‍⚕‍Cenione witaminy poprawiające funkcjonowanie mózgu i pamięć

1

Mózg jest głównym organem ludzkiego ciała odpowiedzialnym za wszystkie funkcje życiowe. W życiu pojawiają się sytuacje, które przyczyniają się do degradacji mózgu. Sytuacje stresowe, zmiany związane z wiekiem, niedobór witamin, zaburzenia równowagi hormonalnej, ciąża, niezdrowa dieta, różne choroby i wiele innych czynników upośledzających pracę mózgu, w szczególności cierpi część mózgu odpowiedzialna za pamięć. W pożywieniu niezbędne są pierwiastki śladowe i witaminy, które utrzymują ton ciała, ale w niektórych przypadkach potrzeba więcej składników odżywczych, aby przywrócić procesy życiowe. Artykuł zawiera najważniejsze informacje o witaminach poprawiających funkcjonowanie mózgu i pamięć, a także podaje ocenę najlepszych leków na aktywność mózgu.

Jakie grupy witamin są potrzebne mózgowi i pamięci

Witaminy to związki organiczne o prostej budowie i różnym charakterze chemicznym, bez których organizm nie może wykonywać pełnoprawnej pracy. W większości przypadków mikroelementy, których potrzebujesz, pochodzą z diety, ale tylko wtedy, gdy masz zróżnicowaną, zbilansowaną i zdrową dietę.

Witaminy nie mogą być produkowane samodzielnie, dlatego warto kontrolować spożycie składników odżywczych nie tylko pod kątem ich niedoboru, ale także wykluczyć przedawkowanie witamin w organizmie. Przyczyną całkowitej kontroli są możliwe powikłania i pojawienie się chorób. Natura stworzyła wiele rodzajów witamin, z których każda ma określony efekt. Jeśli chodzi o mózg, odpowiednie witaminy stymulują jego pracę za pomocą pewnych chemikaliów.

Z najbogatszych naturalnych rezerw składników odżywczych izolowane są następujące witaminy, które pomagają mózgowi przywrócić utracone siły i wznowić nieprzerwaną i pełnoprawną pracę, a także odpowiadają na pytanie, do czego prowadzi brak jednej lub drugiej witaminy.

Charakterystyka witamin

Prowitamina A i beta-karoten

Zaletą witaminy A jest poprawa pamięci i ochrona komórek mózgowych przed szkodliwymi wpływami. Beta karoten - po spożyciu przekształca się w witaminę A poprzez czerwony pigment. Ma ogromne znaczenie dla całego systemu, ale jego główne funkcje to zapobieganie degeneracji świadomości i myślenia oraz ochrona pamięci.

Grupa witamin B.

Różne rodzaje witamin z grupy B w sumie zapewniają główne wsparcie dla funkcji mózgu, ponieważ są silnymi przeciwutleniaczami, a gdy ich brakuje, synteza neuroprzekaźników jest zakłócona. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu typowi grupy:

 • B1, znany również jako tiamina.
  Duża ilość witaminy skoncentrowana jest w tkankach mózgu i układu nerwowego. Głównie wpływa na pamięć. Zapobiega starzeniu się mózgu poprzez przyspieszenie dostarczania tlenu do komórek. Niewystarczający poziom użytecznej substancji wywołuje depresję, osłabienie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, a także pojawia się zmęczenie.
 • B2 lub ryboflawina.
  Główną funkcją jest dostarczanie organizmowi energii i stymulowanie mózgu. Brak witaminy objawia się ogólnym zmęczeniem.
 • B3 lub kwas nikotynowy.
  Witamina bierze udział w ważnym procesie - syntezie enzymów. Pomaga organizmowi wydobyć niezbędną energię, a tym samym poprawia funkcjonowanie mózgu i pamięć.
 • B5 lub kwas pantotenowy.
  Wcześniej ta witamina nie była uważana za niedobór, ale dzięki szczegółowym badaniom lekarze doszli do wniosku, że podczas gotowania i długotrwałego przechowywania kwas pantotenowy ulega zniszczeniu. Odpowiada za pamięć długotrwałą poprzez przesyłanie informacji między komórkami mózgowymi. Chroni mózg przed negatywnymi skutkami złych nawyków: palenia i picia.
 • B6, zwany także pirydoksyną.
  Poprawia zdolności intelektualne, myślenie i zapobiega depresji. Przyjmowanie tej witaminy do organizmu jest zapewnione tylko przy dobrym odżywianiu.
 • B9 lub kwas foliowy.
  Oznaki braku substancji są ostro obserwowane przez osoby o złych nawykach. Odpowiada za pamięć, usprawniając jej pracę, uspokaja układ nerwowy i dodaje wigoru organizmowi. Kwas foliowy jest niezbędny dla kobiet w ciąży do pełnego rozwoju mózgu dziecka.
 • B12 lub cyjanokobalamina.
  Odpowiada za funkcję przejścia ze snu do aktywności aktywnej i odwrotnie, jest też ściśle powiązany z pamięcią krótkotrwałą i myśleniem. Brak witamin powoduje trudną wspinaczkę i trudną adaptację do jet lag.

Możesz przeczytać o kompleksach zawierających witaminy z grupy B. tutaj.

Witamina C

Ulubiona witamina na przeziębienia, ale oprócz funkcji ochronnej całego organizmu oddziałuje na mózg w szczególności chroni przed stresem psychicznym i fizycznym. Kwas askorbinowy spowalnia związane z wiekiem zmiany w mózgu.

Witamina E lub octan tokoferolu

Silny antyoksydant, który usuwa wolne rodniki: żużle, toksyny i inne substancje gnilne, chroniąc w ten sposób przed destrukcyjnymi procesami. Witamina pomaga zapobiegać chorobie Alzheimera.

Witamina D lub kalcyferol

Dzięki tej witaminie następuje znaczna poprawa pamięci, nastroju i zdolności do działania. Chroni przed różnymi chorobami ośrodkowego układu nerwowego, chroni również przed rakiem mózgu i przedłuża młodość serca i układu naczyniowego. Niedobór witaminy D może być czynnikiem powodującym wystąpienie zaburzeń poznawczych.

Witamina K lub wigasol

Zwiększa szybkość pracy mózgu, poprawia funkcje poznawcze, spowalnia również proces starzenia się komórek oraz zapobiega chorobie Alzheimera.

Nie trzeba wiedzieć, gdzie jest ta lub inna witamina i minerał, główną zasadą aktywnej i pełnoprawnej pracy całego organizmu jest prawidłowe odżywianie i zdrowa żywność nasycona witaminami. Możesz także kupić kompleks witamin w różnych organizacjach, które oferują preparaty zawierające przydatne substancje. Na przykład: apteki, market.yandex.ru, w tym jeden z najlepszych amerykańskich sklepów internetowych specjalizujących się w produktach przyjaznych środowisku - iHerb.

Zasady wpływu witamin na aktywność mózgu

Regeneracja - odbudowa uszkodzonych komórek.W dzieciństwie i młodości proces ten aktywnie wykonuje swoją pracę; z biegiem czasu, bliżej starości, funkcje ulegają spowolnieniu. Przyczyną są nie tylko zmiany związane z wiekiem, ale także czynniki zewnętrzne i brak witamin, które upośledzają zdolność mózgu do pełnej regeneracji. Ze względu na niestabilną pracę tego procesu człowiek ma problemy z pamięcią, koncentracją, aktywnością umysłową, zaburzeniami snu i innymi ważnymi zdolnościami organizmu, w szczególności mózgu.

Jak proces witamin wpływa na ludzki mózg? Rozważmy szczegółowo:

 • stymulować krążenie krwi;
 • poprawić metabolizm, nasycając komórki mózgowe witaminami i minerałami;
 • przywrócić elastyczność i wytrzymałość naczyń krwionośnych;
 • wstrzymać realizację procesów oksydacyjnych;
 • nasycić energią;
 • nie pozwalają na szkodliwe działanie wolnych rodników.

Instrukcje dotyczące stosowania witamin

Do każdego leku, suplementu diety lub homeopatii, które zawierają witaminy i pierwiastki śladowe, dołączona jest instrukcja użycia. Podpowie dokładnie, jak aplikować produkt. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem i zapoznać się z informacją na produkcie. Ważnymi wskaźnikami w każdym leku są: wskazania i przeciwwskazania, a także trzeba wziąć pod uwagę objawy, które spowodowały podjęcie decyzji o stosowaniu witamin.

Objawy niedoboru witamin

Każdy rodzaj witaminy odpowiada za określoną funkcję mózgu, ale w przypadku stwierdzenia opisanych poniżej objawów należy skonsultować się z lekarzem, który ustali problem i przepisze indywidualne badanie kompleksowe lub dodatkowe:

 • drażliwość, depresja, nieuzasadniony lęk, agresywność, nagłe wahania nastroju;
 • pogorszenie, utrata pamięci;
 • brak koordynacji, letarg;
 • bezsenność lub senność;
 • zmęczenie, apatia;
 • bóle głowy, zawroty głowy;
 • Trudności z koncentracją;
 • spowolnienie procesu myślowego
 • utrata apetytu, waga.

początek objawów może być spowodowany nie tylko niedoborem witamin, ale także innymi patologiami, dlatego bardzo ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą.

Objawy są w rzeczywistości głównymi wskazaniami do przyjmowania witamin.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

 • indywidualna nietolerancja substancji wchodzących w skład kompleksu;
 • niektóre leki zawierające witaminy mogą być przeciwwskazane u dzieci;
 • występowanie alergii.

Przeciwwskazania i skutki uboczne są różne dla każdej witaminy, ponieważ wpływają nie tylko na mózg, ale także na inne narządy, procesy w organizmie.

Klasyfikacja witamin

KryteriaRóżnorodność
Rodzaje funduszy Suplementy diety
homeopatia
leki
monopreparaty
Wiekdla niemowląt
dla dzieci poniżej 14 lat
dla dzieci powyżej 14 lat
dorośli ludzie
Starsi
Czas trwania przyjęcia tydzień
miesiąc
długi czas
Porcja dziennazwykle 1-2 tabletki dziennie
Sposób odbioruw tabletach
w płynnym syropie
galaretki
w zawieszeniu
w saszetce
w kapsułkach
tabletki do żucia
W zależności od pory rokuWiosna
spadek
W zależności od płcidla kobiet
dla mężczyzn

Ocena jakości witamin dla dorosłych

Aby odpowiedzieć na pytanie, które witaminy lepiej kupować, proponujemy rozważyć popularne kompleksy i leki na mózg i pamięć za pomocą leków o różnych cenach.

Glycine Forte Evalar

Rodzaj leku: suplement diety i jest stosowany na cały układ nerwowy. Przebieg przyjmowania leku pozwala na poprawę ogólnego stanu mózgu: poprawę pamięci, zwiększenie koncentracji, eliminację bezsenności. Stosowany jest również do działania uspokajającego, eliminując agresję i napięcie. Jest przepisywany w celu wyeliminowania zaburzeń pamięci, uwagi, VSD i nerwic. W przypadku TBI udary są przepisywane w celu przywrócenia utraconych możliwości mózgu. Jest przepisywany w niektórych przypadkach dzieciom z opóźnionym rozwojem mowy, deficytem uwagi. Główna różnica w stosunku do innych produktów: całkowicie bezpieczne.

Dostępne w tabletkach i pastylkach do ssania, w butelkach. Musisz wziąć fundusze pod język, w celu zapobiegania zalecany jest miesięczny cykl przyjmowania, dzienna stawka to 1-2 tabletki dziennie. Odpowiedni dla uczniów i studentów. Cena za 20 sztuk: 100 rubli.

Glycine Forte Evalar

Zalety:

 • Cena budżetu;
 • odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych;
 • udowodniona skuteczność na przestrzeni lat;
 • bezpieczny;
 • nie uzależnia.

Niedogodności:

 • możliwa jest reakcja alergiczna;
 • nie przepisywany w czasie ciąży;
 • może obniżyć ciśnienie krwi.

Vitrum Memori

Lek jest hitem. Kompleks witamin rewitalizujący mózg. Zawiera główne witaminy: A, B, K, E, D i inne ważne pierwiastki śladowe poprawiające aktywność mózgu. Podstawowe dawkowanie leku pozwala na zapewnienie odpowiedniego odżywienia całego organizmu. Nadmiar informacji i codzienny rozwój umysłowy hamują procesy, kompleks ten dostarcza niezbędnych substancji i nie obciąża głównego „myślącego” organu człowieka. Usuwa objawy zmęczenia psychicznego i psycho-emocjonalnego. Uważa się, że jest najlepszy dla pamięci, zwiększenia energii i przemęczenia. Głównym składnikiem jest miłorząb dwuklapowy.

Przebieg podawania to 3 miesiące, 2 tabletki dziennie. Może być stosowany przy chorobach przewodu pokarmowego. Średnia cena za 60 tabletek: 850 rubli.

Vitrum Memori

Zalety:

 • efektywny;
 • renomowany producent;
 • poprawia pamięć.

Niedogodności:

 • przeciwwskazane u kobiet w ciąży i karmiących;
 • możliwe skutki uboczne w postaci alergii, bólów głowy, zawrotów głowy;
 • Średnia cena.

Memoplant

Preparat ziołowy. Multiwitaminy, naturalne substancje zawarte w składzie, przywracają metabolizm, poprawiają krążenie krwi w mózgu. Dostarcza mózgowi tlenu, stymuluje pracę i przywraca procesy. Jest przepisywany osobom starszym w związku ze zmianami w komórkach związanymi z wiekiem. Poprawia pamięć, koncentrację, zdolności intelektualne, a także eliminuje wiele objawów w przypadku nieprawidłowego funkcjonowania regionów mózgu.

Cena za 30 sztuk: 500 rubli.

Memoplant

Zalety:

 • wysoce wydajny;
 • naturalny skład;
 • Cena budżetu.

Niedogodności:

 • zabronione w czasie ciąży, laktacji i dzieci poniżej 12 lat;
 • wąska ostrość;
 • wiele skutków ubocznych;
 • można kupić po wizycie u lekarza.

Ostrum Evalar


To suplement diety. Dzięki zawartym w składzie witaminom chroni mózg przed przeciążeniem oraz aktywuje regenerację komórek. Różni się wysoką zawartością substancji aktywnych. W składzie znajduje się miłorząb dwuklapowy, który pobudza krążenie krwi, poprawia pamięć i uwagę. Kurs - 1 miesiąc, 1 kapsułka dziennie. Średnia cena za 30 kapsułek: 350 rubli.

Ostrum Evalar

Zalety:

 • naturalny skład;
 • wygodny przebieg przyjęć;
 • renomowany producent;
 • ma efekt kumulacyjny;
 • niska cena;
 • Brak efektów ubocznych.

Niedogodności:

 • przeciwwskazane w ciąży i laktacji.

Eleutherococcus plus

Składniki tego suplementu diety obejmują witaminę C i E, korzeń Eleutherococcus. Działa łagodnie. Służy do zwiększenia: wydolności fizycznej i psychicznej, odporności na czynniki negatywne oraz ujędrnia organizm. Możliwe skutki uboczne w postaci alergii, bólów głowy, zawrotów głowy.

Sposób przyjmowania: 1-2 tabletki, ostatnia dawka na 4 godziny przed snem. Odpowiedni dla sportowców. Średnia cena za 50 sztuk drażetek: 80 rubli.

Eleutherococcus plus

Zalety:

 • wyjątkowo niska cena;
 • słodki smak muszli;
 • zwiększa aktywność fizyczną i umysłową.

Niedogodności:

 • możliwe efekty uboczne;
 • uzależnia.

Fosfatydyloseryna

Bardzo skuteczny środek poprawiający pracę mózgu. Jest przepisywany jako profilaktyka i terapia chorób. Korektor zaburzeń krążenia mózgowego. Fosfolipidy wchodzące w skład leku wykonują następujące działania:

 • przyspiesza reakcję;
 • poprawia proces metaboliczny;
 • przywraca pamięć i uwagę;
 • przyspiesza powrót do zdrowia po chorobie;
 • zmniejsza pobudliwość i agresję;
 • eliminuje negatywny wpływ złych nawyków;
 • aktywuje regenerację mózgu;
 • odpowiedni dla wegetarian.

Średnia cena: 2500 rubli za 120 kapsułek.

Fosfatydyloseryna

Zalety:

 • udowodniona skuteczność;
 • powszechne stosowanie;
 • ma efekt kumulacyjny;
 • stosowany w chorobach Alzheimera i Parkinsona.

Niedogodności:

 • wysoka cena;
 • przeciwwskazania: w okresie ciąży, karmienia piersią, dzieci;
 • możliwe są reakcje alergiczne.

Jaka jest różnica między tanim a drogim kompleksem witamin? Odpowiedź jest praktycznie taka sama: producenci. Rosyjska produkcja oferuje tańsze leki niż zagraniczne. Skład może być dokładnie taki sam. Aby wiedzieć, które witaminy firmowe są lepsze, warto rozważyć zalecenia i recenzje lekarza.

Najlepsze witaminy dla dzieci

Poniżej najlepsi producenci kompleksów witaminowych i najwyższej jakości produktów dla dzieci w różnym wieku.

Zasób zgodności dla dzieci

Pełen kompleks witamin dla utrzymania ogólnego stanu organizmu w normalnym stanie z uwzględnieniem codziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Odpowiedni dla dzieci od 3 lat. Jest przepisywany przy niedoborze witamin, po ostrych infekcjach wirusowych dróg oddechowych, grypie, przy stresie fizycznym i psychicznym, przy niezrównoważonej diecie. Średnia cena: 150 rubli.

Zasób zgodności dla dzieci

Zalety:

 • zrównoważony kompleks z wapniem;
 • poprawia ogólną kondycję i normalizuje bilans witamin;
 • wygodny dla dzieci;
 • niska cena.

Niedogodności:

 • indywidualna nietolerancja.

Witaminy Alfabet Nasze dziecko dla dzieci

Stosuje się go u dzieci w wieku od 1,5 do 3 lat. Zawiera wszystkie substancje niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci. Polecane dla:

 • zmniejszony apetyt;
 • zaburzenia snu;
 • drażliwość i pobudliwość;
 • brak witamin w organizmie.

Dodatkowo stymuluje rozwój umysłowy i regeneruje po przebytych chorobach. Średnia cena: 600 rubli.

Witaminy Alfabet Nasze dziecko dla dzieci

Zalety:

 • hipoalergiczny;
 • wygodny odbiór w postaci saszetki;
 • może być używany od 1,5 roku;
 • niedrogie w tej cenie.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

Witaminy Mi-MI-BEARS Kompleks witaminowo-mineralny od A do Cynk

Polecany dla dzieci od 3-7 lat. Wskazaniem do przyjęcia jest przywrócenie kompleksu witaminowo-mineralnego oraz zwiększenie napięcia ciała. Średnia cena: 200 rubli.

Witaminy Mi-MI-BEARS Kompleks witaminowo-mineralny od A do Cynk

Zalety:

 • zrównoważony skład;
 • nadaje się do odporności;
 • przyjemny smak;
 • nie zawiera produktów pochodzenia zwierzęcego;
 • niska cena.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

Zasady przyjmowania leków poprawiających funkcjonowanie mózgu i pamięć

Kryterium selekcji jest dokładna zawartość witamin, których brakuje. Aby to zrobić, możesz skonsultować się z lekarzem lub samodzielnie wykonać testy w różnych klinikach i laboratoriach. W zależności od objawu wybiera się odpowiedni kompleks, w którym musisz dowiedzieć się, jak prawidłowo przyjmować witaminy:

 • czas trwania i regularność przyjmowania;
 • dawka dziennie;
 • czas odbioru: rano, po południu, wieczorem;
 • okres spożycia: po posiłku lub przed posiłkiem;
 • jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, udać się do szpitala i przerwać przyjmowanie.

Na co należy zwrócić uwagę podczas używania narkotyków:

 • przeciwwskazania;
 • czy mogę wziąć podczas jazdy;
 • błędy przy wyborze złego kompleksu, bez wstępnych analiz.

Jakie pokarmy zawierają witaminy, aby poprawić wydajność mózgu

Do pełnej i wydajnej pracy mózgu i pamięci potrzebne są wszystkie wymienione w artykule witaminy. Witaminy oczywiście pomagają przywrócić niektóre procesy w organizmie, ale prawidłowe odżywianie i zdrowa żywność nie dadzą szansy na pogorszenie pracy, dlatego w diecie każdej osoby należy uwzględnić następujące pokarmy:

 • groszek: B, E, A;
 • owsianka i kasza gryczana: B, E;
 • orzechy: B, E, C;
 • jaja, ryby, nabiał: A, E, B, D, C;
 • wołowina i wieprzowina: B, E;
 • kurczak: A, E, B, C;
 • warzywa: A, E, K, D, C;
 • banany, jabłka, jagody; A, E, B, D, C, K;
 • oleje roślinne: D, E.

W dzisiejszym świecie trudno jest znaleźć naturalny, bogaty w witaminy produkt ze względu na wiele dodatków poprawiających smak i trwałość żywności. Dzięki badaniom i wynalazkom specjalistów ludzie mają możliwość zakupu dobrze przyswajalnych witamin, które pomagają w procesach życiowych. Na rynku jest bardzo dużo kompleksów witaminowych i znalezienie odpowiedniego może być trudne, dlatego przed wizytą lepiej zdać testy i skonsultować się z lekarzem, który powie, czy organizm w ogóle potrzebuje dodatkowych witamin, czy też zaleci dawkowanie.

1 KOMENTARZ

 1. Wziąłem musującą glicynę D3, aby poprawić pamięć i wydajność mózgu. Jedna tabletka na dawkę, co jest wygodniejsze niż zwykła glicyna. Pozytywny efekt widoczny jest już po pierwszym opakowaniu

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *