: 1 raz w 2-3 / tydzień od jesieni do wiosny (częściej okres wiosenno-jesienny);
 • korzystna temperatura: 22-23 stopnie;
 • kwitnienie jest możliwe w 16-18 stopniach;
 • przeszczep raz w roku na wiosnę;
 • „Kąpiel”: 1 raz w tygodniu przy temperaturze wody 20 stopni. (zapobieganie szkodnikom).

Średnia cena za roślinę doniczkową: od 186 rubli. i wyżej.

Zalety:

 • kocha ciepły i wilgotny mikroklimat;
 • ma pewien urok;
 • poprawia mikroklimat w łazience;
 • oczyszcza powietrze;
 • potrzebuje miękkiego, przyciemnionego światła;
 • świetnie się czuje w cieniu;
 • można hodować w łazience z oknem lub bez w specjalnym oświetleniu;
 • przystępna cena (opcja budżetowa).

Niedogodności:

 • konieczne jest przesadzanie każdej wiosny;
 • boi się przeciągów;
 • wymaga częstego opryskiwania liści;
 • żywienie mineralne: 1 r / tydzień. w okresie wiosenno-jesiennym;
 • narażone na szkodniki (wciornastki, wełnowce i przędziorków);
 • suche powietrze jest kategorycznie przeciwwskazane;
 • wymaga regularnego opryskiwania (2 razy dziennie - w ciepłym okresie, rzadziej zimą);
 • do nawadniania potrzebujesz miękkiej, osiadłej wody 18-23 stopni.

Anthurium

Popularna roślina domowa, która ma pozytywne właściwości i doskonale pasuje do każdego wnętrza. Wiecznie zielone anturium z rodziny Android to krótka łodyga z owalnymi lancetowatymi liśćmi (L - 25-30 cm, szerokość - 10-12 cm). Ma kwiatostany 6-10 cm Nazywa się „męskim szczęściem”, jest symbolem męskości.

Dzięki swojej obecności anturium pomaga człowiekowi wyjść z długotrwałej depresji, rozjaśnia świadomość, poprawia zdolności umysłowe człowieka i sprzyja rozwojowi intuicji. Dodatkowo bardzo efektowny kwiat ozdobi łazienkę i toaletę, napełni ją pozytywną energią i stworzy korzystny mikroklimat.

Opieka:

 • umiarkowane podlewanie: w okresie wiosenno-jesiennym temperatura wody wynosi 23-27 stopni;
 • przeszczep: w marcu przy aktywnym wzroście;
 • rośliny dorosłe przesadza się w razie potrzeby (raz / rok);
 • karmienie mineralne: 1 raz / 3 tygodnie przez dłuższy okres (wiosna - lato).

Średnia cena za doniczkę z rośliną: od 480 rubli. i wyżej.

Zalety:

 • idealnie pasuje do wnętrza;
 • posiada pozytywną energię;
 • subtelnie odczuwa „psychologiczny mikroklimat” w rodzinie;
 • neutralizuje negatywną energię;
 • oczyszcza i poprawia aurę;
 • stwarza komfort i przyciąga szczęście, miłość i dobrobyt;
 • popularny wśród miłośników roślin domowych;
 • bezpretensjonalna roślina do opieki;
 • potrzebuje rozproszonego oświetlenia;
 • nie lubi jasnego światła;
 • ma różnorodne odcienie kwiatów;
 • można hodować w łazience z oknem lub bez w specjalnym oświetleniu;
 • jest bardzo popularny;
 • akceptowalna cena.

Niedogodności:

 • może umrzeć ze słabą energią w rodzinie;
 • na oknach północnych iw pomieszczeniach bez nich wymaga dodatkowego oświetlenia, od strony południowej - roślina musi być zacieniona;
 • rozwój choroby jest możliwy przy niskich temperaturach powietrza i nawadnianiu zimną wodą (t -16-18 stopni);
 • potrzebujesz miękkiej i osiadłej wody do nawadniania;
 • potrzebują wysokiej wilgotności do 80-90%;
 • konieczne jest okresowe usuwanie kurzu z liści wilgotną szmatką;
 • jest rośliną trującą: sok wywołuje proces zapalny na skórze ludzi i zwierząt, niszczy tkanki.

Muhlenbeckia

Bardzo wdzięczny zimozielony z kręconymi pędami. Znajdują się na cienkich gałęziach brązowego odcienia, ściśle ze sobą splecionych. Na ich tle efektownie prezentują się małe okrągłe liście (śr. –1 cm) o ciemnozielonym kolorze. Mühlenbeckia kwitnie małymi białymi kwiatami (d - 0,6 cm), które znajdują się między liśćmi.

Roślina należy do gatunku ampelous, przypomina małą lianę. Świetnie prezentuje się zarówno w wiszącej donicy, jak iw wazonie podłogowym, tworząc efekt „ażurowego” przewiewnego krzewu. Miejsce narodzin Mühlenbeckia można uznać za Nową Zelandię i Australię. Występuje również w zachodniej części Ameryki Południowej, w południowej Afryce.

Opieka:

 • umiarkowane podlewanie (unikaj podlewania gleby, natychmiast spuść wodę z palety);
 • częstotliwość podlewania: do 2-3 razy w tygodniu wiosną;
 • można umieścić na oknach północnych, w pewnej odległości od południa, wschodu i zachodu;
 • doskonały do ​​uprawy w łazienkach bez okien z odpowiednim oświetleniem;
 • potrzebne jest stabilne środowisko wzrostu;
 • w okresie gorącym wymaga regularnego opryskiwania (wt powyżej 23 stopni);
 • opatrunek pogłówny: intensywne nawożenie od końca wiosny i latem 1 raz / 2 tygodnie;
 • koronę można uformować według własnego uznania: toleruje wiązanie, „strzyżenie”, wyrywanie w fazie aktywnego wzrostu roślin (wiosna - lato);
 • można uprawiać w doniczkach na nóżce, na stojakach lub w wiszących pojemnikach;
 • zalecane jest coroczne przesadzanie (w połowie wiosny).

Średni koszt za krzak w doniczce: 600 rubli.

Zalety:

 • spektakularna roślina;
 • urozmaica i zdobi każde wnętrze;
 • tworzy specjalny mikroklimat;
 • bezpretensjonalna roślina;
 • przenosi suche i ciepłe powietrze w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem;
 • idealna temperatura powietrza: 20-25 stopni;
 • kocha jasny odcień;
 • dobrze dostosowuje się w pomieszczeniach o niskich temperaturach;
 • preferuje umiarkowaną wilgotność;
 • rośnie szybko i regeneruje się po przycięciu;
 • odporny na choroby i szkodniki;
 • popularne wśród miłośników roślin domowych.

Niedogodności:

 • nie toleruje wysychania gleby;
 • może umrzeć przy wysokiej wilgotności gleby;
 • bezpośrednie światło słoneczne jest przeciwwskazane;
 • przy temperaturze powietrza poniżej 17 stopni prowadzi do zatrzymania rozwoju;
 • wpada w okres „hibernacji”, przy czym należy zapewnić odpowiednią temperaturę (tryb „zimowania”: 10-14 stopni);
 • boi się przeciągów;
 • nie nadaje się do pomieszczeń krajobrazowych o niestabilnej temperaturze powietrza (kuchnia);
 • bez zachowania ostrożności możliwa jest inwazja szkodników.

Nephrolepis lub paproć domowa

Niesamowita roślina doniczkowa, która wyrosła w gęstych prehistorycznych zaroślach z czasów dinozaurów, zmodyfikowana i przetrwała do naszych czasów. Nadal cieszy nas swoją spontanicznością, prostotą i oryginalnością. Nephrolepis pochodzi z Ameryki Południowej. Jest to mieszkaniec lasu deszczowego z dużą, jasnozieloną „czapą” liści rosnących w górę.

Opieka:

 • podlewanie obfite, ale z umiarem;
 • uwielbia „kąpać się” w łazience;
 • woda miękką, osiadłą wodą, gdy tylko wierzchnia warstwa gleby wyschnie;
 • należy trzymać z dala od urządzeń grzewczych;
 • opryskiwanie jest konieczne regularnie (częściej latem);
 • nawożenie nawozami mineralnymi 1 raz / 2-3 tygodnie (rozcieńczyć na pół);
 • przeszczep: w razie potrzeby 1 raz w roku (nie usuwać korzeni ze starej gleby);
 • uwielbiam lekko zakwaszone środowisko (pH 5-6,6);
 • zimą roślina odpoczywa, spowalnia jej wzrost.

Średnia cena za krzak w doniczce: od 500 rubli.

Zalety:

 • bezpretensjonalna i bezpieczna roślina;
 • nadaje się do tworzenia oryginalnego wystroju wnętrza;
 • oczyszcza powietrze z kurzu i szkodliwych mikrocząstek;
 • pochłania promieniowanie elektromagnetyczne;
 • ma właściwości lecznicze;
 • tworzy korzystny mikroklimat;
 • wskaźnik psychologicznej atmosfery w rodzinie;
 • kocha umiarkowany odcień;
 • można umieścić na dużych parapetach, w przegrodzie między oknami;
 • w oryginalny sposób wpasuje się do wnętrza na kwietniku, doniczkach lub na podłodze w donicy;
 • korzystna temperatura do uprawy: 20-22 stopni;
 • odporny na niskie temperatury powietrza (do 12 stopni);
 • uwielbia wilgotne powietrze (45-59%);
 • szybko regeneruje się po przycięciu;
 • popularne wśród miłośników roślin domowych.

Niedogodności:

 • nie lubi bezpośredniego palącego światła słonecznego (nie umieszczać po stronie południowej);
 • umiera podczas długotrwałego suszenia gleby;
 • podlewanie odbywa się tylko za pomocą osiadłej wody (idealny płyn lub śnieg);
 • umiera przy wysokiej wilgotności gleby;
 • nie toleruje suchego powietrza w pomieszczeniu (umiera).

Exakum niebieski

Oryginalna roślina z archipelagu Socotra jest endemiczna. Siedlisko to ograniczony obszar. Rośnie również w Malezji i niektórych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Jest to wyprostowana gałąź z powierzchownymi korzeniami. Różnią się różnymi liśćmi: jajowatymi i w kształcie rombu, spiczastymi i owalnymi.

Posiada bogaty wybór kolorów: od niebiesko-cyjanowego do fioletowo-fioletowego i białego. Mają cudowną cechę - przyjemny delikatny aromat. Do uprawy w pomieszczeniach stosuje się niebieski Exakum.

Opieka:

 • potrzebuje lekkiego i przepuszczalnego podłoża (obojętnego lub lekko zakwaszonego);
 • potrzebne jest jasne, zaciemnione miejsce (w łazience bez okien potrzebne jest oświetlenie);
 • lubi stabilną temperaturę pokojową;
 • wymaga corocznej aktualizacji;
 • przycinanie: połowa rośliny jest przycinana jesienią;
 • zimą stałe oświetlenie (do 12 godzin w miejscach słabo oświetlonych);
 • umiarkowane, ale regularne podlewanie;
 • możesz użyć palety z mokrymi kamyczkami (keramzyt i torfowiec), aby utrzymać stałą wilgotność (lub pojemnik obok rośliny);
 • żywienie mineralne z zawartością potasu i fosforu: 1 raz / miesiąc;
 • konieczne jest zerwanie wyblakłych kwiatów, aby utworzyć nowe;
 • pokrój suche gałązki.

Średnia cena za doniczkę z rośliną: 1090 rubli.

Zalety:

 • uwielbia półcień;
 • bezpretensjonalna i bardzo oryginalna roślina;
 • ożywi i ozdobi każde pomieszczenie;
 • tworzy specjalny mikroklimat;
 • oczyści powietrze i nada mu przyjemny, lekki aromat;
 • mieć maksymalną wysokość od 20 do 30 cm;
 • potrzebuje lekkiego regularnego podlewania;
 • potrzebna jest neutralna gleba (lekki torf, perlit + mech);
 • okres kwitnienia od maja do sierpnia;
 • popularne wśród miłośników roślin domowych.

Niedogodności:

 • boi się bezpośredniego światła słonecznego;
 • nie toleruje przeciągów;
 • nie toleruje ekstremalnych upałów i zimna;
 • nie lubi dostawać się wody do liści;
 • podatne na atak filcu, mszyc, przędziorków i owadów łuskowych;
 • od nadmiernego zimna i dużej wilgotności może pojawić się szara pleśń.

Wybierając odpowiednią roślinę do łazienki, możesz nie tylko stworzyć przytulność, ale także poprawić energię w pomieszczeniu!

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *