Najgorsze miasta w Rosji w 2020 roku

0

W Rosji jest wiele pięknych miast, które zachwycają mieszkańców zarówno bogatą infrastrukturą, doskonałym środowiskiem ekologicznym, jak i korzystnymi warunkami życia. Są jednak i takie osady, których mieszkańcy są gotowi natychmiast je opuścić.

Redaktorzy serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Was TOP z najgorszych miast Rosji na 2020 rok.

Największe miasta (populacja powyżej 1 mln osób)

Czelabińsk

W XIX wieku Czelabińsk był największym ośrodkiem handlowym Uralu, a podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej słusznie nazywano go jednym z głównych ośrodków przemysłowych. Dziś ma wiele problemów, wśród których można wyróżnić:

 • Złe środowisko ekologiczne. Ogromna liczba zakładów przemysłowych zlokalizowanych w granicach miasta w znacznym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Około 20 instytucji jest wypuszczanych do rzeki Miass, więc pływanie w niej nie jest zalecane. Dodatkowo, ze względu na niekorzystne warunki środowiskowe, wśród mieszkańców jest duża liczba chorych na nowotwory, a także pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego.
 • Wysoka przestępczość. Jeśli w centralnej części miasta ludzie są przeważnie przyjaźni i dbają o swój wygląd, to na przedmieściach wielu lubi pić i brać narkotyki. Ponadto w pobliżu znajduje się granica z Kazachstanem, skąd nieustannie przyjeżdżają kurierzy narkotykowi.
 • Problemy z kształtowaniem krajobrazu. Aby poszerzyć drogi wzdłuż boków, wycina się drzewa, w wyniku czego miasto stopniowo traci swoje dawne piękno.
 • Zmniejszenie części dla pieszych. W niektórych miejscach chodniki są tak wąskie, że kobiety z wózkami lub osoby na wózkach z trudem mogą po nich chodzić.
 • Trudność w przejściu przez jezdnię. Przejście przez ulicę w Czelabińsku jest czasami całkowicie niebezpieczne. Kierowcy nie przepuszczają pieszych, czas trwania sygnału zielonego światła jest bardzo krótki, a ponadto występuje całkowity brak wysp bezpieczeństwa.
 • Sprzątanie ulic. Sytuacja z odśnieżaniem ulic jest również bardzo zła, dlatego wiosną pojawia się dużo błota i kałuż. Ponadto, ze względu na zanieczyszczenie lub brak kanałów burzowych, latem Czelabińsk w większości przypadków jest zalany po deszczu, w wyniku czego ludziom trudno jest dostać się we właściwe miejsce, w tym do placówek medycznych.
 • Miasto ma dużą liczbę pacjentów zakażonych gruźlicą i HIV.

Krasnojarsk

Do najpilniejszych problemów należą:

 • Powietrze. Mieszkańcy Krasnojarska mogą tylko pomarzyć o powiewie dobrego, czystego powietrza. Duże zakłady przemysłowe zaśmiecają ją w zastraszającym tempie.
 • Woda. Niebezpieczne pierwiastki, takie jak ołów lub cynk, są uwalniane do wody. Oczyszczanie ścieków z fabryk, fabryk i ścieków również nie jest zbyt wydajne. W rezultacie jakość świeżej wody znacznie się pogarsza.Oprócz uwalniania zanieczyszczonych ścieków mają również niewystarczające chłodzenie, co powoduje śmierć ekosystemu zbiorników wodnych.
 • Gleba i lasy. Zanieczyszczenie gleby następuje na dwa sposoby - poprzez bezpośredni kontakt ze źródłem (uwolnienie substancji trujących), a także poprzez przedostanie się trucizn do powietrza. W końcu są znacznie cięższe i zdolne do opadania na ziemię. Tak więc pokrycie terenu zawiera ołów, cynk i inne metale ciężkie.

Omsk

Wśród głównych wad miasta warto zwrócić uwagę na:

 • Złe drogi. W Omsku w większości przypadków wykonuje się łatanie. W sektorze prywatnym drogi są gruntowane. Wiosną dziury pojawiające się na drogach znacznie utrudniają ruch autobusów i trolejbusów, które często w nich grzęzną.
 • Korki. Liczba przewozów drogowych rośnie każdego dnia, a dróg bardzo brakuje. Ponieważ w Omsku nie ma metra, mieszkańcy zmuszeni są do poruszania się wyłącznie transportem naziemnym - autobusami, tramwajami, trolejbusami, taksówkami o stałej trasie. Przyczynia się to do powstawania ogromnych korków, utrudniając tym samym ruch uliczny.
 • Złe środowisko ekologiczne. Są oczywiście plaże, ale pływanie w lokalnych wodach jest surowo zabronione. W osadzie Chkalovsky znajduje się Sadzownia i TPP-5, które regularnie emitują chemikalia do atmosfery. Okręg Leninsky posiada fermę drobiu, co uniemożliwia pozostawienie otwartych okien w mieszkaniach w dzielnicy Moskovka-2. Regiony Kirowski i Centralny cierpią z powodu niekorzystnej sytuacji środowiskowej z powodu ogromnej liczby samochodów;
 • Niskie zarobki i brak miejsc w przedszkolu;
 • Brak pediatrów, terapeutów i wysoko wyspecjalizowanych lekarzy powoduje, że specjaliści zmuszeni są pracować jednocześnie w agencjach rządowych i prywatnych placówkach medycznych.

Jekaterynburg

Najpilniejsze problemy miasta to:

 • Warunki klimatyczne. Ponieważ Jekaterynburg jest stolicą Uralu, klimat tutaj jest dość wyjątkowy, a czasem nawet całkowicie nieprzewidywalny. Zima może rozpocząć się prawie od końca października i trwać do kwietnia. Lato może zacząć się dość późno, a czasem nawet nie zadowala nas słońcem i ciepłem. Ludziom, którzy przybyli z zachodniej części Rosji, bardzo trudno jest przystosować się do takich zmian pogody. Jednak pomimo tego, że są to naprawdę trudne warunki, miejscowi stopniowo uczą się dobierać garderobę, aby cieszyć się spacerami.
 • Przemysł. Jekaterynburg to jeden z największych ośrodków przemysłowych, w szczególności metalurgicznych. Prowadzi to do wielu problemów - zanieczyszczenia powietrza, złych dróg i całych obszarów przemysłowych. Na pierwszy rzut oka nie ma w tym nic złego, ale regularnie dymiące kominy fabryk nie wpływają całkowicie pozytywnie na atmosferę.
 • Korki. To główny problem miasta. Region jest domem dla dość dużej liczby kierowców, którzy kategorycznie odmawiają przesiadki na metro i transport publiczny. Nawet jeśli praca jest bardzo blisko domu, według niektórych źródeł, głównym powodem takiego zachowania są bezpośrednio warunki klimatyczne i brak chęci „tłoczenia się” w transporcie publicznym.

Moskwa

Oprócz wszystkich niezaprzeczalnych zalet, jakie daje ta duża stolica, należy wziąć pod uwagę wady życia, które obejmują następujące punkty:

 • Wielu ludzi. Gdziekolwiek się znajdziesz - w sklepie, na ulicy czy w metrze zawsze będziesz ścigany przez tłum. Każdego dnia do stolicy przybywają tysiące chorych, a liczba ludności stale rośnie.
 • Wysoki koszt mieszkania. Po prostu wygórowane ceny za wynajem domu lub jego zakup.Niewątpliwie koszt jednopokojowego mieszkania w stolicy będzie znacznie wyższy niż w regionach, dlatego też większość zarobków zostanie przeznaczona na spłatę mieszkania na wynajem czy spłatę kredytu hipotecznego, gdyż nie każdego od razu stać na zakup mieszkania w stolicy.
 • Wysokie koszty utrzymania. Zawyżone ceny dotyczą nie tylko mieszkania w Moskwie, ale także jedzenia, podróży i różnego rodzaju usług. Chociaż ten aspekt powinien być skorelowany z poziomem wynagrodzeń. A w wielu regionach poza stolicą stosunek ten jest znacznie bardziej „godny ubolewania” niż w stolicy.
 • Duża liczba oszustów i oszustów. Kradzież portfela czy dokumentów, oszustwo w sklepie to dalekie od rzadkich zjawisk w mieście. Dlatego zawsze powinieneś być czujny. Również przy ubieganiu się o świadczenie usług konkretnej firmy w pierwszej kolejności należy dokładnie przestudiować informacje o niej i przeczytać recenzje, aby nie wpaść w nieuczciwe działania.
 • Niesamowity rytm życia. Niewątpliwie wszystko to nie jest dla wszystkich, ale jeśli ktoś jest przyzwyczajony do prowadzenia spokojnego i wyważonego życia, Moskwa po prostu wybije go z rutyny. Oczywiście z czasem można się do tego przyzwyczaić, ale sam ruch zaczyna się trochę nadwyrężać.
 • Długie dystanse. Wiążą się zarówno z dodatkowymi wydatkami na koszty przemieszczania się (dojazd do pracy, dowóz dziecka do przedszkola czy szkoły), jak i stratą dodatkowego czasu, gdyż w niektórych przypadkach może to zająć kilka godzin, zwłaszcza jeśli na drogach są korki.

Duże miasta (od 250 tys. Do 1 mln osób)

Tolyatti

Wady obejmują szereg czynników:

 • Środowisko ekologiczne. Wystarczająco duże przedsiębiorstwa chemiczne są zlokalizowane nie tylko w obrębie dzielnicy miasta, ale mają również przestarzałe systemy oczyszczania, które nie są w stanie poradzić sobie z dużymi obciążeniami. Dlatego mieszkańcy są zmuszeni do ciągłego wdychania emisji tych przedsiębiorstw. Skutkiem tego jest wzrost liczby różnego rodzaju patologii (poronienia, astma, alergiczny nieżyt nosa).
 • Bezrobocie i niskie płace. Niestabilna sytuacja gospodarcza miasta pociąga za sobą masowe zwolnienia pracowników. Zwiększa to odsetek bezrobotnych gotowych do pracy za najmniejsze wynagrodzenie.
 • Niskie perspektywy rozwoju małych firm. Ze względu na duży odpływ ludności i spadek siły nabywczej obywateli początkujący przedsiębiorcy nie są w stanie przetrwać na rynku usług handlowych, a pozostali zmuszeni są do całkowitego zamknięcia.
 • Bezczynność władz miasta. Miasto jest brudne, zaniedbane, zagospodarowanie parków i dziedzińców pozostawia wiele do życzenia. Brak środków budżetowych prowadzi do tego, że budynki i miejsca wymagające prac remontowych są przez długi czas w opłakanym stanie, stopniowo ulegając upadkowi.

Saratów

Mimo wszystkich zalet miasto ma również szereg istotnych wad:

 • Niski poziom płac. Pracy nie brakuje, ale w większości przypadków oferuje się im śmieszną pensję. Praca z bardziej przyzwoitymi zarobkami jest niezwykle rzadka.
 • Wąskie drogi i ich stan. Prawie wszędzie jezdnia pozostawia wiele do życzenia, ponieważ w mieście przeprowadza się jedynie łatanie. Ponadto Saratów charakteryzuje się podwyższonym poziomem wód gruntowych, co prowadzi do okresowego osiadania asfaltu w centrum miasta. Nawet nowe dzielnice są wyposażone tylko w dwupasmowe autostrady i nie ma żadnych węzłów komunikacyjnych. Wszystko to powoduje pojawienie się dużych korków;
 • Błoto. W mieście jest problem z koszami na śmieci, dość często są one tak przepełnione, że wokół nich leżą śmieci i wieje po ulicach.
 • Problem z kolejkami do przedszkoli. Pomimo tego, że w mieście jest wystarczająco dużo przedszkoli, bardzo brakuje im miejsc. Aby przydzielić dziecko do przedszkola, mieszkańcy zmuszeni są do skontaktowania się z Ministerstwem Edukacji i prokuraturą.

Irkuck

Pomimo istniejących zalet mieszkania w Irkucku, miasto ma oczywiście szereg istotnych wad:

 • Klimat. Warunki klimatyczne są dość surowe. Nie bez powodu w dawnych czasach mieszkanie w mieście było uważane za surową karę. Klimat jest ostro kontynentalny, z zauważalnymi dużymi różnicami temperatur. Zimą jest tam bardzo zimno, a latem nieznośny upał. Ponadto, niezależnie od pory roku, miasto okresowo cierpi z powodu silnych opadów śniegu i ulewnych deszczy. Media nie są w stanie poradzić sobie z zamieszaniem żywiołów. Podczas opadów śniegu ruch pociągów jest całkowicie zablokowany, a na drogach dochodzi do całkowitego załamania. Jeśli pogoda przynosi ulewne deszcze, na drogach tworzy się prawdziwa powódź, ponieważ kanalizacja jest dość trudna do oparcia się przepływowi wody;
 • Trzęsienia ziemi. W mieście zaobserwowano ekstremalnie zwiększoną aktywność sejsmiczną ze względu na bliskie położenie jeziora Bajkał. Trzęsienia ziemi występują co najmniej raz w miesiącu. Drżenie o sile 2-3 punktów bardzo często przeraża początkujących. Jednak lokalni mieszkańcy od dawna są przyzwyczajeni do takiego zjawiska i przestali zwracać na to uwagę.

Tiumeń

Wśród czynników, które negatywnie wpływają na życie w mieście są:

 • Pogorszenie stanu środowiska ekologicznego związane ze szczytem rozwoju gospodarczego i terytorialnego. Ogromna liczba pojazdów, budowa nowych dróg, praca elektrociepłowni znacząco podnosi poziom zanieczyszczenia środowiska, doprowadzając go do poziomu krytycznego.
 • Klimat. Warunki klimatyczne w mieście są dość surowe, więc większości mieszkańców bardzo trudno jest się do niego dostosować, a także znieść spadki temperatur.
 • Owady Latem obserwuje się atakowanie ogromnej liczby owadów, związanych z obszarami bagnistymi.
 • Wysoki koszt mieszkania. Ceny mieszkań są dość wysokie i nie każdego na to stać.
 • Korki. Na ulicach bardzo często jest wiele korków, ciągnących się przez kilka kilometrów. Ponadto przepustowość mostów cierpi z powodu dużego obciążenia, które jest szczególnie wyraźne w części środkowej.
 • Szybki rozwój. Czynnik ten bezpośrednio wpływa na przepełnienie szkół i przedszkoli, w wyniku czego rodzicom bardzo trudno jest znaleźć dziecko w placówce oświatowej.
 • Brak placówek medycznych. Ponieważ w miodzie bardzo brakuje poliklinik. instytucje ustawiają się w długich kolejkach.

Stawropol

Wśród najpilniejszych niedociągnięć należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:

 • Niekorzystne warunki meteorologiczne. Osobom cierpiącym na wysokie ciśnienie krwi przebywanie w Stawropolu jest bardzo trudne. Wynika to z faktu, że lokalizacja jest znacznie wyższa niż poziom morza (około 650 metrów). Mieszkańcy z wysokim ciśnieniem krwi są również dość problematyczni z przebywaniem w mieście, gdyż niemal „górska” atmosfera z pewnością doda kilka niuansów złemu zdrowiu.
 • Niskie wynagrodzenia. Choć poziom wynagrodzeń w regionie nie jest najgorszy, to jednak daleko mu do najlepszych. Dlatego znalezienie pracy za przyzwoite wynagrodzenie może być niezwykle problematyczne.
 • Trudności w poruszaniu się. Drogi w Stawropolu pozostawiają wiele do życzenia, a korki nie należą do rzadkości. Dlatego własny samochód niestety można tylko zepsuć, gdyż poruszanie się po osadzie jest niezwykle trudne. Ale ceny za transport publiczny są całkiem rozsądne.
 • Wysoki poziom ładunku technogenicznego. Bez względu na to, jak bardzo mieszkańcy kochają środowisko, nic nie można zrobić z samochodami i postępem. Z drugiej strony nie wszystko jest tu tak smutne jak w większych osadach - nie jest jednak dużo weselej i zdrowiej niż na wsiach.
 • Ścinanie drzew. Częste pozyskiwanie drewna prowadzi do pogorszenia warunków środowiskowych, erozji gleby przez wody i niezbyt dobrego postępu w leczeniu chorób płuc.
 • Jest wielu „gości z gór” (górale).Pomimo tego, że Rosja jest krajem wielonarodowym, w Stawropolu często można obserwować strzelanie z traumatycznej broni podczas uroczystości różnych społeczności i narodowości północnokaukaskich.

Duże miasta (od 100 do 250 tys. Mieszkańców)

Norylsk

To prawdziwie złote mieszkanie w Rosji, jeden z gwarantów jej bogactwa i dobrobytu. Ale nadal ma swoje wady:

 • Polar Division of Norilsk Nickel. Uważany jest zarówno za dobroczyńcę, zapewniającego możliwość jego istnienia, jak i za kata, ponieważ zatruwa otaczającą atmosferę, czyniąc życie prawie nie do zniesienia.
 • Klimat. Za kołem podbiegunowym jest dość zimno. Dlatego około 9 miesięcy w roku będzie musiało znosić mroźne warunki klimatyczne. Jednocześnie zimą kalendarzową temperatura powietrza dochodzi do -50 0С;
 • Związek między dochodami a wydatkami. Względnie solidne dochody są ściśle związane z równie dużymi wydatkami. W końcu trzeba kupić ciepłą odzież, dodatkowe paliwo do samochodu, bilety na loty na kontynent, a także inne importowane produkty spożywcze.
 • Brak światła słonecznego. Mieszkańcom bardzo brakuje słońca, a podczas nocy polarnej, która trwa 45 dni, nadal nie ma światła (poza godziną dziennie). Ten rodzaj romansu cieszy tylko przez krótki czas, ponieważ wkrótce ciało zbuntuje się przeciwko tobie, wydając depresję i apatię.
 • Poczucie „zakładnika północy”. Czasami mieszkańcy odczuwają to uczucie, zwłaszcza gdy muszą spędzać długie godziny na lotnisku ze względu na niemożność wylotu z miasta lub powrotu do niego.

Krasnogorsk

Do najpilniejszych problemów związanych z zakwaterowaniem należą:

 • Woda fluorowana. Zawartość fluoru w wodzie pitnej wynosi 3,0 mg / l, czyli znacznie powyżej normy. W rezultacie mieszkańcy cierpią na fluorozę - problemy kosmetyczne z zębami.
 • Mieszkaniowy. Nowe budynki, które niedawno zalały Krasnogorsk, nie są zlokalizowane w najbardziej sprzyjających miejscach (przy torach kolejowych, blisko skrzyżowania komunikacyjnego).
 • Korki. Duża liczba nowych budynków, głównie zlokalizowanych przy autostradzie Volokolamskoye, spowodowała ogromne korki.

Lyubertsy

Oddychanie jest jeszcze trudniejsze niż w Moskwie. Rozwój lokalnej gospodarki wynika z produkcji przemysłowej. Jest to jednak ściśle związane z emisją szkodliwych substancji i odpadów, które dostają się do atmosfery, powodując jej zatrucie.

Ponadto największa spalarnia odpadów znajduje się na terenie Lyubertsy, w strefie przemysłowej Rudnevo. Kolejne przedsięwzięcie „Ekolog”, gdzie w przeszłości zajmowali się spalaniem zwłok chorych zwierząt, a także szczątków biologicznych z licznych moskiewskich placówek medycznych. W Lyubertsy znajduje się również największa stacja napowietrzania, na polach, z których od dziesięcioleci osusza moskiewska kanalizacja. Stacja dawno nie funkcjonowała, nie można jej zamknąć, a teren nadal jest zanieczyszczony metalami ciężkimi i niebezpiecznymi odpadami chemicznymi. Na niektórych z tych pól wzniesiono budynki mieszkalne, na których dziś ludzie nie żyją słodko, bo w piwnicach gromadzi się metan. A z dawnej stacji od czasu do czasu wieje dość nieprzyjemne zapachy.

Wszystko to razem staje się przyczyną zanieczyszczenia gleb miejskich, chorób drzew i roślin; z czasem tutejsze zbiorniki wodne zupełnie nie nadają się do kąpieli. Nawet dzieci doskonale rozumieją, że nie można jeść owoców z drzew znajdujących się w pobliżu domów, ponieważ łatwo można się zatruć.

Średnie miasta (od 50 do 100 tys. Mieszkańców)

Magadan

Wśród istotnych wad życia są:

 • Oddalenie od centralnej Rosji. Duże odległości i złożony system logistyczny sprawiają, że Magadan jest jednym z najbardziej niedostępnych regionów Rosji. Pomimo tego, że na swoim terenie pełni rolę dużego węzła komunikacyjnego, dość trudno jest się tu dostać z innych części kraju.Ponadto nie ma kolei, mieszkańcy centralnej Rosji nie mogą podróżować morzem, a koszt biletów lotniczych jest bardzo wysoki.
 • Surowe warunki klimatyczne. Nie każdy może żyć w północnych warunkach klimatycznych. Jedną z głównych cech klimatu są również silne i częste wiatry.
 • Duża liczba pracowników zmianowych. Praca rotacyjna w Magadanie jest dość rozpowszechniona, więc wiele osób stale przyjeżdża tutaj, aby pracować. Mieszkańcy, którzy nie są przyzwyczajeni do regularnej zmiany kontyngentu, czują się trochę nieswojo. Zdarzają się oczywiście nieprzyjemne sytuacje, ale ogólnie sytuacja kryminalna w mieście jest dość spokojna.
 • Słaby rozwój kulturowy. W Magadanie jest tylko jedno nowoczesne kino, 2 teatry i kilka wyspecjalizowanych muzeów. Za życie muzyczne miasta odpowiada Magadan Philharmonic Society. W przeciwnym razie rozwój kulturowy jest bardzo ograniczony.

Anapa

Głównym minusem mieszkania w Anapie jest brak pracy. Mieszkańcom trudno jest znaleźć dobrą pracę, szczególnie zimą, bo praktycznie jej nie ma. Jeśli latem nadal możesz znaleźć pracę jako pracownik w hotelu lub na plaży, ale pod koniec sezonu możesz od razu stracić pracę.

Jeśli chodzi o warunki klimatyczne, nie są one odpowiednie dla wszystkich. Niektórzy ludzie źle się czują, inni ciągle czują się leniwi i senni. Większość ludzi nie toleruje bardzo gorącego lata, ponieważ nieustannie się pocą, a upał utrudnia oddychanie.

Ponieważ Anapa jest miastem wypoczynkowym, latem zwiększa się obciążenie transportu, autobusy wahadłowe są całkowicie przepełnione.

W sklepach i kawiarniach następuje skok cen, dość wysoki jest też koszt domów w sektorze prywatnym.

Jeśli chodzi o medycynę, to również tutaj jest godne pożałowania. W Anapie jest tylko jedna poliklinika, w wyniku której pojawiają się ogromne kolejki pacjentów. Lekarze nie radzą sobie z takim napływem pacjentów, zwłaszcza w okresie wiosenno-jesiennym (sam szczyt zachorowań).

Wniosek

Tak więc życie nie wszędzie w Rosji jest dobre. Są miasta, w których pobyt nie sprawia wielkiej radości, ale wręcz przeciwnie, istnieje chęć jak najszybszego wyjazdu. Ta ocena jest sporządzana na podstawie danych statystycznych, jeśli mieszkasz w mieście, w którym warunki są znacznie gorsze niż opisane w artykule, powiedz nam o tym w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *