Najbardziej bezpretensjonalne rośliny domowe 2020

0

Piękny i przytulny dom to nie tylko bogata renowacja, ale także dekoracja. Obrazy, lampy i oczywiście kwiaty. To oni tworzą we wnętrzu atmosferę sprzyjającą kreatywności, wygodzie i harmonii. Kwitnące lub zdrewniałe, zawsze nadają się do salonu. Redaktorzy strony „best-pl.designuspro.com” przygotowali przegląd najbardziej bezpretensjonalnych roślin domowych.

Wprowadzenie do świata roślin zaczyna się od roślin domowych. Często są to posłańcy egzotycznych krajów, które nie zakorzeniają się na ulicy w północnym klimacie, ale w pokojach stwarzają im idealne warunki, a one dobrze się rozwijają, rosną i kwitną ku uciesze hostess.

Kiedy kupić rośliny domowe

Lepiej jest kupować rośliny do domu, oczywiście latem lub wiosną, w ciepłym sezonie. Nie trzeba ich przenosić ulicą, gdzie panuje mróz. A to wielki stres dla kwiatu.

W okresie letnim roślina dostosowuje się do pomieszczenia i łatwo toleruje warunki zimowe: gorące powietrze z akumulatora i zimne powietrze z okna, a także suche powietrze z mieszkania miejskiego. Ale jeśli musiałeś kupić kwiat zimą lub go dostałeś, dokładnie przestudiuj warunki przetrzymywania.

Sprzedawcy sklepowi często zalecali natychmiastowe przesadzenie kwiatu do doniczki domowej. Zimą nie zaleca się tego robić, roślina doznała stresu mrozowego, a następnie została również wyrwana z ojczyzny. Najbardziej optymalne byłoby przeszczepienie rośliny w ciągu najbliższych 2-3 tygodni lub w pierwsze wiosenne dni.

Co ciekawe, ostatnio wręcz przeciwnie, nie zaleca się przeszczepu - kwiaty trafiają do specjalistycznej gleby, zestawionej dla konkretnej rośliny. W sklepie można kupić specjalne kompozycje na fiołki, figi, palmy.

Gdzie umieścić bezpretensjonalne kwiaty

Kupiłeś kwiatek w doniczce lub podarowałeś go? A potem gospodyni zaczyna boleć głowy, gdzie określić egzotycznego zwierzaka na pobyt stały, aby czuł się dobrze i miał wystarczająco dużo słońca i ciepła, i aby każdy mógł zobaczyć to piękno.

 • przeważnie kwiaty są umieszczane na parapetach, tam jest zawsze jasno, wygodna jest opieka gospodyni;
 • garnki z dużymi przedstawicielami są umieszczone na podłodze: dłonie, potwory, fikusy. Zajmują przyzwoite miejsce w pokoju, a kupując taki przedmiot, należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia;
 • kwietniki, w których doniczki są umieszczone na wysokości od podłogi do sufitu. Wszystkie rośliny można postawić na stojaku. Na niższym poziomie - obficie liściaste, powyżej - kwitnące i wspinające się na samą górę. Opcje można łączyć. Na przykład twój licznik będzie miał tylko fiołki odmianowe.

Wskazane jest, aby wybierać kwiaty w pokojach zgodnie z ich kapryśnością do światła. Po stronie północnej umieść odporny na cień, na południu - kochający światło. W kuchni kwiaty można umieścić w wiszących doniczkach, a na oknie urządzić ogród farmaceutyczny.

Rośliny lecznicze dobrze zakorzeniają się w mieszkaniach, a jeśli chcesz herbaty z miętą lub melisą, to zawsze jest świeża na oknie. Rośliny nie są kapryśne i nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

Gdzie mieszka kwiat?

Kwiaty w pokojach należy sadzić w doniczkach.Może to być glina lub plastik, drewno lub kosz wykonany z naturalnych materiałów.

Ceramiczny

Piękna doniczka ceramiczna jest ozdobą samą w sobie, a przy pięknym kwiatku to podwójny bonus. Ceramika jest idealna do rozwoju roślin, korzenie w doniczce są wygodne, wewnątrz tworzy się przyjemna mikroflora do rozwoju podziemnej części rośliny.

Ceramika może być różnej jakości, szkliwiona lub pokryta specjalnym związkiem. Ale to nie zmienia jego właściwości.

Korzyści:

 • naturalny materiał;
 • przyjemny wygląd;
 • przepuszcza powietrze;
 • nadmiar wilgoci wypływa nie tylko przez dno, ale także przez pory ceramiki;
 • gleba jest zawsze nasycona powietrzem.

Niedogodności:

 • bardzo delikatny materiał, zawsze pęka po upuszczeniu;
 • przy długotrwałym wzroście w jednej doniczce korzenie wrastają w ceramikę - zawsze są zranione podczas przeszczepu;
 • z czasem na powierzchni gleby pojawiają się osady mineralne, biała powłoka.

Plastikowy

W sklepie kwiaty sprzedawane są w plastikowych doniczkach z dużymi otworami drenażowymi w dnie. Jest to konieczne do przepływu powietrza do korzeni, a także do odprowadzania nadmiaru wody z gleby.

Są sytuacje i odwrotnie, roślina jest podlewana przez paletę. Woda wlewa się do spodka do garnka, a roślina sama wyciąga płyn.

Korzyści:

 • jest używany przez długi czas, po posadzeniu dorosłego kwiatu w starym można zasadzić inny;
 • lekki, można go przenieść w dowolne miejsce w mieszkaniu;
 • trwałe, nowoczesne modele nie pękają ani nie pękają;
 • różnorodność kształtów i kolorów;

Niedogodności:

 • sztuczny materiał;
 • nie przepuszcza powietrza;
 • przy małych otworach drenażowych woda może stagnować;
 • w przypadku dużych roślin potrzebna jest duża doniczka, w przeciwnym razie roślina przewróci latarnię.

Kształt doniczki

Najpopularniejsza wersja to okrągły trapezowy garnek, w którym górna część jest szersza, dolna jest węższa. W tym formacie wszystkie rośliny wyglądają pięknie, ale wygodniej jest wybrać rozmiar podczas przesadzania.

Za prawidłową uważa się doniczkę, która jest o 2-3 cm większa niż poprzednia, zarówno pod względem wysokości, jak i średnicy. Kolejnym ważnym warunkiem jest wielkość korzeni. Powinny być swobodnie umiejscowione w głębi, nie sięgając dna 2-5 cm.

Wiszące donice zwykle nie mają otworów drenażowych. Rośliny sadzi się w doniczce z dobrą warstwą drenażu ogrodowego, a następnie doniczkę wkłada się do donicy.

Warunki przechowywania kwiatów w pomieszczeniach

W artykule rozważamy bezpretensjonalne rośliny. Ale nawet oni potrzebują komfortowych warunków. Główne wymagania dla większości roślin to gleba, temperatura i wilgotność w pomieszczeniu oraz oświetlenie. Ważne jest również podlewanie i karmienie. Rośliny są żywymi organizmami i wymagają uwagi. Są bezpretensjonalne rośliny domowe, ale wymagają również podstawowej opieki.

Wiele egzotyków dobrze zakorzeniło się na parapetach i podłodze. Rosną na wysokość i szerokość, czasami trzeba je skrócić, ale zdarza się też, że roślina nie rośnie, ale obumiera lub przestaje się rozwijać. Przykro jest widzieć puste doniczki w zimowe dni i aby temu zapobiec, stwarzamy warunki do wzrostu roślin.

Połysk

Istnieją rośliny domowe kochające cień, ale nadal potrzebują światła do prawidłowej wegetacji. Paprocie, fikusy, wodzowie nie lubią jasnego słońca, ale przy jego braku proces fotosyntezy w ogóle nie zachodzi - aktywny wzrost zielonej masy.

Abutilony, coleus i wiele roślin kwitnących jest bardzo smutnych bez światła. Wyglądają na bolesne, a nawet regularne podlewanie i karmienie nie dają efektu. Takie rośliny domowe potrzebują słonecznej strony, a jeśli nie ma takich okien, to dodatkowe oświetlenie. W handlu jest lampy specjalne dla ogrodników.

Temperatura

Stabilny klimat zimą i latem jest dobrym środkiem wspomagającym wzrost. Jeśli zimą na oknie jest zimno, lepiej postawić roślinę na stole lub podłodze. Na zimno umrze młoda sadzonka: słaba roślina, korzenie, które nie zapuściły korzeni, wszystko to doprowadzi do śmierci.

Optymalny zakres temperatur to +18 - 220Z.Jak dla osoby, która wygodnie mieszka w mieszkaniu, jest też przytulna dla roślin. W niskich temperaturach wskazane jest ogrzewanie pomieszczeń kwiatami.

Wilgotność

Kolejnym czynnikiem rozwojowym, bez którego południowe zwierzęta nie mogą się obejść, jest wilgotność powietrza. Regularne podlewanie i opryskiwanie sprawi, że Twoje rośliny będą zawsze wyglądały soczyście i żywe.

Konieczne jest spryskiwanie ciepłą wodą, można go łączyć z nawozami mikroelementowymi. Szczególnie lubią opryskiwać rośliny drzewiaste i liściaste. Lepiej nie rozpylać pięknego kwitnienia w okresie aktywnego kwitnienia, prowadzi to do zakwaszenia wewnątrz kwiatu i szybkiego więdnięcia.

Reprodukcja

Najczęściej roślina wchodzi do domu w stanie dorosłym z dobrą częścią wegetatywną i systemem korzeniowym. Ale są tacy, którzy lubią eksperymentować i sadzić kwiat z nasion. Nie wszystkie rośliny można uprawiać w ten sposób, ale w handlu często można znaleźć figi, pokrzywy, fiołki.

Domy rozmnaża się najczęściej przez układanie warstw lub dzielenie buszu. Zaszczepienie jest więc lepsze, a roślina zaczyna rosnąć szybciej. Wiosną wyłamują silne gałęzie lub wykopują część kłącza i sadzą go w nowej doniczce. Wstępnie potraktuj korzenie środkiem przeciwbakteryjnym, aby choroby nie rozwijały się na korzeniach.

Top dressing

Wczesną wiosną rośliny należy karmić. Lepiej nie eksperymentować ze środkami domowymi, ale kupować gotowe formularze dla każdej kategorii roślin. Wiosną wymagane będą nawozy z przewagą azotu, co pozwoli roślinom obudzić się po hibernacji i rozpocząć wzrost. Latem, w okresie aktywnego kwitnienia, potrzebne są nawozy potasowo-fosforowe, a także nawozy mikroelementowe.

Wiele nawozów ma postać płynną, należy je rozcieńczyć wodą do wymaganej objętości i podlać u nasady. Lepiej jest nakładać mikronawozy za pomocą sprayu.

Jak myć rośliny

Kwiaty do kąpieli? Oczywiście na dużych liściach gromadzi się kurz i brud, co powoduje ich matowienie i przygnębienie. Konieczne jest umycie go ciepłą wodą, bez użycia środków chemicznych.

Małą roślinę można myć pod prysznicem, owijając doniczkę i ziemię folią. Do garnka nie powinna dostać się duża ilość wody. Spłucz wszystkie liście i pnie miękkim strumieniem.

Duża roślina nie zmieści się w wannie, trzeba ją będzie umyć gąbką. Każdy liść ręcznie, od dołu do góry. Przy regularnym rozpylaniu procedurę prysznica można przeprowadzić 1 raz w ciągu 2-3 miesięcy.

Ocena bezpretensjonalnych roślin na 2020 rok

Są kwiaty, które znamy od dzieciństwa. Aloes, tradescantia, sansevieria były na oknach naszych babć i matek. Branża uprawy roślin aktywnie się rozwija, a agronomowie opracowują nowe odmiany i gatunki. Popularna pelargonia zmieniła swój wygląd, kształt kwiatu, pozostał delikatny aromat przypominający zapach babci.

Ocena oparta jest na opiniach klientów dotyczących kwiatów, głównie do domu. Ale pracownicy biurowi również aktywnie wypowiadali się o nazwiskach bezpretensjonalnych w urzędach, pięknych i, co najważniejsze, bezpretensjonalnych w opiece.

Pięknie kwitnące rośliny

Uważa się, że za bujnym kwitnieniem stoi regularna pielęgnacja i ciągła dbałość o kwiat. Są bezpretensjonalne kwiaty, które zachwycają wszystkich swoimi kwiatami i nie wymagają ciągłego opryskiwania, rozluźniania i nawożenia.

Pelargonium

Ludzie nazywają to geranium. Roślina współczesnej agronomii bardzo różni się od starych odmian. 40 gatunków jest hodowanych w szklarniach i wystawianych na sprzedaż. Istnieją odmiany ampelous, płatki z jasnymi plamami lub dwukolorowe.

Kwiaty piękne, bardzo jasne, od jasnoróżowego do ciemnofioletowego. Kapelusze w dużych kolorach zmieniają się szybko jedna po drugiej. Dobrze rozmnaża się przez sadzonki i warstwy.

Funkcje pielęgnacyjne:

Kwiat aktywnie rośnie na oknie i aktywnie sięga do słońca i często tworzy się po jednej stronie. Aby uzyskać równomierny wzrost, zaleca się obracanie pelargonii raz na 2-3 tygodnie.

Korzyści:

 • bezpretensjonalny dla gleby;
 • bardzo aromatyczny;

Niedogodności:

 • z nadmiarem wody szybko umiera;
 • rośnie szybko, wymaga corocznego przesadzania lub dzielenia krzewu.

Begonia

Roślina z subtropików od dawna osiadła w mieszkaniach. W wyspecjalizowanych sklepach jest tylko ogromny wybór, a często gospodynie domowe długo decydują, który z nich lepiej kupić. Mnóstwo kolorów i różnorodność odcieni zachwycają. Małe liście są zawsze, a wielkość kwiatu jest inna. Gatunki hybrydowe są szczególnie dobre.

Funkcje pielęgnacyjne:

Uwielbia stałe miejsce, często się zmienia, przestaje aktywnie rosnąć. Jest mało wymagająca dla gleb, ale w okresie aktywnego kwitnienia wymaga żywienia nawozami fosforowo-potasowymi. Uwielbia wilgotne powietrze, ale ze względu na bujne kwitnienie opryskiwanie nie jest zalecane. Zaleca się zainstalowanie w pobliżu nawilżacza lub miski z wodą.

Korzyści:

 • rozmnaża się wszystkimi dostępnymi metodami: dzielenie krzewu lub kłącza, nakładanie warstw, nasiona;
 • wygląda dobrze w każdym pomieszczeniu lub biurku.

Niedogodności:

 • istnieją odmiany liściaste, przy zakupie konieczne jest wyjaśnienie;
 • wymagający od wilgoci.

Schlumberger

Najbardziej bezpretensjonalny w swojej kategorii i powszechnie znany jako dekabrysta. Kwitnie tylko zimą, odpoczywa latem. Odnosi się do kaktusów leśnych. Kolor kwiatu jest przeważnie jasnoróżowy, ale w ostatnich latach wyhodowano odmiany o białych, jasnoróżowych i fioletowych kwiatach.

Funkcje pielęgnacyjne:

Podczas kwitnienia lepiej nie przeszkadzać, nie przestawiać go w inne miejsce, w przeciwnym razie zrzuci cały kolor. W okresie kwitnienia warto karmić mikroelementami. Żyje do 20 lat z dobrą opieką.

Korzyści:

 • rośnie na północnych i wschodnich oknach mieszkania;
 • długo kwitnie zimą, kiedy wszystko już zwiędło.

Niedogodności:

 • regularne opryskiwanie;
 • wymaga przycinania raz w roku;

drewniane rośliny

Minimalna konserwacja i maksymalna przestrzeń to wszystko, czego potrzebujesz. W naturze drzewa rosną same, ale mieszkania nadal potrzebują atmosfery do wzrostu. Nie zawsze wysoki, ale zawsze rosnący w jednej łodydze i dobrze rozwiniętych liściach.

Ficus

Popularna sadzonka wewnętrzna. Istnieją odmiany karłowate i duże drzewa. Przy odpowiednim oświetleniu dobrze się rozwijają, liście mają piękny, zdrowy wygląd. A w figach stan liścia jest głównym wskaźnikiem zdrowej rośliny.

Funkcje pielęgnacyjne:

Drzewo o dużych liściach należy wytrzeć z kurzu, małe można umyć pod prysznicem lub spryskać. Żywi się wiosną-latem ze złożonym nawożeniem z przewagą azotu.

Korzyści:

 • bardzo odporna roślina, toleruje ciepło, chłód, sporadyczne podlewanie;
 • duże gatunki dobrze nadają się do dużych pustych przestrzeni i zajmują dużo miejsca.

Niedogodności:

 • wiele formuje drzewo przez przycinanie, uzyskuje zwarte krzewy, wymaga to czasu;
 • nie należy umieszczać obok urządzeń grzewczych.

Grubosz

Znane drzewo pieniędzy lub gruba kobieta. Przyjechała do nas z Afryki i to wyjaśnia jej bezpretensjonalność w podlewaniu. Grube liście gromadzą wilgoć i oszczędnie ją wykorzystują.

Funkcje pielęgnacyjne:

Szerokie korzenie wymagają obszernej doniczki, należy to wziąć pod uwagę podczas przesadzania. Rośnie bardzo wolno, nawet przy dobrym karmieniu. Wiosną karmione saletrą lub mocznikiem, latem są złożone.

Korzyści:

 • może rosnąć przez długi czas w jednej doniczce i na stałym miejscu;
 • zadbany krzew, dobrze wygląda na biurku.

Niedogodności:

 • kocha świeże powietrze i dobrze się czuje podczas wentylacji;
 • przycinanie jest wymagane do utworzenia.

Poślubnik

Duża, dobrze rosnąca roślina zaliczana jest do kwitnących krzewów. Dorosła roślina zajmuje wystarczająco dużo miejsca w pomieszczeniu. Wiele gospodyń domowych przycina krzew, aby uzyskać zwartą formę. Długa wątroba, może dorastać do 20 lat.

Kwitnie dużymi gramofonami, głównym kolorem jest czerwony, ale hodowcy hodują również różowy, bordowy, bordowy. Kiedyś zniknął z mieszkań, ale w ostatnich latach pojawia się ponownie w oknach.

Funkcje pielęgnacyjne:

Wymaga regularnego karmienia, złożonych form bogatych w potas. Brak tego pierwiastka wpływa na liczbę kwiatów, a także czas kwitnienia.

Korzyści:

 • może być uprawiany w dowolnej wielkości, dobrze znosi przycinanie;
 • piękny i bezpretensjonalny;
 • dobrze się rozwija w każdym miejscu w mieszkaniu, ale może słabo kwitnąć.

Niedogodności:

 • regularne przycinanie, w przeciwnym razie w mieszkaniu dostaniesz bujną zieleń;
 • opryskiwanie tylko wczesnym rankiem.

Najbardziej bezpretensjonalny

Są rośliny, które zostały zasadzone i zapomniane. Z pewnością nie jest to do końca prawdą, ale wiele z nich nie wymaga opieki, a jednocześnie stale się rozwija.

Sansevieria

Słynny ogon szczupaka to idealne znalezisko dla zapracowanych gospodyń domowych. Przez długi czas hodowcy nie pracowali nad różnymi gatunkami, ale teraz pojawiły się nowe odmiany domowe. Różnią się kolorem od bladozielonych do ciemnych liści. Są też liście z obramowaniem kontrastowej zieleni.

Dobrze rośnie w każdym miejscu mieszkania, ale lepiej rozwija się na nasłonecznionych glebach. Możesz podlewać 1-2 razy w miesiącu, rzadziej zimą.

Funkcje pielęgnacyjne:

W jednej doniczce może rosnąć przez kilka lat. Konieczne jest przeszczepienie, gdy cała przestrzeń jest zajęta, a kwiat zaczyna wyciskać ściany.

Korzyści:

 • absolutnie bezpretensjonalny;
 • dobrze prezentuje się zarówno w salonie, jak iw korytarzach biur;
 • rzadko przeszczepiane.

Niedogodności:

 • kilka gatunków, wszystkie odmiany są do siebie podobne.

Chlorophytum

Gospodynie domowe często umieszczają tę roślinę w kuchni, uważa się, że dobrze dezynfekuje powietrze. Chlorophytum jest rośliną zaskakująco żywotną, przy minimalnej pielęgnacji nie tylko rośnie, ale także aktywnie rozmnaża się.

Wąskie liście o jasnozielonym kolorze lub z kontrastową obwódką dobrze wyglądają w każdej kompozycji. Na oknach lub kwietnikach dobrze współistnieją z roślinami kwitnącymi i drzewiastymi. Kompaktowy kształt pozwala na montaż donicy w małych pomieszczeniach.

Funkcje pielęgnacyjne:

Roślina dobrze rozmnaża się z wąsami. Są łatwe do ukorzenienia na żyznej glebie. Zaleca się usuwanie sadzonek w odpowiednim czasie, wyciągają one siły z dorosłej sadzonki.

Korzyści:

 • zwartość bez dodatkowej konserwacji;
 • łatwo się rozmnaża.

Niedogodności:

 • uwielbia wietrzenie;
 • przy częstym podlewaniu wylot może zgnić.

Aloes

Przydatne i bezpretensjonalne, znane i lubiane w domu. Kolczasty, rozłożysty i całkowicie bezpretensjonalny. Uwielbia świeże powietrze, latem świetnie czuje się na balkonie.

Ze względu na swoje właściwości lecznicze często był trzymany w domu, w przemyśle stosowany jest jako składnik wielu kremów i maści. Selekcja wyłoniła formy dekoracyjne, które stały się prawdziwą ozdobą mieszkania.

Funkcje pielęgnacyjne:

Przeszczep jest wymagany, gdy aloes rośnie silnie, może siedzieć w jednym naczyniu przez wiele lat. Nie urośnie, ale też nie umrze.

Korzyści:

 • leczniczy;
 • kompaktowy;
 • rzadkie podlewanie.

Niedogodności:

 • kolczasty:
 • warstwy zakorzeniają się przez długi czas.

Wynik

Dla zapracowanych gospodyń domowych lub tych, które tak naprawdę nie lubią majstrować przy roślinach, ta lista jest świetną rekomendacją do uprawy zieleni w domu. Mieszkanie bez kwiatów jest nudne i bez twarzy, a wraz z pojawieniem się roślin ożywa.

Przy wyborze łatwo popełnić błąd, czasem pięknie wyglądający kwiat będzie wymagał dużo uwagi i dodatkowych środków pielęgnacyjnych. Inne, tanie, ale bardzo atrakcyjne, zachwycą Cię każdego dnia i będą wymagały minimalnej pielęgnacji wewnętrznego ogrodu.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *