Wybór najlepszej piły łańcuchowej w 2020 roku

0

W niezbyt odległej przeszłości, na samym początku XX wieku, wycinka, wycinka drzew, a także przygotowywanie drewna na opał wymagały od człowieka dużej siły fizycznej i wytrzymałości. Sam proces pozyskiwania drewna opałowego i ścinania drzew jest bardzo czasochłonnym i trudnym procesem, do którego szybkiego wykonania wystarczy użyć pił łańcuchowych.

Piły łańcuchowe napędzane silnikiem spalinowym zostały po raz pierwszy wyprodukowane około lat dwudziestych ubiegłego wieku. Od tego czasu postęp techniczny oczywiście nie ustał, a dziś można znaleźć ogromną liczbę pił łańcuchowych różnych producentów, a także do różnych celów, o różnych funkcjach i właściwościach technicznych. Na rynku budowlanym prezentowane są według modeli budżetowych (których koszt waha się do 10000 rubli), półprofesjonalnych, a także profesjonalnych. Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” oferuje przegląd najlepszych pił łańcuchowych różnych klas od 2020 roku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze piły łańcuchowej

Narzędzie takie jak piła łańcuchowa zostało wynalezione dawno temu, ale do niedawna było używane wyłącznie do wyrębu przemysłowego na dużą skalę. Na rynku krajowym piły łańcuchowe stały się popularne wśród konsumentów stosunkowo niedawno. Wcześniej były używane tylko przy ścinaniu drzew lub martwego drewna w lesie. Jednak dziś takie narzędzie jest niezastąpione podczas wykonywania codziennych rutynowych prac w domku letniskowym (ścinanie drzew, zbieranie drewna opałowego).

Uwaga! Pilarki są często używane jako narzędzia robocze podczas prac budowlanych. Często wykorzystywane są również w pracach rolniczych i komunalnych.

W przypadku wszystkich pił łańcuchowych benzynowych zasada działania, a także konstrukcja, niewiele różnią się od siebie. Narzędzie to składa się z dwusuwowego silnika benzynowego, który podczas pracy zaczyna obracać specjalną zębatką umieszczoną bezpośrednio w korpusie narzędzia. Samo koło łańcuchowe podczas ruchu uruchamia część tnącą narzędzia, która składa się z pręta, a także specjalnego łańcucha tnącego z ostrymi zębami.

Mówiąc najprościej, taka piła to maszyna napędzana dwusuwowym silnikiem spalinowym napędzanym benzyną. Struktura tej maszyny składa się z:

 • Pręty łańcuchowe;
 • Sprzęgło odśrodkowe;
 • Wał korbowy;
 • Wiodąca zębatka.

Koło napędowe jest zamontowane bezpośrednio do wału korbowego narzędzia. Jest z nim połączony poprzez sprzęgło odśrodkowe.

Współczesny rynek budowlany reprezentowany jest przez ogromną liczbę różnych modeli pił benzynowych różnych producentów. Z reguły różnią się od siebie zarówno przeznaczeniem, właściwościami technicznymi, jak i kosztem, prędkością skrawania, prędkością obrotową, maksymalną głębokością skrawania.W zależności od wskaźników mocy są to gospodarstwa domowe (z reguły ich maksymalny koszt nie przekracza 10000 rubli), półprofesjonalne i profesjonalne. Mogą być wyposażone w łagodny start, płynną regulację prędkości oraz mieć różne ciężary i długości opon.

Opona

Jednym z najważniejszych kryteriów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze piły łańcuchowej, jest długość opony. Warto zauważyć, że głębokość cięcia drzewa zależy od tego wskaźnika. Mówiąc najprościej, im dłuższy drążek, tym głębiej drewno zostanie ścięte.

Przeciętna długość opony do pił domowych to nie więcej niż 40 cm, dlatego podczas cięcia kłód o dużej średnicy pień należy przecinać z obu stron, ponieważ długość opony w tym przypadku nie pozwala na wycięcie pnia z jednego cięcia. Modele pił do użytku półprofesjonalnego i profesjonalnego radzą sobie z piłowaniem nawet dużych pni czy kłód za jednym razem.

Ochrona przed odrzutem

Podczas cięcia kłód, jeśli dojdzie do kontaktu z ciałami stałymi, takimi jak ziemia lub gwoździe, piła może zostać odrzucona z powrotem w kierunku osoby, która bezpośrednio ścinała drzewo. Podczas takiego odbicia osoba może odnieść poważne obrażenia. Dlatego, aby maksymalnie chronić użytkownika przed tak zwanym odrzutem, większość producentów wyposaża swoje modele w specjalną ochronę. Zabezpieczenie przed odrzutem to specjalny uchwyt mocowany bezpośrednio na korpusie piły. Kiedy ten uchwyt jest obrócony w kierunku opony, łańcuch natychmiast zatrzymuje się, co minimalizuje możliwość zranienia osoby podczas odbicia.

Wybór łańcucha

Wybierając piłę łańcuchową, należy również pamiętać, że konstrukcja łańcucha wpływa na jej wskaźniki wydajności. Łańcuchy różnią się wysokością profilu, skokiem, a także kształtem zębów. Łańcuch o małej podziałce może zmniejszyć wibracje podczas piłowania, ale jakość piłowanego drewna jest znacznie obniżona. Podziałka łańcucha jest ustalana z uwzględnieniem właściwości technicznych i cech narzędzia, a także charakteru wykonywanej pracy.

Uwaga! Podczas pracy, nawet przy obciążeniu znamionowym, łańcuch na prowadnicy będzie się rozciągał. Istnieje możliwość ręcznej regulacji długości i naprężenia za pomocą śruby umieszczonej z boku korpusu piły.

Dostępność ochrony antywibracyjnej

Podczas pracy silnika spalinowego wyposażonego w piły benzynowe pojawiają się drgania o dużej amplitudzie. Wahania te prowadzą do tego, że podczas pracy ręce zaczynają niepotrzebnie się obciążać, a osoba odczuwa silne zmęczenie i ból mięśni. Dość często ludzie, którzy stale pracują z piłami łańcuchowymi, zakłócają przepływ krwi w organizmie i rozwijają się choroby stawów.

Specjalny system antywibracyjny jest w stanie zredukować amplitudę drgań pojawiających się podczas pracy narzędzia. Najprostszym i jednocześnie optymalnym sposobem eliminacji takich drgań jest montaż specjalnych gumowanych uszczelek, które są montowane bezpośrednio pomiędzy korpusem a samym uchwytem narzędzia. W profesjonalnych modelach efekt ochrony antywibracyjnej uzyskuje się dzięki optymalnemu stosunkowi masy silnika spalinowego do pozostałych części piły.

Silnik

Głównym elementem każdej piły łańcuchowej jest oczywiście jej silnik. Tutaj wszystko jest proste, a nawet banalne, im większa moc silnika, tym wyższy wskaźnik wydajności. W zależności od wskaźników mocy silników spalinowych piły benzynowe dzielą się na 3 typy:

 1. Gospodarstwo domowe przeznaczone do użytku domowego. Moc silnika takich pił nie przekracza 2 kW, a ich objętość nie przekracza 40 cm3.
 2. Półprofesjonalny.Często nazywane są również farmami, ponieważ doskonale nadają się do wykonywania prostych prac domowych. Moc silnika takiego narzędzia wynosi od 2-3 kW, a jego objętość wynosi 40-60 cm3.
 3. Profesjonalny. Wyposażony w silnik spalinowy o mocy 3 kW i pojemności 60 cm3.

Warto zauważyć, że wysokiej jakości silniki wyposażone są w układ tłokowy z 2 pierścieniami uszczelniającymi, metalową skrzynię korbową oraz kuty wał korbowy. Dodatkowo w niezawodnych silnikach ścianki cylindra są dodatkowo chromowane.

Uwaga! Parametry wydajności są również jednym z ważnych aspektów, którymi należy się kierować przy wyborze narzędzia benzynowego. Zazwyczaj modele do użytku domowego są znacznie bardziej ekonomiczne niż narzędzia profesjonalne.

Pojemność zbiornika piły łańcuchowej jest zwykle zaprojektowana na około 40 minut ciągłej pracy. Dlatego należy zauważyć, że im większa objętość zbiornika i narzędzia benzynowego, tym większe zużycie paliwa podczas jego pracy.

Tabela porównawcza pił łańcuchowych różnych klas

TypZaletyniedogodności
Gospodarstwo domowe+ Zwartość-Nie można długo pracować bez zatrzymywania się (czas ciągłej pracy to nie więcej niż 2 godziny)
+ Niski koszt-Szybkie noszenie
+ Ekonomia (zużyj niewielką ilość paliwa)-Łańcuch napinany jest tylko za pomocą klucza
+ Nie wytwarzaj silnego hałasu podczas pracy- Cięcie kłód o dużej średnicy jest trudne i niewygodne
-Mała liczba obrotów na minutę
Półprofesjonalny+ Wyposażony w hamulec bezpieczeństwa i automatyczną regulację łańcucha-W niektórych przypadkach szerokość rowka może nie odpowiadać mocy narzędzia deklarowanej przez producenta
+ Mają wysokie stawki ciągłej pracy, która wynosi do 8 godzin- Podczas otarcia opona może się mocno zgiąć
+ Prezentowane przez modele w różnych przedziałach cenowych- W przypadku niektórych modeli należy w razie potrzeby wybrać zamienne tylko oryginalne komponenty
Profesjonalny+ Mają wysokie wartości mocy-Koszt
+ Wyposażony w hamulec bezpieczeństwa, wysokiej jakości komponenty odporne na zużycie-Wysoka waga
+ Może ciąć grube kłody z jednego cięcia-W niektórych modelach występuje silny poziom wibracji spowodowany obecnością silnika o dużej mocy
+ Miej długi czas pracy i eksploatacji

Obecnie na rynku można znaleźć wiele pił łańcuchowych różnych producentów, różniących się zarówno wskaźnikami technicznymi (długość opony, obecność automatycznego hamulca łańcucha, różna liczba prędkości), jak i poziomem mocy. Aby wybrać odpowiednią piłę, należy przede wszystkim zdecydować o zakresie jej zastosowania i dokładnie zapoznać się z jej opisem. Przecież mogą one służyć zarówno do celów domowych, jak i zawodowych, półprofesjonalnych. Również popularne modele pił benzynowych (w tym budżetowe), nawet od najlepszych producentów, mają różną funkcjonalność i parametry techniczne.

Ocena najlepszych pił łańcuchowych do użytku domowego o wartości do 10000 rubli

Najpopularniejsze i popularne wśród konsumentów są modele z klasy gospodarstwa domowego. Wynika to z faktu, że mają całkiem akceptowalną moc, która pozwala z powodzeniem radzić sobie z codziennymi zadaniami domowymi, wystarczającym poziomem jakości, a także niskim kosztem.

Jednak większość ludzi ma zupełnie naturalne pytanie: jak wybrać piłę łańcuchową do użytku domowego (do letniej rezydencji czy do domu), która firma jest najlepszym narzędziem, jakie kryteria wyboru zastosować przy wyborze pilarki? Odpowiadając na to pytanie, należy zauważyć, że wybierając piłę łańcuchową najlepiej jest zapoznać się z oceną wysokiej jakości modeli pił i spróbować uniknąć najczęstszych błędów przy wyborze. W końcu większość osób przy wyborze pił łańcuchowych typu domowego kieruje się przede wszystkim ceną.Należy od razu zauważyć, że niedrogie narzędzia nie nadają się do wykonywania prac budowlanych lub naprawczych. Dlatego wybierając nawet piłę domową, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej parametry techniczne i funkcjonalność.

Kaliber BP-2200 / 18U

Jest to narzędzie zasilane benzyną do użytku domowego. Przeznaczony do krótkotrwałej, stabilnej pracy wysokiej jakości w ogrodzie lub na placu budowy. Może być również używany podczas zbierania i cięcia drewna opałowego. Kaliber BP - 2200 / 18U to budżetowa piła łańcuchowa, która ma dobry poziom ergonomii, obszerną benzynę i zbiornik oleju. Jest prosty i łatwy w użyciu.

Kaliber BP - 2200 / 18U

Korzyści:

 • Niski koszt (w granicach 4000-4500 rubli);
 • Wysoka moc, która wynosi 2,2 kW;
 • Obecność hamulca łańcucha;
 • Długość prowadnicy 450 mm;
 • Niski poziom hałasu, który powstaje podczas pracy (nie więcej niż 110 dB).

Niedogodności:

 • Duża waga (6,2 kg);
 • Używaj tylko wysokiej jakości oleju i paliwa.

Mekkan MK 1158B

To narzędzie zasilane gazem jest niedrogie, ale jednocześnie świetnie nadaje się do użytku domowego. Dzięki Mekkan MK 1158B możesz szybko i wygodnie, bez większego wysiłku, zbierać drewno na opał w swoim domku letniskowym lub w prywatnym domu. Nadaje się do piłowania małych drzewek i pni o małej średnicy. Pomimo niskiego kosztu ma wysoką wydajność i dobry poziom komfortu.

Mekkan MK 1158B

Korzyści:

 • Wyposażony w długi pręt (500 mm);
 • Moc silnika 2,2 kW;
 • Pojemność zbiornika paliwa to 550 ml;
 • Niski koszt (średnia cena to 3600 rubli).

Niedogodności:

 • Tankowanie paliwa jest niewygodne;
 • Mały silnik (nie więcej niż 10000 godzin).

Huter BS-52M

Chainsaw Huter BS - 52M to wygodne i wysokiej jakości domowe narzędzie benzynowe wykonane z wysokiej jakości materiałów. Idealny do codziennych prac ogrodniczych. Dla ułatwienia obsługi wyposażony jest w system antywibracyjny Łatwy do uruchomienia i bezpretensjonalny podczas pracy.

Huter BS - 52M

Korzyści:

 • Niski koszt (średnia cena to 5740 rubli);
 • Dobra moc (2,8 kW);
 • Wyposażony w system antywibracyjny i hamulec łańcucha;
 • Długość pręta wynosi 450 mm.

Niedogodności:

 • Duża waga (6,3 kg);
 • Wyposażony w mały zbiornik oleju do smarowania łańcucha.

Przegląd najlepszych półprofesjonalnych pił łańcuchowych na rok 2020

Pilarki półprofesjonalne lub, jak się je nazywa, klasy rolnicze są poważniejsze niż narzędzia domowe. Z reguły półprofesjonalne narzędzie napędzane benzyną ma dobre wskaźniki mocy, dobrą żywotność silnika i długi czas pracy, który nie przekracza 5 godzin dziennie.

ECHO CS-361WES-14

Lekka pilarka łańcuchowa ECHO CS - 361WES - 14 nadaje się do pracy z różnymi rodzajami drewna. Jest lekki, wygodny i niezawodny podczas pracy. Jego korpus pokryty jest specjalną powłoką, dzięki której żywotność tego narzędzia zasilanego gazem jest znacznie zwiększona. Niewielka waga tej piły pozwala na stosowanie jej na dużych wysokościach i przycinanie drzew jedną ręką.

ECHO CS - 361WES - 14

Korzyści:

 • Niewielka waga (3,8 kg);
 • Mały rozmiar;
 • Dobre wskaźniki jakości materiałów użytych do montażu;
 • Niezawodny podczas wykonywania pracy;
 • Może być obsługiwany jedną ręką.

Niedogodności:

 • Wyposażony w szynę o małej długości (350 mm);
 • Wyposażony w silnik małej mocy (1,6 kW).

Oleo-Mac 941 CX-16

Jest to jeden z najlepszych, popularnych modeli przecinarek benzynowych typu półprofesjonalnego. Ma dobry poziom wydajności. Wyposażony w 3 gumowe sprzęgła, tłok, chromowany. Wał korbowy i korbowód tego elektronarzędzia są wykonane z wytrzymałej, kutej stali. Piła Oleo - Mac 941 CX - 16 posiada dobre wskaźniki wytrzymałości i niezawodności i praktycznie w żaden sposób nie ustępuje podobnym profesjonalnym narzędziom.

Oleo - Mac 941 CX - 16

Korzyści:

 • Lekka waga (4,2 kg);
 • Wyposażony w mocny silnik dwusuwowy;
 • Łatwy do uruchomienia w każdych warunkach pogodowych;
 • Łatwy w użyciu.

Niedogodności:

 • Koszt (19 990 rubli);
 • Mechanizm napinania łańcucha jest umieszczony w niewygodnej lokalizacji;
 • Głośny podczas pracy.

Husqvarna 450e

Pilarki łańcuchowe Husqvarna, zgodnie z oceną, recenzjami i zdaniem kupujących, uważane są za jedne z najwyższej jakości. Pod względem niezawodności i jakości praktycznie nie ustępuje profesjonalnym narzędziom napędzanym benzyną. Dzięki ergonomicznej rączce jest łatwy i wygodny w użyciu.

Husqvarna 450e

Korzyści:

 • Ekonomiczny;
 • Ma dobrą rezerwę mocy (2,4 kW);
 • Uruchamia się szybko i łatwo nawet po dłuższych okresach bezczynności;
 • Wykonane z niezawodnych komponentów.

Niedogodności:

 • Koszt (17374 rubli);
 • W razie potrzeby (do naprawy) musisz kupić drogie części zamienne.

Ocena najlepszych profesjonalnych pił łańcuchowych

Zaletą profesjonalnego narzędzia napędzanego benzyną jest to, że może być używane w sposób ciągły przez długi czas. Takie narzędzie ma wysokie wskaźniki niezawodności i wydajności. Do jego produkcji wykorzystywane są wysokiej jakości, trwałe i odporne na ścieranie komponenty. Dlatego piły łańcuchowe typu profesjonalnego mogą pracować do 8 godzin dziennie przez długi czas (ponad 3-5 lat). Z reguły takie narzędzie jest używane podczas ścinki, prac budowlanych lub podczas zbierania dużych ilości drewna opałowego.

Husqvarna 395XP

Służy do piłowania twardego drewna. Ma dobry poziom wydajności i mocy. Niewielka waga Husqvarna 395XP ułatwia pracę i ścinanie drzew na dużych wysokościach. Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu silnika, zużycie paliwa modelu Husqvarna 395XP jest minimalne. Wyposażony w dobry system antywibracyjny, łatwy start i funkcję szybkiego startu. Dodatkowo dodatkowo wyposażony jest w odśrodkowy system oczyszczania powietrza nawiewanego.

Husqvarna 395XP

Korzyści:

 • Moc silnika (5,2 kW);
 • Wyposażony w regulowaną pompę oleju;
 • Skrzynia korbowa wykonana jest ze stopów magnezu i aluminium;
 • Filtr powietrza jest wyposażony w szybkozłączkę.

Niedogodności:

 • Wysoki koszt (46910 rubli);
 • Do pracy musisz kupić specjalne słuchawki ochronne, ponieważ powoduje to dużo hałasu.

STIHL MS 661 C-M-25

Z łatwością toleruje ekstremalne obciążenia, ma dobry poziom wydajności i mocy. Pilarka łańcuchowa STIHL MS 661 C - M - 25 to najlepszy wybór do cięcia drewna opałowego z dużych drzew. Wyposażony jest w wysokiej jakości system antywibracyjny, dzięki czemu minimalizowane jest obciążenie nadwozia.

STIHL MS 661 C - M - 25

Korzyści:

 • Wyposażony w skuteczny system antywibracyjny;
 • Dobra długość opony (640 mm);
 • Wysoka moc (5,4 kW);
 • Łatwo uruchamia się przy różnych warunkach pogodowych i temperaturach otoczenia.

Niedogodności:

 • Wysoki koszt (71990 rubli);
 • Ciężki (7,4 kg).

Makita EA6100P45E

Produkty marki Makita cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Pilarka łańcuchowa Makita EA6100P45E ma dobre wskaźniki mocy, a także duży margines bezpieczeństwa. Jest niezastąpionym i najlepszym rozwiązaniem podczas długotrwałych prac związanych z pozyskiwaniem drewna. Prosty i łatwy w użyciu.

Makita EA6100P45E

Korzyści:

 • Dobra moc, która wynosi 3,4 kW;
 • Wyposażony w oponę o długości 450 mm;
 • Wyposażony w hamulec łańcucha i system antywibracyjny;
 • Łańcuch i prowadnica dołączone do pilarki są wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Niedogodności:

 • Duża waga (6,1 kg);
 • Koszt (41880 rubli).

Jaka jest najlepsza piła łańcuchowa do kupienia

Wybierając narzędzie benzynowe, należy przede wszystkim kierować się takimi kryteriami, jak jakość wykonania i komponenty, moc, ekonomiczność, funkcjonalność.Ponadto przy wyborze piły łańcuchowej zaleca się zapoznanie się z recenzjami użytkowników, którzy już kupili i przetestowali jeden lub drugi model piły w działaniu. Przed wyborem piły łańcuchowej należy przede wszystkim określić zakres jej zastosowania oraz budżet, jaki można przeznaczyć na jej zakup.

Do codziennych potrzeb domowych doskonale sprawdzają się piły łańcuchowe klasy domowej. Mimo niewielkich wskaźników mocy i zasobów motorycznych nadal bez problemu wykonają powierzone im zadania. Ponadto narzędzie domowe jest znacznie tańsze niż profesjonalne. Aby wykonywać i rozwiązywać bardziej skomplikowane zadania, na przykład przemysłową wycinkę drewna lub pozyskiwanie drewna opałowego w dużych ilościach, zaleca się zakup profesjonalnego narzędzia lub w skrajnych przypadkach klasy półprofesjonalnej. Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu z modeli pił łańcuchowych opisanych w rankingu lub korzystasz z ciekawszego modelu piły, powiedz nam o tym w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *